РАЗВИЈАЈУ МОТОРИКУ И КООРДИНАЦИЈУ: Ове вежбе, као и борилачке спортове, могу практиковати сви од седам, до 77 година (ФОТО)
-БОРИЛАЧКЕ вештине су специфичне.
Сваки индивидуални спорт може да поднесе благи губитак фокуса и концентрације, који имате прилику да се поправите, а овде тога нема. Фокус мора бити константан, јер његов мали пад проузрокује нокаут или губљење меча.
Добри су за развијање моторике, координације, акције и реакције, кондиције, као и физичке и психичке припреме – објашњава нам Вујадин Милачић, мајстор првог дана кјоку-шин-ђуцу вештине, инструктор мико кунг фу система и бокса, који се од 2004. бави борилачким спортовима.
Овом приликом представићемо вам седам вежби, које би, према Милачићевим речима, требало да раде сви који тренирају карате, аикидо, џудо, бокс, кик-бокс, ММА, кунг фу, винг чун или рвање. Оне подстичу развој снаге дела тела који је присутан у свим борилачким спортовима, тзв. кора, средишњег дела људског тела, задњи кинетички ланац који подразумева задњу ложу, глутеус, доња леђа, трбушни зид и ноге, као покретач комплетног људског битисања.
Развијају снагу, издржљивост у снази и експлозију, три сегмента која су веома битна у борилачким спортовима. Свака акција и реакција потиче из стомака, а активирају се дубински мишићи, који су атрофирали због седелачког начина живота - мозак их не препознаје у телу, а требало би да раде. Ове вежбе, као и борилачке спортове, могу практиковати сви од седам, па и мање, до 77 година.
1. Вежба са руском гиријом, или кетлбелом, односно звоном.
Реч је о свингу, класичном замаху, који активира доња леђа и задњу ложу. Ноге су у ширини рамена, тело релаксирано, руке су пуштене, њима држите гирију између ногу. Доња леђа су затегнута, и увек права, стомачни зид је затегнут. Дижете руке и гирију у ваздух, у висину рамена, а пред почетак слободног пада задржите је стомачним зидом и правите благу амортизацију коленима.
2. Чучањ са шипком на леђима, активира велике групе мишића, предњи део ногу, квадрицепс, глутеус и доња леђа, која морају бити права све време.
Стојите право, лопатице су затегнуте позади, држите шипку иза главе. Удахнете ваздух па дисање зауставите на тренутак, дишете „на стомак“, а кад кренете у спуштање у чучањ, не пуштате ваздух све до крајње позиције, када га, у последњој четвртини подизања, избаците кроз зубе. Приликом силаска у чучањ кичма, натколенице и потколенице образују број четири. Иако угао леђа не мора бити под 90 степени, веома је битно да доња леђа буду затегнута и права, а то омогућава константно контракован трбушни зид - мишићи антагонисти у односу на леђа.
3. Вежба на пилатес лопти, за кор и стомачне мишиће, једна је од издржајних.
Положај тела је раван, стомак га константно држи у једној равни, не дозвољава да карлица пропадне доле. Из тог неутралног положаја лактовима гурамо пилатес лопту од себе и привлачимо је, лактови су преносиоци онога што ради стомак.
4. Вежба са олимпијском шипком, за класичну експлозивност горњег дела тела, ради се кад смо одморни, са малим бројем понаваљања.
Станете у леви гард, лева нога је напред а обе су савијене у колену, лактови су уз тело, руке одмарају на грудима, па се обема испружа шипка, изнад главе, дијагонално или испод. Поента је да се пробуди координација, а ова вежба се изводи и са скоковима - што брже избацујете шипку, то сте бољи.
5. Вежба са сајлама специфична је за борилачке спортове, и ударачке технике, а активира труп тела.
Станете у положај гарда, лева рука је напред, десна назад, па радите ротације из тела, док вас сајла вуче позади. Услед ангажовања трбушних мишића под притиском, повлачењем сајле морате да активирате ноге и труп да бисте остали у балансу, а руке су заправо „наставак“ онога што ради труп.
6. Вуден дами, или мук јан јонг, односно дрвена лутка, користи се само у винг чуну, а она представља вежбача, партнера, непријатеља.
Дрвени делови су његове руке, средњи крак, који је испод руку, подразумева ударац ножне технике, ту се раде блокови, а доњи крак манифестује ногу. Идеја је да вашим балансом и стабилношћу ударите лутку што већом снагом и дестабилишете је. Добра је за развијање снаге, експлозивности, структуре, константно држање баланса, као и за ротације у неутралној линији око своје.
7. Један од најбитнијхих реквизита свих борилачких вештина је џак, који се користи уместо партнера.
Развија фокус ударца, вежба се тело да буде повезано у благој контракцији, спремно за реакцију. Џак има одређену тежину и сва сила коју избацујете из тела мора негде да се заврши, на џаку, а он не „прашта“ млитаво ударање, јер тако можете да искренете зглоб, да вас заболе прсти или шака, упркос рукавицама са отвореним прстима.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)