ВАЖНО ЈЕ ПРЕПОЗНАТИ СИМПТОМЕ: Др Ана Гифинг о утицају хормонског дисбаланса на организам

Бојана Јовановић

06. 08. 2024. у 06:45

КОЛИКО пута сте само чули или изговорили реченицу „Подивљали су ми хормони“?

ВАЖНО ЈЕ ПРЕПОЗНАТИ СИМПТОМЕ: Др Ана Гифинг о утицају хормонског дисбаланса на организам

Фото Shutterstock

Организам оног ко је изговара вапи за разумевањем и помоћи, јер не зна шта му се дешава, а осећа да више није онај стари, као да нема контролу над сопственим потребама. Jављају најразличитије манифестације хормонске ускомешаности, па се, збуњени, њихови „власници“ обраћају за помоћ лекарима из различитих области медицине (због онога што их боли или је ван пожељних нормалних референтних вредности), на тај начин махом лечећи последице, а не узроке.

Лутајући, пацијенти на овај начин губе здравље и године живота. У чему се огледа највећи утицај хормона на организам, објаснила нам је др Ана Гифинг, стручњак за превентивну медицину, аутор књиге са овом тематиком:

Фото Shutterstock

- Хормони су сигнални молекули који делују на комплетан организам и свака ћелија у нашем телу има рецепторе за њих. Има их неколико десетина, а до сада је описано више од 100 различитих. Не може се рећи да је један мање а други више важан, али можемо казати да је инсулин „хормон-диригент“, од њега зависи малтене читаво здрављe организма. Од огромног значаја су и сви остали хормони, јер да их нема не би било репродукције, ни живота.

- Требало би да имамо свест о томе да већ после 25-30. године старости хормони почињу да улазе у неравнотежу, луче се мање, не функциониишу како треба. Дозвољава се данас да се огроман број пацијената лечи од разноразних болести, од високог притиска, депресије, анскиозности, дијабетеса, а да се уопште не помисли да ли можда неравнотежа у хормонима може да буде узрок тих стања. Некад се дешава да само један или два хормона у надокнади могу да реше проблем комплетне виталности.

* Ко је склонији дисбалансу, мушкарци или жене?

- Склони су и једни и други. Оно што се дешава код жене је трауматичније, јер је престанак репродуктивне функције доводи у здравствену опасност, зато што пад репродуктивних хормона, пре свега естрадиола, доводи до пораста фактора за срчани и мождани удар, различите врсте канцера. Неравнотежа између естрадиола и прогестерона води ка поремећајима у дојкама - уколико се јави недостатак прогестерона могу се јавити промене у грудима као што су фиброаденоми (чворићи) или миоми у материци, а ако је превага естрадиола, може да се појави ендометриоза. Нису ни мушкарци поштеђени.

ЗДРАВА ИСХРАНА НИЈЕ РЕШЕЊЕ

* Може ли се хормонски дисбаланс регулисати исхраном?

- Не, много шта утиче на хормонски дисбаланс и асимилацију минерала у траговима из цревног такта, као и на ензимску равнотежу. Толико тога је данас повезано и поремећено да је буквано немогуће то тако решити, не постоји ниједан здрав начин исхране који ће држати стопостотно организам у равнотежи. Невероватно је велики недостатак витамина Д у популацији, иако га има у храни и осунчани смо, нешто није у реду у асимилацији, у дефициту је и код људи који живе у екваторијалним подручјима и једу само рибу… Такође, човек не може никако да синтетише Ц витамин, мора га уносити сваког дана. Уз то, што једемо више шећера имамо мање Б витаминских група, улазимо у проблем, много је повезаних момената.

- Кад се ради о инсулинској резистенцији, она никога не бира - оба пола су јој подложна, младе и старије особе, они са перфектном телесном тежином и гојазни. Да би се организам вратио у нормалу, морамо се данас ургентно побринути за то. Не прође ни један дан да у пракси немам најмање две-три девојке или младића са поменутим проблемом. Инсулинска резистенција даје многобројне факторе ризика за различите болести, али се може лако решити, само је треба препознати. Кад су мушкарци у питању, проблематика која доноси пад нивоа излучивања тестостерона води у веће факторе ризика за срчане и мождане ударе. Почетак смањења његовог лучења је већ око 30. године и изузетно је важно напоменути да мушкарци који су гојазни, са израженим масним наслагама на стомаку, имају више фактора ризика, јер се њихов тестостерон, који производе у лабораторији масних ћелија у стомаку, претвара директно у естрадиол и даје већи фактор ризика за многе болести.

* Зашто је дошло до пораста инсулинске резистенције међу људима?

- Највећи део проблема је у томе што је храна постала толико измењена, да има изузетно мало нутритивних вредности, а огромну количину шећера и транс масти, мало влакана, што води до тога да се стварају унутрашње, висцералне масти. Велика је количина шећера у храни, тешко је набројати намирнице које се купују у маркетима а да га немају макар мало додатог. Организам и ћелије су избомбардовани, оне на својој површини имају инсулинске рецепторе које дозвољавају инсулину да шећер из крви убаци у ћелију и нахрани је. Међутим, због великих скокова шећера у току дана, па и сата, долази до замора, резистенције, отпора рецептора. Затварају се и инсулин више не може да убаци шећер у ћелију, она даје сигнал да је гладна, нема енергије. Примамо лажни сигнал да нам је пао шећер, и свесно узимамо нешто слатко да поједемо, да би колико-толико тог шећера из крви могло да уђе у ћелију, али то доводи до пораста инсулина, предијабетеса и дијабетеса. Уз то, и сам по себи инсулин прави многе запаљенске процесе у телу.

Фото: Shutterstock

- Том проблему данас подлеже све више младог света, нарочито оног који уз шећер уносе и трансмасти, јер једу производе из пекара и брзе хране. Потребно је радити на цревној флори, која се зове микробиом, јер је ми заправо исцрпљујемо храном коју уносимо и више немамо „пријатеље“ у њој - сви микроорганизми постају нам велики непријатељи. Треба стално водити рачуна о томе да имамо далеко бројнију ћелијску културу у виду микробиома него што имамо људских ћелија, они нас надмашују много пута. Без здраве цревне флоре не можемо да фунскционишемо, а њеним уништавањем скраћујемо живот. Решење је у уношењу много влакана, чиме се она на прави начин храни. Међутим, сад више ни то није могуће, већ се мора прибегавати различитим пробиотским терапијама.

* Који су први симптоми хормонске неравнотеже?

- Толико су бројни, да се она тешко дијагностикује. Може бити појава умора, главобоље, отока на капцима, стопалима, промена или пад расположења, апатије, несанице, депресије, нервозе, варирање у тежини, болови у зглобовима, мишићима, измене на кожи и коси… Велики број симптома може говорити у прилог томе да је дошло до проблема са хормонима, али и даље се свакодневно дешава да се све те видне појаве приписују другим стањима. Невезано од хормона, такви људи се лече потпуно погрешним начинима. Посебно важи за жене у менопаузи, које пију велику количину лекова - ако имају хипертензивну кризу, добију антихипертензиве, за несаницу им препишу анксиолитик, ако се појави проблем са болом у зглобовима, испистују се на све могуће реуматске факторе… Уместо да се код њих провере хормони и да се надокнада која ће анулирати све постојеће пробелеме. Још се лута.

Фото Shutterstock

Зашто је тако?

- Најпре људи сами не препознају тачно шта се са њима дешава. Ако се истовремено појави повишен притисак и главобоља, жена која је у перименопаузи или менопаузи сигурно неће отићи код гинеколога, већ код кардиолога. Он ће погледати шта није у реду, ставити холтер, дати терапију, урадити перфектно свој део посла и пратиће је. Уколико се појаве депресија и туга, напади панике, страхови, жена неће отићи код ендокринолога већ код психијатра, и опет ће да се третира на исправан медицински начин, али погрешан за њу. Дешава се да жене са својим пријатељицама не причају о проблемима, а битно је мало отворити умове и више разговарати о томе.

- Менопауза је и даље највећи табу који постоји код нас, жена ће се пре сама патити него поверити пријатељици, рећи ће сама себи: „У реду, дешава се свим женама у историји, сад и мени, то ће проћи“. Велики је проблем кад жене тако наступе, па им кажем да, то јесте једна фаза, али она никад не пролази, већ траје доживотно. Кад једном жена уђе у њу, почевши од перименопаузе, већ расту фактори ризика за многе болести, а у менопаузи организам драстично пропада. Жене губе здравље потпуно непотребно. Мото ендокринолога у читавом свету је да је лекарска грешка уколико се не препозна потреба за хормонском надокнадом – оба пола имају далеко већи квалитет и дужину живота са њом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ЗАВРШЕНА ЕРА ДОМИНАЦИЈЕ: Орбан саопштио ужасне вести за Запад