САВЕТИ ГОЈАЗНИМА ЗА ТОПЛО ВРЕМЕ: Опасно је уносити со и шећер кад упекне звезда
Нема тог човека ком велика врућина може да прија. Ни најздравији међу нама не подносе баш најбоље високе температуре, поготово оне есктремне којима смо изложени већ неко време, а камоли болесни.
Нема тог човека ком велика врућина може да прија. Ни најздравији међу нама не подносе баш најбоље високе температуре, поготово оне есктремне којима смо изложени већ неко време, а камоли болесни. Особе које пате од гојазности нису изузетак, те им је знатно теже да прегурају дан него онима без вишка килограма. Како би требало да се понашају, на шта посебно да обрате пажњу, шта да избегавају а шта да практикују и уведу у свакодневну рутину и још много тога важног објашњава нам проф. др прим. Снежана Половина, виши научни сарадник из Мултидисциплинарног центра за гојазност, Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Унивезитетско клиничког центра Србије:
У којој мери високе спољне температуре отежавају живот гојазнима?
- Гојазне особе су изложене већем ризику од прегрејавања од нормално ухрањених, јер дебљи слој масног ткива испод коже отежава расхлађивање тела, што организам покушава да превазиђе појачаним знојењем. Отуда се жале на непријатност коју знојење изазива, али оно је користан начин заштите од прегрејавања тела, све док се одржава одговарајући баланс воде и електролита. Они који, уз гојазност, имају придружене кардиоваскуларне и метаболичке болести, најугроженији су када су високе спољне температуре.
На шта би посебно требало да обрате пажњу?
- За нормално фукционисање организма током летњих врућина од велике важности је унос воде. Ако се телесна маса подели са 27 добије се количина воде у литрима коју би требало да унесемо током дана у виду воде и хране богате њом. Када су велике врућине, или долази до појачаног знојења због повишене телесне температуре или болести, унос воде мора да се повећа, некада и за 50 одсто. Опрез је потребан код особа које имају смањену функцију бубрега, код њих се количина потребне течности коју би требало да унесу у организам прилагођава степену оштећења бубрега. О томе би требало да се консултују са нефрологом.
Да ли би ваљало да промене начин исхране, можда нешто посебно да избегавају?
- Гојазни људи требало би да избегавају унос намирница богатих шећером због тога што оне подстичу дехидратацију. Нагомилавање угљендиоксида, који се ослобађа током разградње шећера, и смањена оксигенација ткива, доводи до закисељавања организма и до поремећаја електролита у крви који су одговорни за правилан срчани ритам.
Шта би било добро да уведу у своју свакодневну рутину?
- Свакодневно, ако је потребно и неколико пута дневно, туширање млаком водом уз употребу благих сапуна за прегибе на телу и делове који су више изложени знојењу и другим телесним излучевинама, смањује могућност настанка инфекције коже, а понављано туширање додатно расхлађује тело.
Пређите на медитерански начин исхране
Постоји ли воће, поврће, чајеви, сокови, било шта друго из домена исхране, чији унос би могао да им олакша „вреле дане“ а да их притом додатно не угоји?
- Воћни сокови се не препоручују јер садрже већу количину воћног шећера, фруктозе, која доприноси гојењу. Током топлих дана, особе са великом телесном масом треба да једу намирнице богате водом, поврће у виду салата или гриловано, ферментисане млечне призводе (млади сир, кисело млеко, јогурт, кефир), немасна меса (бело месо, риба), кувана јаја, за ужину орашасте плодове, воће (200-300 г). То је заправо јеловник који представља медитерански начин исхране – каже проф. др прим. Снежана Половина.
Уколико се већ налазе на терапији, да ли би требало да је промене, прилагоде?
- Већина особа са гојазношћу има повишен крвни притисак који се неретко снижава током летњих врућина, што захтева прилагођавање дозе лека, али никада на своју руку, него тек након консултације са лекаром.
До каквих мање озбиљних, а до каквих озбиљнијих компликација код њих могу довести излагања високим температурама?
- Већи губитак течности путем знојења повећава ризик од дехидратације, смањеног протока крви кроз бубреге и, ако се не интервенише на време, престанка рада бубрега. Истовремено, долази до поремећаја концентрације електролита што може да доведе до поремећаја срчаног ритма и застоја срца.
Може ли им се и на кожи манифестовати да се нешто у организму дешава?
- Превоји коже који се јављају због накупљене поткожне масти су места на којима неретко настаје ојед (интертриго) услед дуготрајне изложености зноју. Они су подлога за кожне инфекције, које могу да захвате дубље слојеве коже и поткожног ткива, као што је случај код целулитиса који често мора хируршки да се лечи. Уз то, накупљена маст у трбуху, због топлоте проширене вене и недовољно кретања, отежавају проток венске крви из ногу до срца, потколенице отичу, кожа на њима бива слабо прокрвљена и јављају се ране (улкуси) које тешко зарастају и такође су подложне инфекцији.
Који су први знаци упозорења да је организам прегрејан?
- Појава главобоље, мучнине, вртоглавице, изражене жеђи, болних грчева у мишићима могу да укажу на дехидратацију и опасност од развоја топлотног удара.
Шта би требало да ураде ако им позли или им се стање нагло погорша?
- Тад је корисно да се, осим воде, попије раствор електролита који је доступан у апотекама и да се особа расхлађује туширањем или хладним облогама. Ако се тегобе не смање после једног сата, потребно је потражити помоћ лекара.
Да ли би требало чешће да мере притисак и ниво шећера у организму?
- Гојазност је удружена са више од 220 различитих болести, међу којима су, најчешће, повишен крвни притисак и дијабетес. Ако се особа већ лечи од хипертензије или дијабетеса, у врелим летњим данима требало би чешће да контролише крвни притисак и шећер у крви.
Доктори нам свакодневно саветују донекле повећан унос соли током топлих дана, важи ли то и за гојазне особе?
- Повећан унос се препоручује само у случају претераног губитка соли знојењем, што је праћено ниским крвним притиском. Тај већи унос соли требало би да буде краткотрајан, само док се не надокнади губитак. Потом се пацијент враћа на режим мањег уноса соли, јер повишен натријум у крви гојазних задржава течност и може да доведе до отицања ногу, попуштања срца и оштећења бубрега.
Препоручује ли се ипак и да свакодневно шетају, можда пливају, практикују спортске активности прилагођене временским условима?
- За било какву интензивнију физичку активност потребно је прво да особа са гојазношћу консултује лекара, да би се одредио препоручљив степен физичког оптерећења. Свакодневно пешачење је препоручљиво свима са повећаном телесном масом, јер не захтева посебну опрему и свако може да прилагоди дужину ходања својим евентуалним телесним ограничењима. Корисно је да се пешачи рано ујутру док се ваздух не загреје или касније, кад се температура ваздуха смањи. Пливање је једна од активности која се највише препоручује особама са гојазношћу јер има вишеструке користи. У води су зглобови растерећени, покретљивост је већа, а у топлим данима и додатно расхлађује тело.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)