СПОНТАНО ДИСАЊЕ ПРЕКО ТУЂИХ ПЛУЋА: Познати аустријски специјалиста торакалне хирургије проф. др Валтер Клепетко о трансплантацији

Бојана Јовановић

04. 07. 2024. у 07:00

Најчешћа индикације за трансплантацију плућа је емфизем (хронична болест плућа), праћена фиброзом, плућном хипертензијом и цистичном фиброзом.

СПОНТАНО ДИСАЊЕ ПРЕКО ТУЂИХ ПЛУЋА: Познати аустријски специјалиста торакалне хирургије проф. др Валтер Клепетко о трансплантацији

Фото Shutterstock

Пацијентима који је имају неопходно је пресађивање плућа - овако на питање у којим случајевима је неопходна трансплантација плућа за наш лист одговара проф. др Валтер Клепетко, познати аустријски специјалиста торакалне хирургије, некадашњи председник Европске асоцијације кардио-торакалних хирурга, чија су специјалност грудни малигнитети. Са њим смо имали прилике уживо да разговарамо у Бечу.

Да ли таквим пацијентима ова операција решава проблеме?

- Након трансплантације плућа, пацијенти имају много бољи квалитет живота и много бољу прогнозу за дужину његовог трајања, што је веома важно.

Која стања квалификују оболелог за трансплантацију плућа?

- Генерално, она се изводи у случајевима када један орган не функционише, а остатак тела је у добром стању. Пацијент мора да буде у разумно добром стању, уз очекивање да ће се након операције повратити у још боље стање и имати добар квалитет живота. Најважнија ствар је да се након операције дугорочно може очекивати повољан исход. Трансплантација се не ради са очекивањем да некоме продужимо живот два месеца, већ се обавља са очекивањем дугорочног бољитка, од више година.

Колико дуго се очекује да живе након трансплантације?

- Очекивања су да ће 75 одсто пацијената након трансплантације плућа живети пет година, што значи да је након пет година 75 одсто њих живо. То је веома добро с обзиром на прогнозу коју су претходно имали, јер обично се са листе узимају они за које се очекује да ће поживети још само годину-две.

И са живог донора

Може ли се оваква врста пресађивања урадити са живог донора?

- Да, може се урадити са живог донора. Тада узимамо плућно крило са живог рођака, обично оца и мајке, и та два плућна крила користимо за обострану трансплантацију плућа.

Који је проценат успешности трансплантације плућа и који фактори доводе до одбацивања органа?

- Ако мислите на то да ли неко умре током саме трансплантације, одговор је - готово нико, тако да могу да кажем да 95 одсто пацијената напушта болницу након пресађивања. Одбацивање органа зависи од имуног система оболелог и имунолошког поклапања самог органа и пацијента.

Након колико времена може доћи до одбацивања органа?

- Акутно одбацивање органа јавља се обично на почетку, након операције, али оно се може добро третирати. Већи проблем је хронично одбацивање до кога може доћи неколико година након операције.

Колико траје сама процедура пресађивања плућа и на који начин се одвија?

- Мало је тешко то описати. Операција траје од четири до осам сати, у зависности од тежине случаја. Поједностављено, процедура се у основи своди на то да се након интубирања пацијента, отварања грудног коша, он ставља на механичка плућа, затим се вади једно плућно крило, замењује новим, па се вади друго плућно крило и ставља се друго. Затим се пацијент скида са механичких плућа и почиње да спонтано дише преко "нових" плућа.

Фото: Схуттерстоцк

Каква је уобичајена постоперативна процедура и када је пацијент сигуран да неће настати проблеми због трансплантираних органа?

- Постоперативна процедура фокусира се на то да пацијент спонтано дише, да га подигнемо из кревета, да тако кажемо, да почне да се креће, и да га вратимо нормалном квалитету живота. Што се тиче тога када је "безбедан" од проблема са трансплантираним плућима, сви ми никада нисмо потпуно безбедни у животу - нисмо сигурни овде, ни када возимо кола, тако да нису ни пацијенти након трансплантације плућа.

Постоје ли додатни здравствени проблеми који се решавају овом хируршком процедуром?

- Пацијенти након трансплантације плућа поново постају покретни, могу да воде нормалан друштвени живот, што већина раније није могла.

Које су најчешће компликације након пресађивања плућа?

- Најчешћи су проблеми са одбацивањем органа и са инфекцијама, што је уобичајено за сваку трансплантацију.

Када се обавља једнострана, а када двострана трансплантација плућа?

- Чак 95 одсто пацијената подвргава се билатералној (обостраној) трансплантацији плућа, само се у изузетним случајевима примењује једнострана.

Јесу ли предуслови за извођење обе процедуре различити?

- Не. Ми сматрамо да је увек боље урадити обострану трансплантацију плућа, са становишта успешности.

Да ли је истина да је морталитет већи код пресађивања само једног плућног крила него код оба, као што се може прочитати у појединим медијима?

Најмлађи донор

Колико је година имао најмлађи пацијент ког сте оперисали?

- Најмлађи пацијент нам је имао шест месеци. Нажалост, тај случај се није окончао успешно, али могу рећи да нам је најмлађи пацијент чија се операција завршила успешно био стар око четири године.

А колико често се оваква операција ради на младима и ког узраста?

- Обично су млади пацијенти старости од четири до 16-17 година, а разлози за трансплантацију најчешће су цистична фиброза и плућна хипертензија.

- Не, то није тачно.

Какве услове по питању здравља мора испунити потенцијални донор плућа?

- Основни захтев је да плућа морају бити здрава, нормална, затим код донора не сме бити других коморбидитета, нити било каквих проблема, тако да се процедуром не може угрозити квалитет његовог живота.

Који су параметри поклапања донора и пацијента који би требало да прими плућа? Постоје ли обавезни тестови за њих?

- Обавезна је комплетна провера здравственог стања, а провера поклапања се обавља углавном провером крвне групе и величине плућа.

Да ли се потенцијална некомпатибилност може установити непосредно пре или у току процедуре?

- Да, наравно. Може се установити пред операцију ако имате непоклапање имунолошког профила, што се наравно мора узети у обзир, а може се видети пре операције. У току трансплантације не може доћи до тога.

Која стања дисквалификују кандидате за извођење пресађивања плућа?

- Уколико имају више оболелих органа, а не само плућа. Тада се не може трансплантирати само један орган, јер постоји превише проблема.

Постоје ли случајеви у којима је потребна истовремена трансплантација плућа и срца?

- Такви случајеви су веома ретки, заиста ретки, рекао бих да се то дешава у једном од сто њих.

Доктори којих специјалности су укључени у трансплантациони тим и због чега?

- У тиму су хирурзи, анестезиолози, наравно ту су пулмолози, радиолози, бактериолози... Све у свему, чине мултидисциплинарни тим, који је потребан за ове процедуре. У операциониј сали обично је присутно 12 до 15 људи.

Да ли постоје случајеви поновне, односно ретрансплантације?

- Да, наравно. Веома ретко, али се и такве процедуре спроводе.

Зашто долази до потребе за тим?

- Уколико постоји хронично одбацивање плућа након више година, онда се може поновити процедура још једном. У тим случајевима такорећи почињемо од нуле, од старта, што је нови почетак за пацијента.

Колико дуго радите на трансплантацијама плућа и колико сте операција извели до сада?

- Трансплантацијама плућа бавим се од 1989. године. До сада смо извели више од 2200 операција, а ја сам урадио око 500-600 њих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕЗИВ СНИМАК НАПАДА НА БАЗЕНУ У НОВОМ САДУ: Тинејџерка песницама у главу удара жену са дететом у наручју

ЈЕЗИВ СНИМАК НАПАДА НА БАЗЕНУ У НОВОМ САДУ: Тинејџерка песницама у главу удара жену са дететом у наручју

УЖАСАН инцидент догодио се данас на базену на Сајмишту у Новом Саду када је девојка напала жену са дететом ударајући је песницама у главу док она држи двојчицу у наручју.

06. 07. 2024. у 17:11

Коментари (0)

НИЈЕ САМО КОЛЕНО ПРОБЛЕМ! Новак Ђоковић открио и ово на Вимблдону!