ПАД ШЕЋЕРА И ПРАВИЛО 15/15: Које намирнице брзо дижу глукозу у крви?
Пад шећера у крви (хипогликемија) велики је проблем за пацијенте на инсулину или неким другим лековима за контролу дијабетеса.
Подрхтавање тела, несвестица, конфузија, неки су од симптома који указују да је дошло до пада шећера у крви. Примена правила 15/15 може у критичним моментима да опорави пацијента и спречи да дође до коме, па и леталног исхода.
Пад шећера може да доведе до коме
Адекватне количине шећера обезбеђују телу и виталним органима енергију. Гликемија је појам који означава ниво глукозе главног шећера у крви. Проблеми настају када је ниво глукозе сувише низак или висок.
Нормалне вредности шећера у крви наташте су 3,9 до 6,1 ммол/л. Виши нивои указују на предијабетес (када вредности шећера ипак нису довољно високе да би се могле сматрати дијабетесом) или дијабетес. Дијабетес је хронична, доживотна болест, која може да изазове озбиљне компликације – оштећења нерава и виталних органа. Веома је важно да пацијенти зато примењују терапију према препоруци лекара – медикаменте, одређени начин исхране, физичка активност.
Шта је хипогликемија?
Лекари прецизирају да је хипогликемија стање у којем је вредност шећера у крви мања од 3.7 ммол/ л. Стање је веома озбиљно може да доведе до губитка свести или у најтежим случајевима и до трагичног исхода.
Пад шећера у крви код дијабетичара може да буде нежељена реакција на примену лекова за контролу дијабетеса инсулина и сулфонилуреја, ипак и неки други лекови као што су бета-блокатори и поједини антибиотици могу да снизе шећер у крви код пацијената који се лече од дијабетеса.
Недијабетичка хипогликемија
До пада шећера може да дође и код особа које немају дијабетес. Ово стање је ретко и јавља се у два облика као реактивна хипогликемија и хипогликемија наташте. Реактивна хипогликемија се уочава после оброка са високим садржајем угљених хидрата, лекари кажу да је чешћа код пацијената са предијабетесом, или после операција стомака.
Хипогликемија наташте је стање које је последица гладовања. Јавља се и после конзумирања алкохола, неких лекова, код болести као што је тумор панкреаса.
Симптоми пада шећера
Пад шећера у крви праћен је симптомима као што су: подрхтавање тела, осећај глади, умор, слабост, потешкоће са видом, немогућност ходања, несвестица, презнојавање. Пацијент тешко и нејасно говори, раздражљив је, могуће је да дође до губитка свести.
У оваквим ситуацијама потребно је да се што пре реагује, ако је могуће било би добро и да се провере вредности шећера. Правило 15/15 може да помогне да се шећер брзо врати у нормалу. Потребно је да пацијент конзумира 15 грама једноставних угљених хидрата. После 15 минута од уноса једноставних угљених хидрата проверава се ниво шећера. Уколико је шећер и даље низак пацијент конзумира још 15 грама угљених хидрата, док не дође до скока шећера у крви.
Шта да урадимо када се шећер врати у нормалу?
Следеће намирнице садрже 15 грама једноставних угљених хидрата: чоколада у количини од 30 грама, банана или крушка 150 грама , јогурт или млеко у количини од 2дл, воћни сок 1.5дл, 4 коцке шећера, кока кола 1.5дл, сендвич од 30г хлеба и 30г сира, кашичица меда, бомбона. Глукоза може да се унесе и путем специјалних таблета или гела.
Пошто дође до раста шећера, савет је да се поједе регуларни оброк како бисмо били сигурни да неће поново доћи до пада шећера.
Инјекција за озбиљну хипогликемију
Када дође до пада шећера могућа је и примена глукагона који је доступан у облику инјекције. Лекари објашњавају да је глукагон намењен за тренутну, хитну примену код деце и одраслих који имају дијабетес мелитус и лече се инсулином. Глукагон се примењује ако се пацијент онесвести, због малог нивоа шећера у крви и када није у стању да поједе шећер. Ово стање се зове и озбиљна хипогликемија. Одговарајућа доза лека убризгава се према упутству, поткожно или у мишић, потребно је да особа без свести лежи на боку како не би дошло до гушења.
Када се пацијент освести добро је да поједе оброк са доста шећера (воћни сок, слаткиши, кекс) како би се спречило да поново дође до пада шећера. Било би пожељно да чланови породице, особе које раде са пацијентом који се лечи од дијабетеса, знају како да примене овај лек који може човеку да спасе живот. Уколико дође до озбиљне хипогликемије, а не знамо како да дамо пацијенту овај лек, савет је да што пре позовемо хитну помоћ.
Како да се заштитимо?
Како бисмо спречили хипогликемију потребно је да се здраво хранимо, уносимо адекватне количине угљених хидрата и то сложених који ће спорије да подижу шећер у крви. Пацијенти морају да узимају довољне количине инсулина, да избегавају алкохол, да буду физички активни.
Хипогликемија је озбиљно стање и зато је потребно да препознамо знаке пада шећера. Било би добро да знамо како да помогнемо или да што пре позовемо хитну помоћ. После сваког пада шећера, када се мало опораве, пацијенти би морали да дођу код лекара.
Било би добро да пацијенти увек уз себе имају неки слаткиш, довољно је да се попије пола шоље воћног сока па да већ буде боље. Једноставни угљени хидрати, којих има у слатким воћним соковима и слаткишима брзо се апсорбују и могу да подигну шећер за 15 минута.
БОНУС ВИДЕО - ПОБЕДИЛА НЕИЗЛЕЧИВИ ОБЛИК КАРЦИНОМА: Рак је зарез, не тачка | Настасја Недимовић
Препоручујемо
ЗДРАВЉЕ ИЗ ТАЊИРА: Пет врста поврћа које љуштимо, а боље је да га једемо са кором
10. 06. 2024. у 06:45
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)