ПРОВЕРИТЕ САМИ: Сваки тип коже захтева другачији третман

Бојана Јовановић

15. 07. 2024. у 07:15

Да ли знате који тип коже имате? Ако нисте сигурни, проверите то сами, помоћу једноставног тестирања производње себума на чистом лицу.

ПРОВЕРИТЕ САМИ: Сваки тип коже захтева другачији третман

Фото Shutterstock

Пратите следеће кораке: Оперите лице и осушите га. Сачекајте 30 минута. Нежно притисните папирну марамицу на лице, на различитим деловима, као што су чело, нос, образи и брада. Држите марамицу окренуту према светлу да бисте видели колико је провидна. Ако се не провиди али на себи има љуспице – кожа вам је сува. Уколико је натопљена, лице вам је масно. Има ли различите нивое апсорпције на неким деловима, ваша коже је мешовита, а ако марамица није ни превише масна ни са љуспицама, имате нормалну кожу. Сада када знате ком типу припада, прочитајте како би требало да је негујете.

МАСНА: Немојте да претерујете са маскама за лице које смањују масноћу и другим производима за “сушење” коже. Радите пилинг једном или два пута недељно. Избегавајте хидратантну крему. Уместо ње, пробајте лакши гел. Користите прајмер или подлогу за шминку са матирајућим својствима. Серуми са ниацинамидом могу да вам помогну да смањите масноћу.

Фото Shutterstock

СУВА: Да би била хидрирана влажите је различитим производима намењеним за то. Избегавајте умивање топлом водом. Смањите унос кофеина и соли у организам, јер је могу додатно учинити сувљом. Увек имајте балзам за усне са собом, јер ће се, вероватно, сушити током дана. Хидрирајте лице једном недељно маском. Сваке вечери након наношења хидратантне креме ставите уље за лице.

МЕШОВИТА: Ако је ваша кожа и масна и сува на различитим местима или у различито доба дана, онда је мешовита. Обратите пажњу на то да ли имате, на пример, масну Т-зону и суве образе? Онда би требало да користите различите производе за сваку област. Одлучите се за нежне препарате, нимало агресивне по кожу, који је неће презаситити. Дајте предност хидратантним кремама које не садрже алкохол. Када радите пилинг, чините то веома нежно.

НОРМАЛНА: Уколико вам кожа није претерано масна нити сува, ноћу користите лосион или крему, а не хидратантни гел. Немојте пошто-пото испробавати нове производе за негу коже, јер ваш тип углавном захтева мање одржавања. Додавањем непотребних корака у неговању можете изазвати иритацију уместо бољитка. Заштитите је доследном рутином која, између осталог, укључује и наношење креме са заштитним фактором 30 или већим.

Фото Shutterstock

Опрез ако имате светлију пут

Не утичу само наведени основни типови коже на то како ћемо је неговати. Ево неколико савета за оне са светлијом кожом.

Особе са оваквом кожом најчешће су изузетно осетљиве на сунце. Требало би да користе креме са заштитним фактором 30 и већим чак и када је облачно време и када су у граду, не поред мора или на планини. Такође, требало би да обрате пажњу на розацеу, односно на знакове који указују да је можда имају, јер је ова кожна болест уобичајена код људи светлије пути. Знаци розацее укључују црвенило лица, најчешће у средњем делу, сувоћу и иритацију очију, уз отицање капака, мале, натечене црвене кврге, односно неравнине на лицу које личе на акне…

Кожа склона акнама може бити тешка за лечење, али и одржавање. Тако је салицилна киселина добра за бубуљице и митесере, док је бензоил пероксид бољи за дубље акне. Такође, требало би да одржавате кожу влажном. Иако ћете можда желети да је осушите, не би ли била мање масна, немојте, јер ће због тога кожа производити више масноће да би компензовала мањак. Користите било који вид третмана за акне након наношења тоника и пре стављања хидратантне креме. Нанесите и ретинол серум, у почетку једном недељно, па потом чешће. Уколико га стављате увече, умањиће проблем са акнама и успорити старење лица. И оно што је можда најважније, а сигурно најтеже да усвојите: покушајте да не дирате лице, акне, бубуљице, митесере, јер може довести до трајних ожиљака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота