ДЕПРЕСИЈА И ЗБОГ ПЕРИМЕНОПАУЗЕ: Промене са којим се суочавају жене нису само физичке

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

29. 05. 2024. у 07:15

ПЕРИМЕНОПАУЗА је животно доба жене које носи 40 процената већи ризик да жене доживе депресију, открили су научници са University College London.

ДЕПРЕСИЈА И ЗБОГ ПЕРИМЕНОПАУЗЕ: Промене са којим се суочавају жене нису само физичке

Фото Shutterstock

Истраживање, објављено у Journal of Affective Disorders пружа мета-анализу седам студија које су обухватиле 9.141 жену из целог света (укључујући Аустралију, САД, Кину, Холандију и Швајцарску), како би се открило да ли различите фазе менопаузе имају различит ризик од депресије.

Перименопауза обично се јавља три до пет година пре почетка менопаузе. Током ове фазе, нивои естрогена и прогестерона код жена почињу да се колебају, што доводи до промене расположења, неправилних менструалних циклуса и других симптома менопаузе, укључујући појачана осећања депресије. Ова фаза траје до годину дана након последње менструације, а укључујући и време после тога укупно може да траје између четири и осам година.

Фото Shutterstock

Истраживачи су открили да жене у перименопаузи имају значајно већи ризик (око 40 одсто) да доживе симптоме депресије и да им се дијагностикује депресија у поређењу са женама у пременопаузи. Није било значајног повећања ризика од депресије код жена у постменопаузи у поређењу са онима које су биле у пременопаузи. Симптоми су мерени коришћењем стандардизованих, међународно признатих инструмената за самопроцену, који узима у обзир факторе као што су недостатак интересовања за обављање ствари, проблеми са спавањем и лоше расположење.

Један од аутора студије др Roopal Desai са University College London (Psychology & Language Sciences) наводи да ово истраживање показује да жене у перименопаузи имају знатно већу вероватноћу да доживе депресију него пре или после ове фазе живота.

Фото: Профимедиа

 

- Наши налази наглашавају да је важно схватити да су жене у овој животној фази подложније депресији. То такође наглашава потребу да се женама пружи подршка и скрининг како би се ефикасно одговорило на њихове потребе по питању менталног здравља - рекао је др Desai.

Нова студија дошла је убрзо након претходне публикације истраживача, која је открила да терапије - као што су свесност и когнитивна бихејвиорална терапија - могу бити ефикасан облик лечења нефизичких симптома менопаузе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!