ЗА ВЕЋИНУ АЛЕРГИЧНИХ АНТИХИСТАМИНИК НИЈЕ ДОВОЉАН: Савет лекара - Ево како да се изборите са тегобама
СЕЗОНА алергијског ринитиса у пуном је јеку, па многи који пате од запушеног носа, кијања и сузења очију у апотеци купују антихистаминик, лек који им отклања ове тегобе.
Међутим, како каже професор др Весна Томић Спирић, директорка Клинике за алергологију и имунологију Универзитетског клиничког центра Србије, за већину са алергијским ринитисом то није довољна терапија:
- Антихистаминици само сузбијају ефекте које прави хистамин - медијатор који се ослободи када се алерген веже за антитело на ефекторској ћелији. Дакле, хистамин јесте одговоран за више од 50 одсто симптома који се јављају услед алергије. Али, пошто је особа која је преостљива на неки од алергена, углавном полена, хронично изложена извору алергије она развија и хроничну упалу слузнице носа и дисајних путева и зато им је уз антихистаминик неопходна и антинфламациона терапија.
Како објашњава професорка Весна Томић Спирић, антифламациона терапија подразумева примену лекова из групе кортикостероида који могу да се примењују кроз нос или да се удишу:
- Понекад се и уз ову терапију прописују лекови из групе антилеукотријена, јер кортикостероиди не покривају све путеве упале.
Која терапија је неопходна за тегобе са алергијом може да одреди само алерголог.
- Велики број пацијената се лечи на своју руку што није добро - каже наша саговорница. - Понекад ни изабрани лекар не схвата озбиљност алергијског ринитиса и не упућује пацијента на даље лечење јер, чињеница је да је то обољење са ниским морталитетом. Али, исто тако је чињеница да изостанак одговарјуће терапије чини да тегобе ометају свакодневни живот у сваком сегменту, јер алергична особа постаје зависна од употребе марамица, избегава контакте због сталног кијања и слично.
Не може било који лек
АНТИХИСТАМИНИЦИ могу да се купе и без рецепта, али то не значи да можете да купите било који.
- Међу антихистаминицима постоје разлике што се тиче фармакокинетике и фармакодинамике - каже професорка Весна Томић Спирић. - Зато је иделано да их пропише лекар, јер има алергичних особа међу децом, трудницама, старима, као и онима са хроничним болестима јетре, бубрега...
Према подацима Европске академије за алергологију и имунлогију 150 милиона Европљана пати од неког вида алергије, а процењује се да ће до 2025. године сваки други имати неку алергијску тегобу, а поготово се то односи на децу.
- Највећи број пацијента са алергијским ринитисом нема постављену прецизну дијагнозу и не лечи се како треба - указује Весна Томић Спирић. - При томе, многи се и када им лекар пропише терапију, не придражавају и престају да пију лекове по својој процени, не долазе на контроле и то их уводи у зачарани круг побољшања и погоршања болести.
Препоручујемо
ХРАНОМ ПРОТИВ СТРЕСА: Изаберите ове намирнице и победите менаџерску болест (ЈЕЛОВНИК)
28. 05. 2024. у 22:01
ДЕПРЕСИЈА И ЗБОГ ПЕРИМЕНОПАУЗЕ: Промене са којим се суочавају жене нису само физичке
29. 05. 2024. у 07:15
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)