СТИЖЕ НАМ ЛЕПО ВРЕМЕ: Опрез - уколико пијете неке од ових лекова, проверите да ле смете идете на сунце

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

05. 05. 2024. у 15:00

БЕЗ обзира на то да ли непрекидно пијете лекове због неког хроничног поремећаја здравља или краткотрајно услед неког акутног стања, неопходно је да будете опрезни ако ћете напољу дуже бити изложени сунцу.

СТИЖЕ НАМ ЛЕПО ВРЕМЕ: Опрез - уколико пијете неке од ових лекова, проверите да ле смете идете на сунце

Фото Shutterstock

 Велики број лекова ствара интеракције са УВ зрацима, а ти процеси могу да доведу до појаве алергијске рекације, осипа, флека и других промена на кожи.

То не важи само у сезони интензивног излагања сунчевим здрацима, рецомо током одмора, на плажи, него и при свакодневним активностима које обављате напољу. Под терапијом медикаментима који изазивају фотосензибилност, флеке брзо могу да се појаве на отвореним непокривеним деловима тела, првенствено на лицу, где су и најнепријатније.

Фотосензибилност је интеракција лекова и сунчевих зрака и до извесне мере може да се ублажи кремама за сунчање са заштитним фактором. Осим тога, чињеница је и да неће свака особа која пије неки лек да има фотосензибилну реакцију, али је опрез ипак неопходан. Ако се интеракција и догоди, она може да буде једнократна појава, али може и да уследи сваки пут када се лек узме и када дође до излагања сунцу, а те флеке које оставља на кожи су често врло упорне.

Поједини медикаменти у интеракцији са сунчевом светлошћу могу да погоршају постојеће стање коже, на пример екцем или херпес. Уз то, могу озбиљно да оштете ожиљно ткиво и ране. Излагање сунцу такође може да погорша или чак изазове или активира аутоимуне поремећаје, као што је лупус, који захтева терапију.

Постоји на десетине лекова који се прописују, али и они који су у слободној продаји, а који могу да изазову осетљивост на сунце. Наравно, реакција зависи од особе до особе, њеног имунског система, склоности ка алергијама, болестима од којих болују.

Ово су лекови који најчешће узрокују фотосензибилност:

Антибиотици

Будите опрезни уколико пијете антибиотик чија је активна супстанца доксициклин, тетрациклин, ципрофлоксацин, левофлоксацин, офлоксацин или триметоприм. Ови антимикробни лекови се углавном користе за лечење инфекција коже и поткожних ткива, лечење синузитиса, акутног бактеријског бронхитиса, упале плућа ван болнице, инфекције мокраћних путева...

Антидепресиви

Пацијенти који пију антидепресив чија је активна супстанца доксепин требало би такође да буду опрезни на сунцу, а уколико планирају одлазак на море требало би претходно да се консултују око заштите од сунца. Овај антидепресив се доминантно користи за лечење тешког депресивног поремећаја и паничних напада.

Дерматолошки

Уколико вам је дерматолог прописао лек за лечење гљивица на кожи који садржи гризеофулвин, а исто важи и ако се због кератоза лечите фотосензибилизаторима - 5-аминолевулинска киселина, метил-5-аминолевулинска киселина и ретиноидима који садрже ацитретин, изотретиноин, а користе се услед псоријазе и тешких облика акни.

Антихистаминици

Алергичне особе које пију антихистаминике чија је основна компонента прометазин, дифенхидрамин требало би са опрезом кожу да излажу сунчевим зрацима.

За холестерол

Пре излагања сунцу кардиоваскуларни пацијенти који су прележали инфаркт срца, шлог, имају висок холестерол или су склони тромбози артерија треба да виде да ли њихов лек садржи ове супстанце: аторвастатин, ловастатин, правастатин, симвастатин. Све оне узрокују фотосензибилност.

Хемотерапија

Онколошким пацијентима на хемотерапији такође се не саветује директно излагање сучевим зрацима. Поготово ако њихова терапија подразумева да примају: доксорубицин, флутамид, 5-ФУ, гемцитабин, метотрексат.

Хипогликемици

Дијабетичари и они који болују од високог крвног притиска који пију лекове који садрже активне супстанце - буметанид, фуросемид, хидрохлоротиазид, глипизид, глибурид - не би требало да се дуже излажу сунцу.

Неуролептици

Пацијенти који болују од шизофреније и психоза, а пију неуролептике који садрже хлорпромазин, флуфеназин, перфеназин, тиоридазин и тиотиксен требало би да избегавају излагање сунчевим зрацима.

Антиинфламаторни

Ако често пијете лекове против болова због главобоље, реуматизма или повремено због повишене телесне температуре, а садрже активне супстанце целекоксиб, ибупрофен, кетопрофен, напроксен и пироксикам - не излазите на сунце без одеће која покрива све делове тела.

Сулфонамиди

За оне који пате од запаљенских болести црева, инфекција коже или уринарних инфекција, а лече се лековима из групе сулфонамида (сулфадиазин, сулфаметоксазол, сулфасалазин, сулфизоксазол) - излагање сунчевим зрацима, такође, може да повећа ризик од стварања флека на кожи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)