ОПАДАЊЕ ЗБОГ МАЊКА ГВОЖЂА? Шта нам коса може рећи о стању организма и нашем здрављу

Татјана Марковић

08. 04. 2024. у 07:30

МОГУЋЕ је да нам је коса предмет свакодневног размишљања – нервирамо се што нам фризура неким данима није баш онаква какву желимо или уживамо у лепо исфенираној коси или се можда питамо да ли да испробамо нови стил који нам се допао на нашој омиљеној славној личности.

ОПАДАЊЕ ЗБОГ МАЊКА ГВОЖЂА? Шта нам коса може рећи о стању организма и нашем здрављу

Фото: Shutterstock

Али можда не примећујемо сигнале које нам коса шаље и тако открива наше здравствене проблеме. Истраживања показују да промене у изгледу, текстури или дебљини наше косе могу бити знаци основних здравствених стања.

Због стреса (и гена) коса може да поседи пре времена

У једној студији наводи се да хронични стрес заиста може допринети појави седих власи тако што узрокује оштећење ДНК и смањује снабдевање ћелија које производе пигмент у фоликулима косе. Стрес може да буде и разлог опадања косе.

Друга врста стреса, позната као оксидативни стрес, такође може играти улогу у настанку седих власи.

– Оксидативни стрес (када слободни радикали који оштећују ћелије инхибирају одбрамбене способности тела) може да утиче на ћелије које производе пигмент – каже др Паради Мирмирани, дерматолог из  Калифорније.

Седа коса је природан део старења, јер фоликули косе с годинама производе мање боје. Наши гени такође имају утицаја за настанак седе косе, додаје др Мирмирани. Питајте своје родитеље колико су имали година када су видели прве седе и можда ће и са вама то бити случај. Једна студија идентификовала је ген одговоран за седу косу.

Фото: Shutterstock

Ломљива коса може бити знак Кушинговог синдрома

Ломљива коса је један од симптома Кушинговог синдрома, ретког стања које узрокује превише кортизола, примарног хормона стреса у телу. Али постоје многи други очигледнији симптоми Кушинговог синдрома, укључујући висок крвни притисак, умор и бол у леђима, каже др Мирмирани.

Лечење Кушинговог синдрома може укључивати промену дозе лекова који би могли да изазову ово стање, као што су глукокортикоиди, односно стероиди који се користе за лечење упале изазване разним болестима. Другим особама можда ће бити потребна операција, хемотерапија (ако је малигни тумор узрок Кушингове болести) или терапија зрачењем да би се кориговала прекомерна производња кортизола надбубрежне жлезде.

 

Фото: Shutterstock

 

Истањена и проређена коса може да указује на болест штитне жлезде

Особе са хипотиреозом, стањем које се јавља када штитна жлезда не производи довољно хормона штитне жлезде, могу приметити појачано опадање косе и промену изгледа косе, каже др Мирмирани.

Хипотиреоза може изазвати проређивање косе и друге симптоме, као што су умор, нетолеранција на хладноћу, бол у зглобовима, бол у мишићима, натечено лице и дебљање. Тест хормона који стимулише штитасту жлезду (ТСХ) може да дијагностикује ово стање, а лечење укључује узимање лекова за штитну жлезду.

Поред проређивања косе, одређени поремећаји штитне жлезде доводе у опасност од аутоимуног стања опадања косе званог алопеција ареата. Као последица јављају се округли печати услед изненадног губитка косе. До овога долази када имуни систем нападне фоликуле длаке.

Фото: Shutterstock

Опадање косе може бити знак анемије

Ако изненада приметите много више длака у четки за косу или у туш кабини, то би могао бити знак да ваше тело има ниске залихе гвожђа или анемију, због чега треба урадити анализу крви.

– Ово је још један тест крви који радимо када се пацијенти жале на промене косе – каже др Мирмирани. Она додаје да овај тест крви увек тражи за вегетаријанце или за жене које имају обилне менструације, што повећава шансе да су промене на коси последица ниске количине гвожђа.

Није потпуно познато зашто низак ниво гвожђа може да изазове губитак косе, али гвожђе је кључно за многе биолошке и хемијске реакције, што можда укључује и раст косе, каже др Ребека Баxт, дерматолог из Парамуса, Њу Џерси. Ако лекар утврди да нам заиста недостаје гвожђа, конзумирање више хране са високим садржајем гвожђа или узимање суплемената гвожђа може помоћи код губитка косе, додаје она.

Опадање косе (привремено) може да се деси и са изненадним променама нивоа естрогена и често се примећује након трудноће или престанка узимања контрацептивних пилула.

Фото: Shutterstock

Губитак косе може указивати на недостатак протеина

Протеини су неопходни за здравље и раст косе (недостатак протеина је повезан са стањивањем и губитком косе). Већини одраслих потребно 0,8 грама протеина по килограму телесне тежине. Добри извори протеина су немасни грчки јогурт, риба, леблебије и пилећа прса.

Људи који имају гастроинтестиналне потешкоће или који су управо имали операцију гастричног бајпаса могу имати проблема са варењем протеина. Ове посебне ситуације мора да решава лекар. Али већина случајева стањивања косе, чак и код жена, вероватно је последица генетике.

Беле или жуте љуспице могу значити да имате перут

Жуте или беле љуспице у коси, на раменима, па чак и на обрвама знак су перути, хроничног стања коже главе. Перут обично не указује на озбиљан здравствени проблем и обично се може лечити специјалним шампонима за косу који се купују без рецепта или шампоном на рецепт.

Један од најчешћих узрока перути је стање које се зове себореични дерматитис, наводе на Мејо клиници. Особе са себореичним дерматитисом имају црвену, масну кожу прекривену белим или жутим љуспицама које се љуште. Гљивица слична квасцу која се зове Малассезиа такође може да иритира кожу главе. Недовољно прање шампоном, осетљивост на производе за негу косе и сува кожа такође могу изазвати перут. (Перут је обично гора зими, када унутрашње грејање може да исуши кожу.)

Фото: Shutterstock

Оштећена коса може прикрити друге здравствене проблеме

Иако коса може да укаже на наше здравствено стање, др Мирмирани каже да се пацијенти чешће жале на штету насталу фарбањем и употребом топлоте за обликовање косе. Превише топлоте, због свакодневне употребе пегле за косу или фенирања, сигурно може да оштети косу, чинећи је сувом, ломљивом и тешком за одржавање, каже Тања Моран, професионална фризерка у Њујорку. Сваки пут када користите топлоту на својој коси, користите производе са заштитним састојцима, додаје она.

Професионално фарбање косе вероватно неће проузроковати много штете, каже Моран, али избељивање косе и коришћење фарбе за косу код куће могу имати штетне ефекте. Било какво оштећење косе може да се ублажи коришћењем правих производа.

У великој мери третирана коса може прикрити одређене проблеме и отежати да уочимо или осетимо шта коса може да нам поручи и каже о нашем здрављу.

(еКлиника)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза