ПИЈЕТЕ КАФУ УЈУТРУ НА ПРАЗАН СТОМАК? Ако је одговор да, добро размислите

Татјана Марковић

05. 04. 2024. у 07:30

ИСПИЈАЊЕ кафе на празан стомак може бити штетно по здравље на много начина.

ПИЈЕТЕ КАФУ УЈУТРУ НА ПРАЗАН СТОМАК? Ако је одговор да, добро размислите

Фото: Shutterstock

Многима је јутро без кафе непотпуно. Она им даје неопходан налет енергије, чинећи да се осећају свеже. Међутим, упркос ревитализирајућим ефектима, укључујући појачан фокус и метаболизам, испијање кафе на празан стомак може представљати ризик по здравље. ћ

Истраживања откривају да кафа на празан стомак може изазвати пробавне сметње и ометати процес апсорпције хранљивих материја, потенцијално угрожавајући имуни систем. Ова навика такође може погоршати рефлукс киселине и подићи нивое кортизола, доприносећи стресу. Иако је утврђено да кафа може да нам помогне да будемо пуни енергије и свежи током дана, постоје и неки нежељени ефекти кафе када је пијемо на празан стомак.

Фото Shutterstock

Анксиозност и нервоза последице су кафе на празан стомак

- Кофеин је стимуланс који може повећати будност и ниво енергије. Међутим, конзумирање овог напитка на празан стомак може појачати његове ефекте, што доводи до повећане анксиозности, нервозе и узбуђења. Ово појачано стање узбуђења може бити непријатно и може ометати свакодневне активности, изазивајући немир и немогућност фокусирања - каже нутриционисткиња и дијететичарка Дипти Локешапа.

 

Ризик од киселости желуца

Кафа је кисела, а када се конзумира на празан стомак, може да погорша проблеме са киселошћу желуца.

– Комбинација кофеина и високог нивоа киселости може иритирати слузницу желуца, што доводи до неугодности, горушице, па чак и рефлукса киселине. Временом, често излагање киселој кафи може допринети развоју озбиљнијих гастроинтестиналних стања као што су гастритис или пептични чир – упозорава Локешапа.

Фото Shutterstock

Погоршава проблеме са варењем

За особе које већ имају дигестивне проблеме као што су синдром иритабилног црева (ИБС) или инфламаторна болест црева (ИБД), испијање кафе на празан стомак може погоршати симптоме. Стимулативни ефекти кофеина могу повећати покретљивост црева, потенцијално изазвати дијареју или грчеве у стомаку, додатно нарушавајући деликатну равнотежу пробавног система.

Кафа на празан стомак омета апсорпцију хранљивих материја

Кафа садржи једињења позната као танини, која могу да ометају апсорпцију одређених хранљивих материја, укључујући гвожђе и калцијум.

– Конзумирање кафе на празан стомак може ометати способност организма да апсорбује ове есенцијалне хранљиве материје, што временом доводи до њиховог недостатака – објашњава Локешапа. - Ово је посебно забрињавајуће за појединце који се ослањају на исхрану богату хранљивим материјама за оптимално здравље.

Фото: Профимедиа

Повећава одговор на стрес

Кофеин стимулише ослобађање кортизола, хормона стреса, из надбубрежних жлезда. Док кортизол игра кључну улогу у одговору тела на „бори се или бежи”, повишени нивои могу имати штетне ефекте на здравље. Може изазвати слабу имунолошку функцију, повећање телесне тежине и поремећаје расположења. Испијање кафе на празан стомак може допринети претераном одговору на стрес, потенцијално погоршавајући стања повезана са стресом.

Доводи до флуктуације шећера у крви

Кофеин може утицати на осетљивост на инсулин и метаболизам глукозе, што доводи до флуктуација нивоа шећера у крви. Када се конзумира на празан стомак, кафа може изазвати брз скок шећера у крви, након чега следи пад. Због тога се појединци осећају уморно, раздражљиво и жуде за више шећера или кофеина да би ублажили симптоме. Временом, ове флуктуације могу допринети инсулинској резистенцији и повећаном ризику од развоја дијабетеса типа 2.

Фото: Профимедиа

Дехидратација као последица кафе попијене на празан стомак

Кофеин је диуретик, што значи да подстиче производњу урина и може довести до повећаног губитка течности из тела. Када се конзумира на празан стомак, кафа може погоршати дехидратацију, посебно ако се не одржава адекватан унос течности током дана. Како каже Локешапа, „дехидратација може изазвати симптоме као што су главобоља, вртоглавица и умор, што додатно утиче на опште здравље и добробит.

На основу свега реченог, конзумирање кафе на празан стомак може имати неколико штетних утицаја на физичко и ментално здравље, па би требало да је избегавамо ујутру. Можемо да је конзумирамо након доручка. Поред тога, не би требало да пијемо више од једне или две шоље дневно. И никако не треба да заборавимо да уз шољу кафе пијемо пуно воде и конзумирамо храну богату хранљивим материјама.

(еКлиника)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза