СЕЗОНА ЈЕ АЛЕРГИЈА: Ако антихистаминици не помажу - имунотерапија је једино решење

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

30. 03. 2024. у 07:30

УКОЛИКО ових дана имате тегобе са синусима, велика је вероватноћа да то није последица инфекције, већ - алергија.

СЕЗОНА ЈЕ АЛЕРГИЈА: Ако антихистаминици не помажу - имунотерапија је једино решење

Фото Shutterstock

То је, такође, разлог и ако интензивно кијате, сузе вам очи, сврбе грло и нос... а кривац су полени брезе, врбе, тисе или чемпреса. У Агенцији за заштиту животне средине напомињу да су ови полени дрвећа у прекограничним вредностима. Од толерантних 30 полена по кубном метру ваздуха, брезе има чак 165, а она је најјачи алерген међу дрвећем.

Стручњаци истичу да око 35 одсто грађана Европе има неки вид алергије, што би угрубо рачунато значило да више до два милиона становника Србије пати од овог типа нарушеног здравља.

Доктор Софија Варагић Ивановић, начелница Одељења алергологије и клиничке имунологије Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу каже да је алергијска кијавица ретко изолована, већ је по правилу удружена са алергијском упалом синуса, риносинузитис, симптомима алергијске астме, односно свирањем у грудима, недостатком ваздуха, гушењем, бронхоспазмом:

- Зато је потребно алергијску кијавицу дијагностиковати на време, идентификовати узрочника, односно врсту полена која је изазива и правовремено започети лечење, да не би дошло до интензивирања тегоба и пропагације алергијских реакција.

Наша саговорница истиче да је први корак након дијагностиковања алергијских реакција изазваних поленом избегавање контакта са алергеном:

ТРАВЕ И КОРОВИ

ЗА непуних месец дана у ваздуху ће се појавити и полени трава који узрокују исте тегобе као и код оних који су алергични на полене дрвећа. Најјачи алергени у Србији су полени брезе од дрвећа и полен амброзије од корова. Полени травa су алергени са нешто нижим степеном алергености, али период цветања најдуже траје и највише људи испољава осетљивост баш на полен трава.

- Ипак, чињеница је да је то ретко довољно за елиминацију тегоба па је неопходна примена фармакотерапије. Прва линија је примена антихистаминика, једном дневно. Доза се може повећати ако то захтева клиничка слика, али само уз одобрење лекара. Осим у облику таблета, антихистаминици се на нашем тржишту могу наћи и у облику капи за очи и капи за нос. Уз антихистаминике укључују се интраназални кортикостероиди, обавезно са претходном применом сланих раствора за тоалету носа. Код пацијената са симптомима доњих дисајних путева додају се и лекови из групе антилеукотријена.

Одређени број пацијента има тегобе и уз прописану терапију.

- Уколико пацијент нема побољшање након примене фармакотерапије, саветује се алергенска имунотерапија - каже др Варагић Ивановић. - Она се спроводи у виду поткожних инјекција или се пије у виду капи или таблета. Ова терапија једина утиче на узрок насталих алергијских реакција и има дугорочни ефекат. Спроводи се само у специјализованим установама под надзором лекара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)