САВЕТ ЛЕКАРА: Пре теста на астму прехлада мора да се излечи
ТЕГОБЕ попут гушења, отежаног дисања и замарања могу да буду последица вирусне и бактеријске респираторне инфекције.
С обзиром на то да ови симптоми могу да указују и на астму, др Татјана Радосављевић, пулмолог, истиче да је непходно да прође минимум шест недеља од завршетка и потпуног излечења инфекције, и да се тек после тога раде бронходилататорни и бронхопровокациони тестови за постављање дијагнозе бронхијалне астме.
- У основи астме јесте преосетљивост, односно хиперреактивност бронхијалног стабла - прича наша саговорница. - Наиме, бронхијално стабло реагује грчењем бронхија (бронхоспазмом) и доводи до испољавања симптома бронхијалне астме. Међутим, бронхијална хиперреактивност може да буде последица и неких других стања, пре свега вирусних и неких бактеријских инфекција. До преосетљивости може да доведе и изражена алергијска реакција, деловање ПМ честица из аерозагађења, као и сумпор-диоксид и азот-оксид.
Докторка Радосављевић напомиње да се у пракси врло често греши јер се тестови за доказивање бронхијалне астме раде у току вирусних инфекција:
- То су спирометријски тестови, где се пацијенту даје терапија у виду спрејева који шире бронхије, и на коју долази до значајног побољшања вредности спирометријских параметара. Раде се и бронхопровокациони тестови којима се вештачким путем, односно применом лекова изазива бронхоспазам. Уколико се ти тестови раде у току вирусних инфекција, могу да буду позитивни, али се у том случају не ради о астми, већ о преосетљивости изазваној дејством вируса.
За најтеже биолошка терапија
МНОГЕ од лекова за астму пацијенти партиципирају, односно учествују у цени лека са најмање 35 одсто, а то је на месечном нивоу око 1.200 динара. Ипак, за најтеже пацијенете, који болују од тешког облика астме о трошку осигурања обезбеђена је скупа биолошка терапија.
Процењује се да у Србији између пет и 10 одсто становништва старијег од 18 година и свако седмо школско дете болује од неког облика астме. Међутим има стручњака који сматрају да се ова дијагноза превише лако поставља и да трећина пацијената са астмом нема то обољење.
За астму постоје бројне терапије које обезбеђују да се ово обољење успешно држи под контролом. Међутим, свега 20 одсто оболелих добро контролише ову болест. Пацијенти који не држе под контролом астму, далеко чешће имају тешке нападе и неколико пута у току године завршавају на болничком лечењу.
Препоручујемо
МУКЕ ЗБОГ ХИПЕРТЕНЗИЈЕ: Када мерите притисак, испоштујте ових 7 правила
27. 02. 2024. у 16:18
МУКЕ ЗБОГ ИНКОНТИНЕНЦИЈЕ: Ево како да ублажите проблем невољног мокрења
19. 02. 2024. у 19:30
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)