РОБОТ ИПАК НИЈЕ ЛЕКАР: Др Игор Кончар - Вештачка интелигенција брже прочита налаз, али не може да лечи

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

14. 02. 2024. у 07:30

ВЕШТАЧКА интелигенција може боље и брже од стручњака да чита и анализира резултате скенера, ЕКГ и других медицинских претрага, и тако на пример, предвиди мождани и срчани удар.

РОБОТ ИПАК НИЈЕ ЛЕКАР: Др Игор Кончар - Вештачка интелигенција брже прочита налаз, али не може да лечи

Фото Shutterstock

Вештачка интелигенција ће у будућности вероватно додатно повећати овај позитиван развој, јер може врло рано да препозна потенцијалне опасности управо из анализе мноштва резултата прегледа и тестова које може да филтрира, а које тако брзо не би могли да пронађу чак ни најбољи стручњаци.

У интервјуу за "Новости" доцент др Игор Кончар, васкуларни хирург Универзитетског клиничког центра Србије каже да је потенцијал вештачке интелигенције када је о медицини реч вероватно велики, као и за све друге сфере нашег живота, јер у великој мери може да помогне, унапреди, олакша, скрати, смањи трошкове било чега чиме се бавимо:

- Ипак, не би требало сметнути са ума да смо тренутно у фази претераног оптимизма када је о вештачкој интелигенцији реч, као што се увек дешава са великим открићима, наручито на пољу медицине. Сигурно нам следи фаза мањег оптимизма, да би кроз фазу песимизма дошли до реализма, када ћемо на реалистичан начин имати представу колико је нешто добро и шта нам то значи. Дакле, њени потенцијали се морају на прави начин искористити, испланирати и пажљиво увести у свакодневни живот. Напросто, медицина је специфична јер се у медицини често ради о нечијем животу, екстремитету, органу, о нечему јако важном и не бисмо смели да дозволимо да се нешто што има велики потенцијал напросто не употребљава на прави начин.

* Већ се појављују бројна истраживаења која показују да вештачка интелигенција може да открије ко има ризик за неко обољење на основу анализе бројних параметара. Да ли је то кључно што она може да допринесе?

FOTO: Arhiva novosti

- То је тешко рећи. Пре бих рекао да је то можда једноставан или најједноставнији начин на који се може користити. Ипак, колико је то непогрешиво остаје да се провери. Оно што је за медицину јако важно јесте да се у медицини примењује само оно што је засновано на неком истраживању, на неким доказима. Тако мора да буде и са вештачком интелигенцијом. Да бисмо је користили у било којој грани медицине морамо врло добро да испитамо њену успешност, не само карткорочно него и дугорочно и морамо врло добро да знамо са чим баратамо и шта напросто користимо.

* Да ли се вештачка интелигенције примењује и у васкуларној хирургији?

- Ми смо у протеклих шест година радили са још 12 центара на развоју једне платформе вештачке интелигенције која би требало да служи да пронађе оног ко има ризик за неко обољење, да када се то обољење открије процени колико је ризично, и да нас на тај начин усмери на избор терапије. Конкретно, ова платформа је дизајнирана за каротидну болест, односно болест крвних судова врата. Уз помоћ научника различитих специјалности направљена је да прими податке о нечијим основним параметрима. Може да процени колико је неко у ризику да има каротидну болест, односно сужење каротидне артерије. Затим, када се оно сними и покаже ова платформа може да процењује колики је ризик да неко добије мождани удар, однсоно какав даљи ток се може очекивати, а може да предвиди и у ком временском периоду ће се то сужење даље повећавати.

Робот ипак није лекар

* Можете ли да замислите неки апарат или робота коме пацијент саопштава своје симптоме, а затим робот анализира крв и урин и даје му дијагнозу и одређује му лек или други начин на који би требало да се лечи?

- Могу да замислим, али у једној умереној форми. Дакле, у форми која има за циљ да помогне и олакша рад здравствених установа и здравствених радника, али не у форми да преузме позив лекара и све ради независно. Мислим да за тако нешто треба да прође много времена. Јер, да би тако нешто могло да почне да се примењује у пракси потребно је да се прецизно испита.

* Колико је поуздана та платформа?

- Тренутно испитујемо колико прецизно одређује ризик да неко добије каротидну болест, па затим праћењем пацијената стандардним методама упоређујемо са оним што нам је дала вештачка интелигенција. Дакле, тек за неколико година можемо да дамо мало више информација колико та платформа може да предвиди даљи ток болести. Да бисмо били сигурни да то функционише морамо наредних пет, а можда и 10 година да пратимо и да видимо на који начин и са којом прецизношћу она ради. Управо одређујући ризике од болести ова платформа може да одлучи да ли ће некоме требати интервенција или не.

* У којој мери је било захтевно креирати платформу?

- И јесте и није. Јер, ми већ у медицини користимо доста приступа по неким алгоритмима и шемама које у принципу можда јесу начин на који функционише свака вештачка интеглигенција. Оно што је разлика је што су сада те шеме и алгоритми похрањени са много више података и искуства. Без обзира на то, у природи су ствари доста разнолике и природа има неке своје законитости које напросто нећемо моћи да променимо нити ће их вештачка интелигенција променити, већ ће морати да схвати како се ствари у природи понашају.

* Имате ли у плану неки нови пројекат?

- Ове године нам почиње пројекат примене вештачке интелигенције који се бави анеуризмом трбушне аорте и периферне оклузивне болести, где је такође циљ да се постигне адекватније предвиђање исхода ових болести, дужине живота, других обољења као и предвиђање шлога, инфаркта, смрти.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала