МАСНУ ЈЕТРУ ЛЕЧИ ЈАКА ДИСЦИПЛИНА: Професор др Петар Сворцан о најчешћим врстама патолошких промена

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

15. 02. 2024. у 07:30

НЕМА прецизних података колико грађана Србије пати од болести јетре, али стручњаци указују да је реч о честој патологији у нашем народу, а највећи број пацијената има дијагнозу масне јетре, хепатитиса, цирозе, карцинома...

МАСНУ ЈЕТРУ ЛЕЧИ ЈАКА ДИСЦИПЛИНА: Професор др Петар Сворцан о најчешћим врстама патолошких промена

Фото: Shutterstock

 Оно што је специфично је да неке промене на јетри могу да буду потпуно индивидуалне, а на лекару је да их правовремено открије и одговарајуће лечи.

У интервјуу за "Новости" професор др Петар Сворцан, специјалиста интерне медицине, супспецијалиста гастроентерохепатолог и директор Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да се у откривању болести јетре, иначе по величини другог највећег органа код људи, користе бројне дијагностичке методе:

- Основно је узимање детаљне медицинске историје пацијента и физикални преглед на коме лекар тражи знакове болести, као што су увећана јетра или абнормалности у трбушном простору које се могу открити опипавањем (палпацијом), присуство слободне течности у трбуху која се, такође, може открити палпацијом и благим ударањем (перкусија), или жута пребојеност коже, наглашене вене трбуха, патолошки крвни судови на грудном кошу који се могу видети голим оком.

* Када се открију промене на јетри - да ли се лече или само прате, које од њих могу да поремете њену функцију?

- Када се открију промене на јетри, даљи приступ зависиће од природе промене и њене озбиљности. Неке промене на јетри, попут масне јетре, могу се решити променом начина живота, губитком тежине, избегавањем алкохола и контролом придружених медицинских стања попут дијабетеса. Међутим, друге озбиљније промене на јетри могу захтевати посебан третман и праћење.

Foto: Zoran Jovanovic

* Како се лечи хепатитис и цироза јетре?

- Ако је узрок промена на јетри вирусни хепатитис Б или Ц, лечење може укључивати антивиралну терапију која може контролисати или излечити инфекцију и смањити оштећење јетре. Цироза је неизлечиво стање, али правилан третман може успорити прогресију болести и смањити компликације. То укључује промену начина исхране, избегавање алкохола, употребу лекова који помажу у одржавању функције јетре, контролу компликација попут асцитеса или енцефалопатије јетре, и у неким случајевима може бити потребна трансплантација јетре.

* А цисте и карцином?

- Већина циста на јетри је безопасна и не захтева третман, осим у случајевима када су велике или узрокују симптоме попут бола или нелагоде. Захтевају само ултразвучно праћење. Хепатоцелуларни карцином јетре је малигни тумор који се развија из хепатоцита, ћелија које чине већину јетреног ткива. Овај карцином је најчешћи облик рака јетре и често се повезује са цирозом јетре или њеним дуготрајним оштећењем. Лечење овог хепатоцелуларног карцинома зависи од стадијума болести, али може укључивати хируршке интервенције, радиотерапију, хемиотерапију, циљану терапију или трансплантацију јетре, у зависности од индивидуалних фактора и доступних опција.

Орган се сам обнови

* КАДА тумор захвати јетру и када се он хируршки одстрани, може ли јетра да се опорави?

- Да, јетра поседује значајну регенеративну моћ. Када је део јетре уклоњен хируршким захватом, преостали део јетре има способност да се регенерише и попуни празнину. Ова способност регенерације јетре омогућава да се њена нормална функција обнови након хируршког уклањања тумора. Међутим, важно је напоменути да способност регенерације јетре може варирати од особе до особе и зависи од различитих фактора као што су узраст, стање јетре пре операције, опште здравље пацијента, присуство других обољења јетре и фактори животног стила.

* Какве још промене могу да се јаве на јетри?

- Осим циста на јетри се могу појавити и друге фокалне промене као што су хемангиоми, метастазе, аденоми, фоклана нодуларна хиперплазија. Ово су само неке од најчешћих промена које се могу јавити на јетри. Важно је нагласити да је свака особа јединствена и да се дијагноза и врста промене на јетри могу разликовати од случаја до случаја. Само лекар може поставити тачну дијагнозу након спровођења одговарајућих тестова и процене медицинске историје.

* Који су то тестови?

- То су налази крви, примена ултразвука, скенера или магнетне резонанце. Ипак, биопсија јетре је и даље златни стандард у дијагностици. То је поступак у којем се мали узорак ткива јетре узима за детаљнију анализу. Ово може помоћи у одређивању тачне дијагнозе, процени степена оштећења јетре и планирању адекватног лечења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)