ХЛАДНИ СУ ВАМ ПРСТИ НА НОГАМА И РУКАМА? Васкуларни хирург објашњава зашто имате овај проблем
ОСЕЋАЈ хладноће на прстима руку и ногу, врху носа и ушима је веома распрострањен поготово у хладније доба године.
Лекари кажу да код већине људи ово није знак нарушеног здравља крвних судова већ до ове појаве долази због стезања малих крвних судова како би се крв преусмерила у "битније" органе.
У интервјуу, за "Новости", доктор Милош Сладојевић, васкуларни хирург Универзитетског клиничког центра Србије, каже да су неке особе склоније појави хладних прстију и других периферних делова тела. Разлог је то што конституционално имају повишен тонус симпатичког нервног система који је одговоран за скупљање малих крвних судова у кожи. Такође, овај симптом је чешћи и код људи ниске телесне масе, код оних који имају низак крвни притисак или анемију:
- Такође стрес услед активације симпатичког нервног система доприноси и потенцира тегобе. У овим случајевима осећај хладноће на прстима шака и стопала не представља већи медицински проблем и не захтева посебно лечење, већ се саветује утопљавање ношењем адекватне одеће - рукавица и топлих чарапа и обуће, као и топлим купкама и физичком активношћу која подстиче циркулацију.
* Шта ако је овај специфичан осећај хладноће веома изражен?
- Уколико су ове тегобе израженије и праћене променом боје прстију које се смењују од бледе, љубичасте и црвене оне могу да буду знак Рејноовог синдрома који се виђа у сколпу озбиљних обољења. У овим случајевима могу настати и ранице на врховима прстију или пак гангрена са последичном ампутацијом.
* Зашто долази до појаве Рејновог синдрома?
- Рејноов синдрм се пре свега среће код системских болести везивног ткива (системска склероза, системски лупус, реуматоидни артритис...), ендокриних обољења (смањена функција штитасте и надбубрежне жлезде или хипофизе), неких хематолошких болести (криоглобулинемија и полицитемија), услед спољашњег притиска на нервне плекусе у врату и у склопу обољења главних артерија горњих и доњих екстремитета. Такође, Рејноов синдром меже пратити и нека професионална обољења која настају код радника изложених вибрацијама. Узрок Рејноовог синдрома треба детаљно испитати и поред наведених мера за утопљавање шака и стопала и ординирања лекова који доводе до ширења крвних судова у кожи, јер је то од кључне важности за лечење основног обољења.
* Има ли још неких узрока промене боје коже услед хладноће?
- Други вазоспастични поремећаји због којих се често помисли да постоји проблем са циркулацијом су ливедо ретицуларис, односно плавичаста мрежаста прошараност коже доњих екстремитета и акроцијаноза, односно осећај хладноће и љубичаста пребојеност коже стопала и доњих делова потколеница. Ипак, овде је главна артеријска циркулација очувана, не доводи до већих здравствених проблема и не захтева посебно лечење осим утопљавања и избегавања хладноће. С друге стране, уколико су осећај хладноће и промена боје коже (бледа или модра) прстију шака и стопала стално присутни уз одсуство пулсација главних артерија, могу бити знак обољења магистралне артеријске циркулације и ови пацијенти захтевају преглед и некада хируршко лечење од стране васкуларног хирурга.
Избегавати масно, пресољено, слатко
ДА ЛИ и храна може да утиче на циркулацију?
- У исхрани пре свега треба избегавати масну и пресољену храну, намирнице богате простим шећерима, као и алкохолна и заслађена пића. Оваква исхрана погодује настанку повшеног крвног притиска и масноћа у крви што доприноси развоју атеросклерозе и оштећењу артеријске циркулације.
* Од чега све зависи да ли неко има добру или лошу циркулацију?
- Треба разликовати артеријску од венске циркулације. Наиме, артерије доводе крв обогаћену кисеоником и хранљивим материјама из срца до органа и ткива, док је вене крв из ткива и органа враћају у срце. Када се каже да неко има лошу циркулацију пре свега се мисли на артеријску циркулацију која доводи до смањене исхране ткива што у узнапредовалим случајевима може довести до отварања рана, настанка гангрена и губитка екстремитета.
* Да ли свака хронична болест утиче на циркулацију?
- У овом и највећем делу света атеросклероза је најчешћа болест која доводи до оштећења артеријске циркулације па, с тим у вези, сва обољења која доприносе развоју атеросклерозе индиректно утичу и на артеријску циркулацију. На првом месту су повишен крвни притисак, шећерна болест, повишен ниво масноћа у крви, гојазност и бубрежна слабост. Такође, до сужења или затварања артерија може доћи и услед неких запаљенских обољења самих артерија или у склопу системских болести везивног ткива.
* Може ли се лоша циркулација побољшати?
- Улога лекова је пре свега да успоре и стабилизују процес атеросклерозе и спрече настајање крвног угрушка у оболелој артерији. У ову сврху се ординирају антитромбоцитни лекови и статини. Постоје и лекови који поред ових ефеката шире крвне судове и побољшавају циркулацију као што је цилостазол. Међутим, најбои резултати се постижу ходањем.
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)