БАЈПАС ОПЕРАЦИЈА И ДОК СРЦЕ КУЦА: Доктор Данко Грујић, кардиохирург, о предностима минимално инвазивне процедуре премошћавања крвних судова

Татјана Марковић

14. 12. 2023. у 17:00

ТЕШКА хирургија која подразумева отварање грудног коша и заустављање рада срца све се више напушта у корист минимално инвазивних процедура, кад год је то могуће.

БАЈПАС ОПЕРАЦИЈА И ДОК СРЦЕ КУЦА: Доктор Данко Грујић, кардиохирург, о предностима минимално инвазивне процедуре премошћавања крвних судова

Фото: Приватна архива

 Захваљујући великој стручности српских кардиохирурга и код нас се сада сложене операције премошћавања крвних судова (бајпас) раде без велике трауме за пацијента, и то на куцајућем срцу.

У интервјуу за "Новости" др Данко Грујић, кардиохирург Универзитетског клиничког центра Србије каже да су минимално инвазивне бајпас операције најпре изводили у склопу једносудовне болести или као део хибридне процедуре:

Фото: Приватна архива

 

 
- После неколико десетина оперисаних болесника са одличним резултатима, кренули смо у лечење вишесудовне болести, као тоталну артеријску реваскуларизацију миокарда, идентично као код класичних операција са отварањем грудне кости. И сада можемо да се похвалимо да смо извели стоту по реду овакву процедуру, и то са четвороструким бајпасом.
 
* Да ли су то увек вишеструки бајпасеви?
 
- Више од двадесет до сада оперисаних болесника је добило три или четири артеријска бајпаса минимално инвазивним приступом. То је број којим се може похвалити мало светских центара. Пре неки дан смо извели 100. минимално инвазивну бајпас операцију и са поносом можемо да кажемо да смо као кућа ту методу усвојили и њоме овладали.

ЛИДЕРИ У РЕГИОНУ

* Које врсте графтова користите за премошћавање крвних судова?

- Последње студије доказују доминантност мултиартеријских графтова у овим операцијама, нарочито у њеној дуготрајности. По уделу артеријских графтова у бајпас операцијама, Клиника за кардиохирургију УКЦС је водећа установа у региону на шта смо посебно поносни. Ту спада коришћење обе унутрашње торакалне артерије, радијалне артерије као и употреба гастроепиплоичне артерије.

 
* Како се изводи ова процедура?

 
- Операција се изводи уз велику подршку колега са анестезије. Било је потребно да се и они додатно увежбају за извођење ове изузетно сложене процедуре. Минимално инвазивна бајпас операција (МИДЦАБ) се ради у општој анестезији, за време операције код болесника је искључено једно плућно крило. Наш учитељ, проф. др Александар Алберт, један од од водећих светских минимално инвазивних бајпас хирурга нас је обучио да ове операције можемо обавити и уколико белесници имају неки проблем са плућима и из неког разлога не могу толерисати дисање са једним плућним крилом.
 
* Како без великог реза долазите до срца?
 
- Рез се прави са леве стране грудног коша, испод леве дојке у дужини од пет сантиметара. Срцу се приступа помоћу специјалног ретрактора и дугих инструмената дизајнираних за овај тип операција. Овим малим хируршким "прозором" приступамо припреми графтова за бајпас и комплетну операцију изводимо на исти рез. Све операције смо извели на куцајућем срцу без употребе машине за вантелесни крвоток.

Фото: Приватна архива

 


 
* Да ли је опоравак овако оперисаних пацијената бржи?
 
- Више од половине наших оперисаних болесника смо разбудили и екстубирали већ на операционом столу што представља велики бенефит за постоперативни ток, и заслуга је нашег изузетног анестезилошког тима. Морам да напоменем да је кључ минималне инвазивности ове методе пре свега избегавање употребе машине за вантелесни крвоток, што је стандардно за већину кардиохируршких операција. Тиме избегавамо све добро познате недостатке ове пумпе познате као срце-плућа машина, као што је негативан ефекат на бубрежну функцију, системски инфламаторни одговор и повећана потреба за трансфузијом крви.

Фото: Приватна архива

 
* Да ли је неки пацијент, ипак морао да добије трансфузију крви?
 
- Од 100 до сада оперисаних болесника нико није добио трансфузију крви. Врло важна предност овакве кардиохирургије је и избегавање манипулација са усходном аортом, са драматично мањом стопом можданих удара периоперативно. Бенефит је и величина реза од неколико сантиметара, а ова предност је обично пацијентима најважнија. Просечно лежање после првих 100 оперисаних болесника је четири дана, јер нема пресецања коштаних структура, срцу се приступа кроз мека ткива. Болесници су се нормалним активностима вратили већ после две недеље.
 

 
 
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи