КАДА ПОМАЖЕ СТРУЈА, А КАДА ЛАСЕР, ИЛИ МАСАЖА? Од тегоба зависи која ће вам терапија највише да одговара

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

12. 12. 2023. у 19:00

ВЕЋИНА озбиљних повреда или болести које отежавају извођење свакодневних активности и ограничавају нормално кретање, често може да се ублажи физикалном терапијом. Извесно је, кажу физијатри, да понекад само физикална терапија може да смањи бол и да побољша квалитета живота пацијента.

КАДА ПОМАЖЕ СТРУЈА, А КАДА ЛАСЕР, ИЛИ МАСАЖА? Од тегоба зависи која ће вам терапија највише да одговара

Фото Shutterstock

Физикалном терапијом се отклања бол, повећава покретљивост, поправља циркулација у читавом телу, убрзава метаболизам, убрзава зацељивање спортских и других повреда, повећава флексибилност, побољшава равнотежа.

Данас постоји велики број физиотерапија које могу да помогну код најразличитијих здравствених стања. На њих упућује лекар зависно од тегоба. Ми вам овом приликом указујемо која врста терапије је чему намњена.

Кинезитерапија

Кинезитерапија је лечење покретима које ради или сам пацијент кроз вежбе или му у томе помаже терапеут. Покрети су тачно осмишљени и систематизовани тако да су фокусирани на одређене мишиће или групу мишића која не функционише најбоље.

Електротерапија

Електротерапија користи различите напоне струје којима се третира оболело место. Ова терапија шири крвне судове чиме утиче на убрзање циркулације и лимфе. То помаже код смањења отока и накупљања воде у деловима тела. Смањује упале и запаљенске процесе, па посредно ублажава бол.

Магнетотерапија

Базира се на употреби магнетног поља које помаже код остеопорозе и остеортрозе. Делује и код фрактура, контрактура, спортских повреда, реуматских обољења, псоријазе. Може да се изводи и код пацијената који имају псеудоартрозе и полинеуритисе, вештачки кук или колено.

Терапија ласером

Терапија ласером се извади тако што се на болно место прикаче мале пластичне сонде које емитују ласерске зраке. Безболна је и нема познатих контраиндикација. Благо пецкање и осећај топлоте на третираном делу тела показатељи су да терапија делује. Ласеротерапија се обично примењује због болова у лумбалном и вратном делу кичме, и у мишићима, због артритиса и осталих запаљења костију и ткива.

Термотерапија

Термотерапија представља лечење топлотом, било да је реч о топлом лековитом блату, води, топлом песку, ласерским високоферквентним зрачењем који се претвара у топлотну енергију и инфрацрвеним топлотним лампама. Препоручује се код артритиса, артрозе, прелома, уганућа, спондилозе, неуралгије, тендинитиса, кондузије и томе сличних стања.

Терапија ултразвуком

Ултразвучна терапија, позната и као сонотерапија, често се користи за лечења болова у вратном и лумбалном делу кичме, болова у мишићима, Дипитренове контрактуре и неуралгије. Базира се на коришћењу звука које људско ухо не може да региструје. Терапија убрзава процес зарастања покиданих тетива и лигамената, ублажава бол и мишићни спазам (грч). Када је ферквенција нижа онда допире и до костију, где убрзава и њихово зарастање, те се ова терапија неретко користи и код прелома.

Криотерапија

Криотерапија служи за сужавање крвних судова, због чега се махом примењује код акутних стања и запаљења када треба смањити отоке и ублажити болове. У зависности од размера повреде или стања, криотерапија може да се спроводи потапањем целог тела у ледену воду, наношењем леда само на оболело место, масажу ледом. У највећем броју случајева се упражњава међу спортистима, због тога што брзо зауставља крварења, смањује отоке и спречава настанак хематома.

Механотерапија

Механотерапија је најстарија физикална терапија која се своди на масирање оболелог дела тела. Она потпада под вид кинезитерапије јер је у питању лечење покретима. Постоји више врста механотерапије и они зависе од потреба за коју се користе. Тако под овај третман спаде спортска масажа, хигијенска масажа и терапијска. Спортска масажа служи томе да побољша спортске способности и одржи здравље мишића, док хигијенска служи општем здрављу организма и ради неговања тела.

Текар терапија

Текар терапија, која је код нас позната и као индиба терапија, заснива се на фреквенцији од 440 kHz. Она повећава микроциркулацију, обезбеђује ткивима кисеоник и хранљиве материје, побољшава венску и лимфну циркулацију, убрзава процес регенерације ткива. Ово помаже чак и у случајевима појединих хроничних обољења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!