ОПРЕЗ КАД УЗИМАТЕ ТЕРАПИЈУ: Ове лекове никако не пијте с млеком

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

30. 11. 2023. у 17:30

АМЕРИЧКА Управа за храну и лекове (ФДА) издала је јасне смернице које лекове не би требало узимати са млечним производима, као и колико дуго треба сачекати да се пре или после лека конзумира млечни производ.

ОПРЕЗ КАД УЗИМАТЕ ТЕРАПИЈУ: Ове лекове никако не пијте с млеком

Фото Shutterstock

Разлог за креирање ових смерница је у томе што поједини лекови могу да реагују са млеком и другом млечном храном тако што узрокују мању апсорпцију лека или изазивају промене у нивоу калцијума у крви.

Ниво калцијума у орагнизму је врло важан јер овај минерал чини наше кости и зубе здравим и одржава одређена телесна ткива јаким и флексибилним за кретање. Чак помаже да се крвни угрушак, крвни судови и мишићи стежу, а и тело не може да производи хормоне без њега.

Ових пет лекова не би требало да узимате са млеком и другим производима од млека:

Левоитроксин

Све лекове за штитну жлезду треба узимати на празан стомак, али левотироксин је мало другачији. Конзумирање хране која садржи калцијум или узимање суплемената калцијума може да доведе до слабије апсорпције овог лека. С тим у вези студија из 2018. године показала је да испијање млека има везе са нижим нивоом циркулишућег левотироксина. Према упутству ФДА, потребно је сачекати четири сата како би могли да се једу или пију млечни производи након узимања лека.

Антибиотици

Постоји много антибиотика које не треба узимати са млечном храном јер калцијум у храни може да смањи количину лекова које наше тело може да користи. Према препоруци ФДА између антибиотика и млечних производа треба да прође најмање два сата, али се увек треба посаветовати са лекаром како бисте били сигурни да ли антибиотик који узимате може да се конзумира са млечним производима или не.

Суплементи гвожђа

Истраживања показују да је гвожђе најбоље узимати на празан стомак јер ће се тако боље апсорбовати. Понекад суплементи гвожђа изазивају непријатне нуспојаве, као што је узнемирен стомак. У том случају, добро је узимати суплемент са мало хране, али то не треба да буде млечна храна са високим садржајем калцијума јер могу да ступе у интеракцију. Обавезно треба направити минимум два сата размака између овог лека и млечних производа.

Лекови за остеопорозу

За јачање костију прописују се лекови који се зову бисфосфонати. Познато је да млечни производи, али и друга храна са високим садржајем калцијума, као што је сок од поморанџе, узрокује мање апсорпције и употребе лекова у телу. Ако узимате ове лекове, обавезно сачекајте неколико сати пре него што попијете млеко или једете млечне производе.

Литијум

Литијумове соли су лекови који помажу у смањењу маничних епизода код људи којима је дијагностикован биполарни поремећај. Делује тако што стабилизује расположење, па се због тога понекад преписује и за друге психијатријске болести, попут депресије или шизофреније. Дуготрајна употреба литијума може да изазове накупљање калцијума у телу. Најчешће коришћени литијумски лекови су ескалитх и литхобид, а свако ко их узима требало би да разговара са лекаром о томе да ли треба да смањи, избегава или да одреди време за унос млечне хране након лека.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ЦРНОГОРЦИ КИПТЕ ОД БЕСА ЗБОГ СКАНДАЛА НА ЦРНОГОРСКОЈ ТЕЛЕВИЗИЈИ: У сопствену државу не можемо да чујемо химну!