ПУНЕ АМБУЛАНТЕ У ДОМОВИМА ЗДРАВЉА: Владају стомачни вируси, деца угроженија

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

30. 11. 2023. у 11:00

У ДОМОВИМА здравља повећава се број пацијената који се жале на стомачне тегобе.

ПУНЕ АМБУЛАНТЕ У ДОМОВИМА ЗДРАВЉА: Владају стомачни вируси, деца угроженија

Фото Shutterstock

Од 40 прегледаних у смени, бар 10 одсто пацијената има повишену температуру, дијареју и повраћање. Међу децом, стомачни вируси су много више распрострањени. Код школараца који потраже помоћ педијатра чак 30 одсто њих као главни симптом има повраћање.

Докторка Светлана Мићић, специјалиста опште медицине из Дома здравља Савски венац у Београду, каже да су код одраслих доминантне тегобе у виду мучнине, повраћања, дијареје, болова и грчева са повишеном температуром:

- Ово стање траје углавном пет до седам дана, а код појединих пацијената и до 10 дана. Углавном је реч о ротавирусима, норовирусима и аденовирусима.

Наша саговорница напомиње да специфична терапија за стомачну вирозу не постоји:

- Саветује се одмор и симптоматска терапија, која треба да ублажи тегобе и убрза оздрављење. Лекови за спуштање темературе, пробиотици, довољан унос течности у виду чајева,воде, супе. Од хране препоручује се барено поврће, тост, кекс, банана. Једино би се у случају погоршања тегоба, појаве крви у столици требало јавити лекару.

Дечји гастроентеролози кажу да је стомачни вирус најчешћи разлог за хоспитализацију деце млађе од пет година. Сезона када је он најраспрострањенији међу најмлађима је од новембра до априла месеца.

Бактеријска инфекција тежа

КАДА је о стомачним вирозама реч, није искључено ни да је узрочник тегоба бактерија, али гастроентеролози напомињу да су бактеријске инфективне дијареје ретке. Када се догоде, оне имају нешто тежу клинички слику. Таква деца углавном имају изразито високу температуру, често имају болове у трбуху и крв у столици, па чак и неуролошке испаде. Најчешћи узрочници су кампилобактер и салмонела, који често доводе до тровања храном.

- Тегобе код деце најчешће трају три дана - каже др Дејан Јонев, педијатар Дома здравља Чукарица у Београду. - Током тог периода већина деце има интензивно повраћање, мучнину, главобољу и малаксалост. Када се појави температура, она ретко иде изнад 38,2.

Педијатар Јонев напомиње да рутински није потребно утврђивање узрочника акутне инфективне дијареје код сваког детета:

- Микробиолошко тестирање се примењује само код оних са повишеним ризиком за бактеријску инфекцију и веома тешком клиничком сликом, или пак симптомима који трају дуже од седам дана. Уколико се одлучимо за анализу столице, можемо анализирати антигене на најчешће вирусне узрочнике, или пак засејати узорке столице за бактеријску анализу (копрокултура). Уколико постоји податак о скоријој употреби антибиотика, потребно је у столици анализирати токсине клостридије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи