КАД АРТРИТИС "УДАРА": Биолошким лековима упала зглобова може да се држи под контролом

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

26. 11. 2023. у 07:30

БОЛ у зглобовима, појава отока, укоченост и константан умор код многих пацијената не престају ни уз примену лекова.

КАД АРТРИТИС УДАРА: Биолошким лековима упала зглобова може да се држи под контролом

Фото Shutterstock

Ови симптоми реуматоидног артиритиса временом у толикој мери могу да се погоршају, тако да узрокују упалне процесе и на плућима, срцу и крвним судовима. Код пацијената код којих конвенционални лекови не дају резултате, могу да се примене биолошки.

У интервјуу за "Новости" професор др Горан Радуновић, директор Института за реуматологију у Београду каже да је биолошка терапија донела нову наду оболелима од реуматоидног артритиса, јер омогућава значајан напредак у лечењу:

- Биолошка терапија снажно и прецизно утиче на кључне супстанце у одржавању запаљења, или на ћелије имунског система, који се сматрају главним кривцима за развој и неповољан ток реуматоидног артритиса. Биолошки лекови су специјално дизајнирани да промене одређене компоненте имунског система како би смањили упалу и спречили оштећење зглобова.

* Како се узимају ови лекови?

- Углавном се дају под кожу, а ређе се примењују интравенски. Обично се тарпија прима једном недељно, једном у две недеље или месечно и пружа пацијентима олакшање од болова, отока, укочености и замора.

Foto: Zoran Jovanovic

др Горан Радуновић

* Када је ова терапија толико ефикасна, зашто се не примењује код свих пацијената са реуматоидним артритисом?

- Иако је биолошка терапија веома делотворна, нажалост у овом тренутку није приступачна свим пацијентима. Један од главних изазова је цена биолошких и осталих иновативних лекова, која може бити висока и тешко доступна за многе пацијенте чак и у развијеним земљама. У сарадњи са реуматолозима, специјалистима физикалне медицине и рехабилитације, изабраним лекарима, ортопедским хирурзима у Србији, удружењима пацијената, разговорима са представницима Републичког фонда здравственог осигурања и Министарством здравља стално радимо на томе да у нашој земљи биолошка терапија постане приступачнија и користи свим пацијентима којима је неопходна.

* Има ли помака?

- Сведоци смо постепеног пада цена биолошких лекова и сталног повећања броја пацијената који се њима лече. Мислим да у овом тренутку углавном сви оболели од тежих форми артритиса, који се нађу на лечењу у институцији у којој радим, добијају овај вид терапије уколико је то неопходно. Једино је потребно учинити напоре да се пут који је потребно прећи до брзог постављања дијагнозе и до успостављања биолошке терапије, ако је неопходна, што више скрати, односно убрза. Тада би на наше задовољство стварна ефективност овог лечења била на максимуму.

Посебни упитници

* На основу којих критеријума процењујете ко је кандидат да прима биолошку терапију?

- Имамо посебне упитнике којима релативно прецизно процењујемо сам квалитет живота оболелог. Он као такав може бити значајно нарушен реуматоидним артритисом. Такав пацијент обично не може да доприноси, а обично се и искључује из своје заједнице, а потом његово стање захтева додатне ресурсе за негу и подршку. Биолошка терапија у овоме игра кључну улогу, јер смањује или сасвим спречава прогресију болести, побољшава квалитет живота пацијента, што ми поменутим упитницима јасно и видимо.

* Како се лече пацијенти који не примају биолошке лекове?

- Конвенционална терапија укључује употребу нестероидних антиинфламаторних лекова, кортикостероида и класичних лекова који делују на имунски систем. Ови лекови помажу у смањењу симптома, али често недовољно утичу на ток болести, што некада води у погоршање болести и њене компликације.

* У чему је разлика између биолошке и конвенционалне терапије?

- Разлике између биолошке терапије и конвенционалне терапије су значајне. Док класични лекови утичу на цео организам, што може довести до повећаног ризика од нежељених догађаја, биолошки лекови циљају специфичне молекуле и ћелије одговорне за упалу у зглобовима. Биолошка терапија се сматра знатно бољом опцијом у погледу исхода лечења, иако се баналне инфекције, а сасвим ретко и потенцијалне опасне инфекције, могу догодити. Уз добар надзор реуматолога пацијенти могу без страха приступити лечењу и фокусирати се на побољшање свог здравља.

Фото Shutterstock

* Колико има биолошких лекова?

- Има их сасвим довољно, тако да лекар може да одабере одређени биолошки лек на основу индивидуалних карактеристика пацијента, као што су општи симптоми болести, процењена тежина обољења, потенцијал за брзо оштећење зглобова, присуство других здравствених проблема и претходни одговор на терапију. Биолошка терапија је знатно повећала вероватноћу да се постигне одлична контрола хроничне упале зглобова код скоро свих пацијената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима