ВИД "МУТИ" У ПРИТИСАК: Упозорење лекара - Проблеми са очима и због дијабетеса, мултипла склерозе, па чак и тумора
ТРЕНУТНИ губитак вида или "магла" на једном или оба ока врло је чест симптом и готово да нема особе у старијем животном добу која га није искусила.
Када дође до оваквог поремећаја вида преглед лекара је неопходан, јер може да указује на нека ургентна стања. Зато лекари упозоравају да је ово симптом који никако не би требало да се игнорише и да се чека да до њега поново дође.
У интервјуу за "Новости" доктор Бобан Степић, интерниста неуролог каже да узроци тренутног и привременог губитка вида могу да буду врло разнолики:
- Код највећег броја пацијената овај симптом се јавља јер постоји неки предиспонирајући фактор, односно неко већ постојеће обољење. Међу чешћим узроцима замућења вида су свакако рефракторне аномалије ока, дијабетес, хипертензија, хиперлипидемија, глауком, аномалије крвних судова...
* Ком лекару би се онда требало обратити за помоћ?
- Наш здравствени систем је уређен тако да би прво требало отићи на преглед код изабраног лекара, а он ће као специјалиста опште медицине да процени шта је даље од прегледа неопходно на основу увида у пацијентово комплетно здравствено стање.
* Да ли је следећа адреса офталмолог?
- У већини случајева појаве замагљења вида на једном или оба ока, потребан је преглед офталмолога, али у случају појаве придружених симптома и знакова потребан је хитан преглед неуролога. Дијагностичке процедуре индикују лекари специјалисти у зависности од тога који су узроци суспектни и најчешће је то комплетан офталмолошки преглед, скенер мозга или магнетна резонанца мозга и друге процедуре.
* Шта из домена офталмологије може да узрокује замагљење или тренутни губитак вида?
- То су заиста бројна стања. На првом месту то је одвајање (аблација) мрежњаче, врло ургентно стање коме претходе блескови у оку и испад у видном пољу. Затим рефрактерне аномалије, као што су астигматизам, кратковидост, старачка далековидост, глауком, најчешће са болом у једном или оба ока, и ореолом око извора светла. До замагљења и пада вида може да доведе и дегенарација мрежњаче, замор ока након дуготрајног рада на компјутеру или предуго читање, често са осећајем сувоће у оку, или главобољом, или болом у врату, оштећења рожњаче, као и инфекције ока, било бактеријске, гљивичне, вирусне, конјунктивитис...
* Који придружени симптоми могу да се јаве уз замагљење вида?
- То су изненадна и интензивна главобоља, мучнина, повраћање, трњење или слабост руке или ноге, отежан говор, нестабилност при стајању или ходу, конфузија, асиметрија лица. Ови знаци упозоравају пацијента да је неопходана ургента медицинска помоћ.
Последица ковида
* Има ли мање познатих стања која могу да узрокују проблеме са видом?
- Наравно, не смемо заборавити и замагљење вида као последицу ковид инфекције, о чему постоје бројни описани случајеви.
* Дакле, када се уз замагљење вида јаве додатни симптоми проблем је неуролошке природе?
- Јесте, јер ови симптоми уз губитак или замагљење вида могу да указују на мождани удар који је често праћен и отежаним говором, дезоријентацијом. Требало би рећи да тренутни губитак вида на једно или оба ока може да буде и први симптом мултипле склерозе и то обично код млађих особа, чешће женског пола. Није искључено да се проблеми са видом јаве и у случају тумора мозга, када пацијент може да има и констатне главобоље, поремећај понашања, памћења, нестабилност при ходу, неспретност.
* Може ли сама главобоља да блокира чуло вида?
- Да, то се дешава код мигрене са ауром, када је замућење вида практично аура, односно увод у напад мигрене, посебно код мигрене ретиналног типа.
* Пацијенти често занемаре да су на трен изгубили вид јер им се брзо врати. Колико је то занемаривање опасно?
- Пролазни мождани удар или медицински транзиторни исхемијски атак, врло често као последицу има краткотрајан губитак вида услед поремећене цирукулације због високих вредности крвног притиска, поремећаја срчаног ритма, измењених крвних судова. Ови пролазни напади могу да се понављају више пута и вишеструко понављање је практично увод у шлог.
* Да ли неке хроничне болести могу да доведу до овог специфичног симптома?
- Повишена гликемија код дијабетеса, са оштећењем ситних крвних судова ока и ослабљеним ноћним видом, појавом црних тачкица у видном пољу, дуплим сликама, крварењем у оку, може да да и замгљење вида.
* Може ли се ово стање спречити?
- Превенција је пре свега откривање и лечење хроничних обољења, елиминација фактора ризика и здрав начин живота, колико је то могуће у данашњим условима.
Препоручујемо
АСТМАТИЧАРИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Проверите да ли правилно користите пумпицу (ВИДЕО)
31. 10. 2023. у 17:00
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)