СВАКА ПРОМЕНА СТРЕС ЈЕ ЗА ОРГАНИЗАМ: Не дозволите да вам због смене годишњих доба падне имунитет

И. К.

12. 09. 2023. у 14:08

ПОСЛЕ врућина, уједа инсеката, алергена, промене животне средине, опекотина од сунца... и многих других разлога због којих током лета може да падне имунитет, приближавање јесени и промена годишњих доба такође су стрес за организам.

СВАКА ПРОМЕНА СТРЕС ЈЕ ЗА ОРГАНИЗАМ: Не дозволите да вам због смене годишњих доба падне имунитет

Фото Shutterstock

Одбрамбене снаге организма су веома осетљиве и због тога је неопходно да телу помогнете да се опорави од свих исцрпљујућих узрока. Да бисте то учинили на прави начин, поштујте наведене савете. Наравно, не би требало да се дозволи да имунитет опадне, већ би извесне поступке требало примењивати превентивно.

Ово су кључне мере:

Фото Shutterstock

Минерали и витамини

Током летњег периода, велике врућине су чест узрочник повећаног замора, исцрпљености и пораста крвног притиска. Додатно, услед појачане физичке активности, могу се јавити и грчеви у мишићима. Пад имунитета излаже организам већем ризику. Витамини и минерали играју важну улогу у превенцији и очувању функције имунског система.

Комбинација витамина и минерала која садржи минерал магнезијум, витамине Б1, Б6, К2 и фолат, доприноси правилном фунционисању мишића, укључујући и срчани, као и очувању здравља кардиоваскуларног система. Витамин Д3 је савезник у служби јачања имунитета, костију и утиче на боље расположење. Важан је и унос витамина Б12 који доприноси нормалном метаболизму, смањењу умора и исцрпљености, стварању црвених крвних зрнаца и оптималном функционисању нервног система.

Фото: Free Images Pixabay

Исхрана и хидратација

Не би требало да се заборави да се пије вода, као и да се на трпези чешће нађу намирнице као што су краставац, лубеница и зелена салата. Хидратација је сложен процес у организму и захтева електролите, јер они доприносе апсорпцији хранљивих материја, витамина и минерала из хране коју уносимо. Коришћење глукозно-електролитног раствора за рехидрацију помаже апсорпцији воде коју уносимо у организам.

Фото: Профимедиа

Пробиотици

Колико су пробиотици битни за здравље говори и сама реч пробиотик, изведена из речи "про" и "биос", што значи "за живот". Није новост да су пробиотици породични савезници на летовању. Они позитивно утичу на здравље црева, целокупног организма, а пожељно их је и превентивно користити уз правилну исхрану и физичку активност. Било због промене климе или лакше кварљивости намирница на високим температурама, чести су повраћање и дијареја, посебно на путу. На путу је такође важно да имамо и аналгетике и антипиретике, у случају болова или инфекција, а то су уједно и производи које око 2/3 грађана свакако има у својим кућним апотекама.

Фото: Shutterstock

Физичка активност

Свест о предностима физичке активности расте: редовне шетње или рекреација имају значајне присталице, за чак 60 одсто грађана Србије, према недавном истраживању. Наравно, увек има простора за напредак, а посебно у летњем периоду. Зато је савет стручњака да тело буде у доброј физичкој кондицији, јер се тако брже и лакше избори против евентуалних вирусних и бактеријских инфекција.

Фото Shutterstock

Брига о кожи

Алергије, опекотине од сунца, уједи инсеката, сува кожа - само су неке од ситуација које смо сви доживели. Кожа је наш највећи орган који је у великој мери под утицајем спољних фактора, посебно лети. Кожа је изложена дејству сунчевих зрака, као и штетном УВ зрачењу, топлоти и знојењу, и због тога је потребна повећана брига и превенција, као и благовремено реаговање у случају потребе. Универзалан савезник за заштиту и негу коже је познати препарат на бази пантенола. Поред тога, у случају опекотина коже, увек при руци треба имати маст која садржи рибље уље, богато витамином А, за епителизацију и негу.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ТРАДИЦИЈА СЕ НАСТАВЉА: Фондација Меридиан вредним стипендијама по пети пут наградила најбоље академце у земљи