ГЛАВА ПУЦА ОД ОТОПЉЕЊА: Свакодневне промене времена изазвају тегобе и код здравих

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

26. 06. 2023. у 22:15

ГЛАВОБОЉА, пад концентрације, промена расположења и умор, типичне су тегобе до који доводе променљиве временске прилике.

ГЛАВА ПУЦА ОД ОТОПЉЕЊА: Свакодневне промене времена изазвају тегобе и код здравих

Фото Shutterstock

Докторка Радмила Шехић, специјалиста опште медицине каже да је организму потребно три до четири дана да се адаптира на новонастале временске прилике, а када су промене климатских параметара нагле, настају непријатне сензације:

- Жустре промене температуре ваздуха и атмосферског притиска у смислу дневних осцилација најчешће узрокују главобољу. Уз све то влажност ваздуха и присуство ветра иницирају бол у глави васкуларног порекла, као што је мигрена, и у вези је са реакцијом крвних судова врата и главе на утицај нестабилних климатских услова.

Наша саговорница напомиње да не постоји човек на кога не утичу природне појаве и дешавања у атмосфери. Код неких је то, каже, изражено у мањој, а код других у већој мери. Најосетљивији су они који већ имају хронично обољење, па се стање погорша услед наглих промена климе.

- Познато је одавно да се при свакој промени времена у атмосфери стварају електромагнетни импулси који директно делују на здравље појединца - прича др Шехић. - Атмосфера пуна позитивних јона, као у тренутку невремена, делује неповољно на организам и, посебно тешко, такво стање подносе астматичари и срчани болесници. Супротно од овога, после кише атмосфера је пуна негативних јона, који су повољни по здравље људи.

Променљиве временске прилике подразумевају таласе захлађења и отопљења, а те промене се директно одражавају на артеријски притисак.

Терапија

НА временске прилике не можемо да утичемо, али можемо да помогнемо организму да им се лакше прилагоди.

- Требало би када нам се за то укаже прилика да боравимо на отвореном у шетњи или другој блажој физичкој активности - каже др Шехић. - Обезбедити довољно дневног одмора и сна током ноћи, и такође врло значајно је и да се једе умерено, чешће а количински мање. Могу да помогну и светли чајеви, као и храна богата витаминима, лако сварљива.

- Нагли пад спољашње температуре провоцира тело које убрзава своје активности - прича др Шехић. - Повећава се излучивање урина, а ниво минерала као што су натријум, калцијум, магнезијум, расту у крви и условљавају скок крвног притиска оптерећујући срце и крвне судове. Зато су у таквим приликама чешћи срчани и мождани удари. С друге стране, нагло испаравање и отопљавање провоцирају ширење крвних судова, знојење, губитак течности и сходно томе, настаје пад крвног притиска и умор. Уз све наведене атмосферске чиниоце, неретко постоји и ветровит период. Топао ветар је провокатор настајања психичких тегоба, у смислу немира, немотивисане стрепње, пада расположења, па и раздражљивости. На исти начин делује и тмурно време са мањком дневног светла.

Докторка Шехић објашњава да овакви иритативни фактори утичу на вегетативни нервни систем и појачавају напетост мишића, преосетљивост, пад концентрације, раздражљивост, па је препоручљив опрез у саобраћају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: деца из СОС Дечијег села Србија освојили су јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.