Пет најчешћих дијагностичких метода у медицини
СПОТПСТВЕНО здравље и здравље најближих увек би требало да буде приоритетно у односу на остале ствари.
Здрав човек може све. Треба се чувати како обичних прехлада и вируса, тако и оних озбиљнијих болести које могу настати под утицајем наследних фактора, под утицајем високог нивоа стреса, или због занемаривања неких блажих симптома који се могу развити у нешто озбиљније.
Постоји много начина да се заштити здравље, а само неки од њих су квалитетан сан и редовна умерена физичка активност, квалитетна и избалансирана исхрана, превентивни преглед и благовремено реаговање када се симптоми јаве.
Као помоћ у дијагностици разних болест и промена које могу настати на кожи и у телу човека, лекари и стручно особље користи бројне методе, технике и процедуре.
Лабораторијске анализе крви
Лабораторијска дијагностика се у пракси веома често користи и има велики значај. Методе се могу разликовати, а акценат је на добијеним резултатима испитивања које тумачи лекар. Та испитивања и добијени резултати имају значај код дијагностике, али и код прогнозе болести, праћења тока лечења и примене терапије, као и тока болести.
Само једна од метода тиче се лабораторијске анализе крве која може подразумевати анализу више параметара од којих сваки може да указује на одређене промене и проблеме.
Данас, осим у државној установи, веома често се изводи и у приватној пракси.
Код жена је то ултразвук дојке
Генерално говорећи ултразвук је једна од најкориснијих дијагностичких процедура у медицни и може се применити на разне делове тела. Представља безбедну и безболну методу која уз савремене апарате и стручност лекара може допринети откривању великог броја болести. Могуће је сагледавање промена у 3Д и 4Д моду.
Најчешће се користи код прегледа каротида, ултразвук дојки, штитне жлезде, абдомена, простате, прегледа срца...
Ултразвук дојке један од најчешће заступљених код жена, али се у неким ситуацијама може препоручити и мушкарцима. Ради се по препоруци лекара код жена млађих од 40 година, док се од оних старијих ултразвук дојке препоручују као превентива у комбинацији са мамографијом. Ултразвук дојке жене данас могу радити и у државној и у приватној пракси.
Код мушкараца се чешће ради колоноскопија
У гастроентерологији најчешће коришћена метода дијагностике тиче се колоноскопије и чешће се ради код мушког пола. Колоноскопија представља оптичко испитивање дебелог црева апаратом који се управо тако и зове.
Колоноскопија се користи не само у дијагностичке сврхе већ се помоћу овог апарата некада могу лечити промене у дебелом цреву. Најчешће се примењује ради локације извора крварења у доњим партијама цревног система, да би се потенцијално пронашао разлог за бол у доњем делу стомака, код сумње на рак дебелог црева или како би се узели исечци за даље исптивање, код уклањања полипа и томе слично.
С обзиром да је колоноскопија непријатнија метода, обично се изводи у локалној или краткој општој анестезији.
У кардиологији је најзаступљенији ЕКГ
Свако је бар једном у животу имао прилику да се сусретне са апаратом за ЕКГ (електрокардиограм) било да је то за потребе редовног систематског прегледа или због неких тегоба. Реч је о графичком приказу односно запису електричне активности срца.
Ово је једна од најкориснијих, најбржих, најједноставнијих и неинвазивних метода која се користи у кардиологији и има велики практични значај. Изводи се тако што се четири електроде поставе на зглобове руку и ногу, док се осталих шест које су у форми вакума позиционирају на тачно предвиђеним местима на грудном кошу. Током рада ЕКГ-а пацијент не осећа никакав бол нити нелагодност, а не постоји ни ризик по његово здравље.
Снимак плућа
Од када је проглашена пандемија вируса ковид 19 снимак плућа постао је још учесталије примењивана метода у пракси. Рендгенографија плућа користи за преглед респираторног система, безболна је дијагностичка процедура и траје кратко.
У поступак снимања плућа увешће вас рендген техничар који ће вам објаснити како треба да снате, где и како да се понашате. А резултате ће протумачити лекар специјалиста који ће дати своје мишљење.
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
САГНУО СЕ ДА УПАЛИ СВЕЋУ, ПА СЕ СЕ СРУШИО: Мештани открили шта се догодило у цркви у Јабуковцу где је преминуо Милорад Милинковић
МИЛОРАД Милинковић умро је у порти цркве у Јабуковцу у 60. години, а мештани овог места проговорили су о немилом догађају.
07. 01. 2025. у 15:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)