КАКО СЕ ИЗБОРИТИ СА СТРЕСОМ: Др Љиљана Симић - Умерени оптимизам помаже да се ишчупамо из вртлога
КАДА проблеми сатерају човека уза зид, почињу да се јављају питања како превазићи бриге, страхове, пословне проблеме, нарушене породичне односе, узнемиреност, раздражљивост...
У том магновењу стрес често поражава човека, а потом следе растресеност, заборавност, деконцентрисаност, умор, исцрпљеност, поремећен сан... Иако се они који су упали у овај вртлог, уз све реалне проблеме, суочавају и са осећањем да излаза нема, у интервјуу за "Новости" др Љиљана Симић, специјалиста психијатрије, за њих ипак има охрабрење:
- Сагледавање проблема са више страна пружа већи избор решења, а општа препорука је мобилизација сопствених снага, испред свега позитиван став и однос да су проблеми решиви. У неповољним временима умерени оптимизам је пожељан као способност прилагођавања и мотивације за превазилажење. Најбитније је поделити страхове, немир, слутње са себи блискима, изговорити их наглас. Некад само слушање себе донесе одговор. У општем трчању, динамици, боље организовање, мање задатих обавеза, ревидирање циљева и сагледавање својих могућности олакшава живљење.
* Како наћи мотив за позитиван став?
- Највећи мотив је лична испуњеност, припадати некоме, волети, давати себе и примати повратне емоције. У тешким, стресним временима, управо то је заборављено. Механизми суочавања са проблемима су различити према нашем склопу личности и обрасцима понашања. За многе је избор да се физичким активностима избаци негативна енергија. Савремени стил живота захтева да се у културу живљења укључи спортска активност кроз рекреативно тренирање. Бенефити су повећање опште енергије у телу, већа могућност транспорта кисеоника, а најважније, бољи рад нервног система.
* Многи кажу да се, када се добро наспавају, боље осећају.
- У многим ситуацијама регулисање спавања је начин да се квалитетним сном организам физички и ментално обнови. Дакле, то јесте начин. Јер, свакодневни радни ритам и темпо живљења условљавају на прилагођавање непрекидном притиску, и често за последицу имају нарушеност основних функција. Управо све учесталије људи због стреса имају нарушеност спавања.
* Помаже ли бављење уметношћу?
- Уметност је од давнина позната као вид терапије и заузима значајно место. У слободним активностима сликање, музика, вајање, керамика или обликовање дрвета могу да буду одличан вид одбране од стресора, као начин фокусирања ума на стварање, а истовремено и дистанцирање од динамике посла и животних дешавања.
* У тешким ситуацијама многи посежу за алкохолом и тврде да помаже.
- Један од начина на који се људи боре против стреса је злоупотреба алкохола, па чак и наркотика. Напетост, нервозу, бригу, страх по општем усвојеном моделу поједине особе "решавају" употребом алкохола као најпознатијег "анксиолитика" који иницијално опушта кочнице, подиже расположење, улепшава стварност. Али, требало би да знају да су резултати краткорочни, а неретко се замењују дугорочним проблемом који ескалира у болест зависности, која захтева исцрпно и тешко лечење.
* Шта ако се не развију добри начини за борбу против стреса?
- Ако ипак бриге, страховања, губитак снаге и енергије превладају и наруше функционисање, помоћ психијатра је ту, да кроз психотерапијске технике усмери на рационалније сагледавање проблема. Понекад стрес добија димензије угрожавајућег по телесно здравље, па се уз супортативне технике уводи и фармаколошка помоћ. Дакле, психијатрија није само повезана са лечењем озбиљних психичких поремећаја, већ је, пратећи трендове и захтеве живљења, ту да помогне у свакодневним дилемама, у спознаји себе, рушећи предрасуде, стигме, архаичне страхове, пружајући могућност за квалитетност и успешност.
ПОЈАЧАНО ЛУЧЕЊЕ КОРТИЗОЛА
*Када је кортизол као хормон стреса пожељан?
- При порасту стреса и напетости - ситуације када се опредељујемо за "борбу или одступање", нервни систем шаље сигнал надбрубрежним жлездама да се додатно активирају у смислу појачаног лучења кортизола - хормона стреса. Дакле, нормално је пожељан у ситуацијама када би требало да се изборимо за нешто, одбранимо. Овај хормон контролише рад јетре и на тај начин наше тело једноставно речено спрема одбрану. Међутим, у сталним стањима напетости, ситуације припреме за борбу, наш нервни систем континуирано шаље сигнале надбубрежни жлездама, а оне појачано луче кортизол. Резултат су телесна обољења. Сажето, стрес анимира нервни систем, а он као "диригент свих органа" подстиче на додатни рад и одбрану тела, што води у исцрпљивање, потрошњу и на крају општу болест свих система.
* Како превазиђи мишљење да је само услед тешких психичких поремећаја потребна помоћ психијатра?
- Када се саговорницима представите да сте психијатар,изненађено се осмехну говорећи "баш то нам треба", а заправо се осете уплашено, несигурно, имају потребу да сакрију себе. Јер, од психијатра је очекивана скенер-процена личности. Његово искусно око види и "оно иза". Топао, непосредан, спонтан, често хумором обојен разговор, опусти и онда лагано крену питања.
* Зашто не би требало да се ћути о бригама и проблемима?
- Дуготрајно излагање стресору доводи до последица,нарушености рада више органских система, настанка психосоматских обољења - телесних болести узрокованих психичким узроцима. У њих се сврставају хипертензија, дијабетес, инфаркт миокарда, малигна обољења, кожна обољења...
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)