НЕПРИЈАТАН МИРИС СТОПАЛА И ЗБОГ БОЛЕСТИ: Проблеми са ногама настају и код дијабетеса и Паркинсона

Novosti online

23. 04. 2023. у 19:50

НЕПРИЈАТАН мирис стопала често је последица лоше хигијене и гљивичне инфекције стопала услед деловања дерматофита гљивица које нападају стопала и простор између ножних прстију.

НЕПРИЈАТАН МИРИС СТОПАЛА И ЗБОГ БОЛЕСТИ: Проблеми са ногама настају и код дијабетеса и Паркинсона

Фото Shutterstock

Овим гљивицама одговара влажно и топло окружење које постоји у ципелама или патикама. Гљивице се хране знојем, а на стопалима има око 250.000 знојних жлезда чија је улога да регулишу телесну температуру. Што се више стопала зноје, све је јачи непријатни мирис.

Непријатан мирис стопала некада је знак болести

Непријатан мирис стопала углавном је последица лоших навика. У ређим ситуацијама неке болести које проузрокују јаче знојење могу да доведу до непријатности. Хормонска неравнотежа, дијабетес, Паркинсонова болест или проблеми са тироидном жлездом могу да буду узрок јачег знојења.

Први „лек“ су вода и сапун

Најједноставнији и свима доступан „лек“ је вода и сапун. Особама које имај непријатан мирис стопала саветује се да оперу ноге пре него што обуку чарапе и ципеле. Од користи је и примена талка или неког од дечјих пудера, који апсорбују вишак зноја са стопала. Савет је да се мало талка стави и унутар ципела или патика.

Фото: Профимедиа

Бирајте природне материјале

Добра заштита од непријатног мириса јесу од природних влакана, које такође уклањају вишак зноја и тако спречавају непријатне мирисе. Поједини стручњаци саветују опрез при употреби чарапа од памука, јер се сматра да овај материјал може да „задржи“ зној. Педијатар др Џој Роуланд са Кливленд клиник каже да је добро ако постоји могућност и да мењамо ципеле неколико пута дневно.

– Понесите са собом још један пар чистих чарапа, замените чарапе када осетите да су вам стопала влажна  – каже она и додаје, када је избор ципела у питању, уколико имамо овај проблем бирамо ципеле израђене од природне коже.

– Избегавајте обућу од пластике или гуме јер је могуће да ће стопала још више у њима знојити – наводи  Роуланд.

 

И антиперспиранти помажу

Антиперспиранти нису намењени само хигијени пазуха. Др Роwланд саветује да можемо да их нанесемо и на стопала, посебно ако носимо чарапе израђене од вештачких материјала.

– Пошто добро оперете и осушите стопала, попрскајте на табане лагани слој антиперспиранта. Када се осуше, нанесите пудер или талк, па потом обујте ципеле – објашњава она.

Фото: Free Images Pixabay

Сирће може да уништи гљивице

Непријатни мирис стопала  неутралише обично алкохолно или бело сирће.  Бело сирће може да уништи гљивице. Препорука је да се стопала потопе у мешавину топле воде и белог сирћета 10 до 20 минута. Размера је једна до два шоља сирћета и око три литре топле воде.

Савет је и да унутрашњост ципела попрскамо дезинфекционим спрејом. Ципеле се могу обути тек после 24 сата, на овај начин се може спречити деловање бактерија или гљивица на кожу и нокте стопала.

БОНУС ВИДЕО - ЈЕДНОСТАВНЕ ВЕЖБЕ ЗА ЈУТАРЊЕ РАЗГИБАВАЊЕ: Мало времена за леп почетак дана

(Еклиника)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА БЕКИМА ФЕХМИУА: Само најужа породица је знала за њу - прекршили су закон да би је испунили