ПРАВО ЈЕ ВРЕМЕ ЗА МЛАДО ЗЕЉЕ: Диуретик и антипиретик, пролећни „чистач“ организма од инфекција, токсина и паразита

Татјана Марковић

24. 04. 2023. у 09:50

ЗЕЉЕ је лиснато поврће чији крупни листови, помало кисели и горки, садрже оксалну киселину, која може да буде токсична уколико се пречесто једе. Али, постоји и питомо земље, које се сади као и друго поврће.

ПРАВО ЈЕ ВРЕМЕ ЗА МЛАДО ЗЕЉЕ: Диуретик и антипиретик, пролећни „чистач“ организма од инфекција, токсина и паразита

Фото Shutterstock

Стиже у пролеће и иако је богато бројним хранљивим материјама, зеље се сматра „храном за сиромашне“. Корен ове биљке доста се користио у традиционалној медицини широм света за лечење различитих поремећаја, а све због својих лаксативних, диуретичких, антипиретичких и антиинфламаторних својстава, као и за лечење рана.

Најукусније је младо зеље јер не садржи горчину као старији листови

Зеље садржи антрахиноне, танине, флавоноиде и фенолне киселине, а нека од ових једињења показала су антиинфламаторне и антиоксидативне ефекте. Резултати различитих истраживања показују да су неки антрахинони имали антиинфламаторно дејство, а рхеин, такође антрахинон, недавно је предложен за дуготрајно лечење остеоартритиса. 

Листови зеља имају „коврџаве“ ивице, чија је улога да хватају кишу, маглу и росу, каналишу воду према централној жили листа, а затим према корену. Стручњаци наводе да се за исхрану користе млађи листови јер старији, који су дуже били изложени сунчевој светлости, садрже доста горчине.

Зеље се користи као замена за месо

Зеље је веома богато витаминима (А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Ц, Е и К), а највише витамином Ц и минералима као што су гвожђе, фосфор и калцијум. Због нутритивних вредности зеље се у вегетаријанској кухињи често користи као замена за месо. Богато је угљеним хидратима, целулозом, беланчевинама, флавоноидима, танинима, етеричним уљима, једињењима антрахинона, као и минералним солима гвожђа, калијума, калцијума, натријума и фосфора.

Фото Shutterstock

Пролећни „чистач“ организма који јача имунитет

У народној медицини зеље се од давнина користи за боље варење, а с обзиром на то да је један од најмоћнијих антиоксиданаса одлично је за детоксикацију, чишћење црева али и комплетног организма. Такође, сматра се да отвара апетит код људи који „слабо“ једу, а добро је и за снижавање крвног притиска.

Због диуретичког дејства, зеље се користи и за прочишћавање уринарног тракта и као третман инфекција мокраћних канала, као добар природни лаксатив омогућава чишћење црева од токсина и паразита, побољшава рад јетре и црева, за заустављање дијареје јер је богато електролитима, природно јача имунитет, помаже код проблема са анемијом услед недостатка гвожђа, помаже код различитих обољења коже – дерматитиса, запаљенских процеса и свраба.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)