ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Шест симптома рака мозга, ове промене могу бити знак за узбуну

Novosti online

22. 04. 2023. у 15:00

РАК мозга је један од најређих типова канцерогених болести - од њега оболи мање од један одсто светске популације. Али, лоша вест је то што су његови симптоми малобројни, веома суптилни и лако се превиђају.

ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Шест симптома рака мозга, ове промене могу бити знак за узбуну

Фото: Пиксабеј

Нажалост, ни најстручнији лекари некад не могу да разликују главобољу коју узрокује мигрена од оне коју изазива тумор на мозгу.

Ови симптоми се најчешће јављају кад крене овај опаки тумор да се развија:

1. Упорне главобоље

Чак и лекарима је некад веома тешко да уоче разлику између главобоља или мигрена које су последица тумора на мозгу од оних које изазивају други узроци.

- Најчешћи индикатор је свакодневна главобоља која се раније није јављала и код које лекови немају много ефекта - каже неуролог др Мајк Чен. - Те главобоље се погоршавају с временом и често су присутне одмах након буђења, када је интракранијални притисак висок због вишесатног лежања.

Фото: Shutterstock

2. Јачина бола варира у зависности од величине и брзине раста тумора.

- Мали, али брзорастући тумор може да изазове јаче главобоље од већег који расте споро - упозорава неуроонколог др Сантош Кесари са Института Џон Вејн у Калифорнији.

Важно је да знате и да не постоји специфичан тип главобоље који би предвидео да ли особа има или нема тумор. Кључ је да обратите пажњу шта се то одједном дешава са вашим телом. Ако главобоља не престаје ни уз терапију, требало би да посетите лекара који ће утврдити тачан узрок.

Фото: Shutterstock

3. Слабост мишића и летаргија

Моторички кортекс мозга подстиче и контролише покрете мишића у телу. Десни контролише леву страну и обрнуто, а уколико има тумора, ове "стазе" се потпуно поремете и код пацијента се губи или смањује функција управљања покретима. У случају тумора на мозгу, можда нећете имати бол у, на пример, нози, али ћете је вероватно спорије померати или нећете моћи уопште. Ипак, слабост у ногама такође може да значи да имате тежи недостатак витамина Д.

Фото: Shutterstock

4. Променљиве емоције и ризично понашање

- Пацијенти који пате од тумора на мозгу могу да развију депресију, бес или анксиозност, чак и ако раније нису показивали овакве типове емоција. То се дешава када тумор почне да утиче на фронтални режањ, који је одговоран за особине личности - каже неурохирург Сумит Вадера са Универзитета Ирвин у Калифорнији.

Код пацијената се могу јавити и промене у понашању - могу да постану љути, узнемирени, могу да почну да предузимају ризичне потезе, отворено и непримерено показују своју сексуалност или потпуно престану са тим.

- Велики тумор који споро расте у фронталном режњу може толико да измени личност и његово расуђивање, да се често сматра криминалцем или психијатријским случајем - истиче др Чен.

5. Губитак равнотеже

Мозак игра кључну улогу у моторичким функцијама. Ако вам је тешко да ходате, нарочито по мраку и приликом хода се нагињете на једну страну, то може да буде симптом рака мозга, изазваног туморима у малом мозгу, који је одговоран за равнотежу и координацију покрета. Проблеми са равнотежом такође могу бити тихи знак мултипле склерозе.

Фото Shutterstock

6. Потешкоће у говору

Још један типичан симптом рака мозга је нејасан говор или "гутање" речи.

- Проблеми са говором попут замуцкивања, потешкоћа у именовању познатих објеката или разумевања саговорника често упућују на тумор у фронталном или темпоралном режњу, регије мозга које се повезују са моторичким и говорним функцијама. У мозгу постоје два центра за говор - Верниково поље, које нам помаже да препознамо и разумемо говор, и Броково поље, које активира мишиће који производе звук. Код тумора на мозгу, често су оба поља угрожена - објашњава др Каруба.

БОНУС ВИДЕО - ВЕЖБЕ ЗА РАМЕНА: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

(Стил.Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ИТАЛИЈАНИ НЕЗАБОРАВЉАЈУ СВОГ ХЕРОЈА: Рим у сузама! Михајловић спојио Лацио и Интер на годишњицу своје смрти (ФОТО)