ОПЕТ ВАМ СЕ ЈЕДЕ „НЕШТО СЛАТКО“? Пет намирница природно "сузбијају“ жељу за уносом посластица
СЛАТКИШИ су многима предмет жудње, а разлози за то су делимично физиолошки, делом психолошки, а делом због средине у којој живимо, сматрају дијететичари.
Људско тело, како објашњавају, функционише попут аутомобила – сипате гориво у резервоар и возите. Али, ако тело не добије гориво које му је потребно, онда се јавља јака физичка жудња.
Слаткиши нас чине срећним
Током дана нашем организму је потребно „гориво“ које се састоји од избалансиране количине угљених хидрата богатих влакнима, немасним протеинима и мастима здравих за срце. Али, жеља за шећером, или пак сланишима, може да буде толико јака да изазива зависност. Према објашњењу стручњака, то се дешава због тога што је та храна доброг укуса.
– Наш мозак је програмиран да ужива у стварима које нас чине срећним. Шећер, на пример, ослобађа супстанце попут серотонина, због којих се осећамо добро. Тај процес нас доводи у ситуацију да желимо изнова и изнова, дан за даном да искусимо тај добар осећај. Многи људи кажу да су „зависници од шећера“, да конзумирају шећер у различитим облицима, али да су слаткиши на првом месту – објашњава Ана Тејлор, дијететичар из Кливленда и подсећа да нека слатка храна и пића стварају невероватну зависност јер покрећу ослобађање допамина – хормона који се лучи у мозгу у тренуцима када нечим наградимо себе.
Како би се контролисао унос шећера у организам, стручњаци су се фокусирали на храну која може да помогне тако што ће да смањи или заустави жудњу за шећером и слаткишима. Међу храном која може да сузбије жељу за слатком храном највише је воћа и поврћа.
Парадајз
Парадајз је нутритивни „суперхерој“ и једна од најбољих намирница за редовно конзумирање ако желите да обуздате жељу за шећером. Поред зелене салате и лука, парадајз се налази на врху листе намирница најбогатијих хромом, а и одличан је извор серотонина, што је одлична вест јер студије показују да мањак серотонина може да изазове жељу за слаткишима.
Јабуке
Стара пословица каже „једна јабука на дан тера доктора ван“. Али, да ли сте знали да јабуке такође могу да сузбију жељу за слаткишима? Јабуке садрже пектин, врсту дијететских влакана, која нас држе ситим дужим временски период. Висока концентрација пектина такође доприноси чињеници да јабуке имају низак гликемијски рејтинг у поређењу са већином другог воћа. Како се већина пектина налази у кожи јабуке, најсигурније је јести неољуштене домаће или органски гајене јабуке.
Зелена салата
Конзумирање зелене салате може да помогне у контроли жудње за шећером због високе концентрације хрома, минерала који игра важну улогу у стабилизацији нивоа шећера у крви. У неким случајевима, жеља за шећером је једноставно резултат недостатка хрома. Физички активни људи, људи који пију пуно кафе или чаја и, што је занимљиво, људи који конзумирају велике количине шећера имају повећан ризик од недостатка хрома.
Јаја
Јаја су одличан извор витамина Б комплекса, који су познати по својој способности да контролишу жељу за слатком храном. Богата су протеинима, који генерално помажу у контроли жудње за храном и спречавају преједање. Вероватно најбољи начин да се јаја укључе у исхрану је да се једу за доручак. Истраживање је показало да конуимирање јаја за доручак може да ограничи унос калорија током остатка дана за више од 400 калорија.
Цимет
Цимет има изванредна својства која могу да „пригуше“ жељу за слаткишима. Показало се да је само пола кашичице цимета дневно веома ефикасно у нормализацији нивоа шећера у крви и смањењу жудње за храном. Главни активни састојак цимета је халконоид за који се сматра да појачава ефекат инсулина. Цимет такође спречава скок шећера у крви након оброка успоравањем брзине пражњења желуца, што значи да храна дуже остаје у стомаку.
БОНУС ВИДЕО - Рецепт за домаћи намаз од авокада: Сластан и брз доручак
(Телеграф)
Препоручујемо
ПАЗИТЕ ДА ПРЕТЕРАТЕ: Шест здравих намирница које могу могу да угрозе здравље (ФОТО)
17. 03. 2023. у 18:50
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)