ЧУВАЈТЕ ПАНКРЕАС: Хронично упаљена гуштерача подиже ниво шећера у крви

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 03. 2023. у 20:30

НАЈЧЕШЋИ узроци оболевања од дијабетеса типа 2 су смањена физичка активност, гојазност, стрес, донекле и генетика.

ЧУВАЈТЕ ПАНКРЕАС: Хронично упаљена гуштерача подиже ниво шећера у крви

Фото: Free Images Pixabay

 Међутим, повишене вредности шећера у крви могу да настану и због хроничне упале гуштераче, односно панкреаса. У том случају лекари говоре о панкреатогеном дијабетесу. Некад га је тешко одвојити од дијабетеса типа 2, а захтева и другачији начин лечења.

У интервјуу за "Новости" професор др Теодора Бељић Живковић, директор Клинике за интерне болести Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да је панкреатогени дијабетес најчешћа форма секундарног дијабетеса:

- Секундарни дијабетес настаје услед уништења острваца панкреаса, на пример обољењем овог органа, или услед развоја инсулинске резистенције на терену ендокринолошких обољења, акромегалије или Кушингове болести, или употребом лекова, најчешће кортикостероида.

* Који су симптоми хронично упаљеног панкреаса?

- Хронични панкреатитис настаје неприметно, обично код људи који имају генетске склоности, али и метаболичке поремећаје. Најчешћи разлог је већа употреба алкохола, гојазност са стварањем камена или муља у жучној кеси, који може да запуши канале панкреаса, или јако повишени триглицериди, више од 10 ммол/л. Током дужег временског периода, хронична упала доводи до ожиљавања ткива панкреаса, и смањеног излучивања ензима, приликом узимања хране. Типичних симптома нема. Неко има појасне болове, или мучнину, или губи у тежини, или има поремећено пражњење. Ако упала панкреаса траје дуже, и ништа се не предузима, онда настаје уништавање "ендокриног" дела панкреаса, који лучи инсулин и глукагон. Тада се јавља повишен шећер у крви.

* Како се поставља дијагноза хронично упаљеног панкреаса?

- Дијагноза хроничног панкреатитиса поставља се на основу анализе столице (позитивна фекална еластаза) и крви (повишене липазе и амилазе), уз потврду ултразвуком или скенером панкреасне регије. Ако особа са хроничним панкреатитисом добије повишен ниво шећера у крви, а при томе нема позитивна антитела који упућују на тип 1 дијабетес, и има ниско нормални ниво Ц-пептида, могуће је да се ради о панкреатогеном дијабетесу.

Професор др Теодора Бељић Живковић

* Да ли се дијабетес узрокован упалом панкреаса успешно лечи?

- Он лоше реагује на лекове. Једина оптимална терапија је инсулин. Такође, важно је да се каже и да је апсолутно контраиндиковано да особа са панкреатитисом узима новије лекове типа ГЛП-1РА, какви су семаглутид или лираглутиде.

* Како хронично упаљен и отврднуо панкреас који смањено лучи ензиме за варење хране утиче на контролу нивоа шећера у крви?

- Пацијенти којима је комплетно, или парцијално, одстрањен панкреас узимају његове ензиме, да би могли да сваре и искористе хранљиве материје из хране. Наравно, примају и инсулин. Међутим, слабо се обраћа пажња на други поремећај - панкреасну егзокрину инсуфицијенцију, смањено лучење ензима панкреаса код особа са дијабетесом. То није редак премећај. Јавља се у тип 1 (25 до 74 одсто) и тип 2 (28 до 54 одсто) дијабетесу. Пацијенти слабије варе храну, имају осећај надутости, нејасне болове и тежу регулацију дијабетеса. До потврде недостатка ензима панкреаса, тешко се долази, обично методом елиминације осталих болести.

СЛЕПИЛО

* Зашто би, без обзира на узрок настанка дијабетеса, ниво шећера у крви увек требало да буде у границама нормале?

- Зато што се дегенеративне промене на малим крвним судовима ока, нерава и бубрега испоље још док се не открије дијабетес код пацијента. У тренутку када добију дијагнозу дијабетеса тип 2 сваки трећи оболели у Србији већ има ове промене. Из ових разлога често указујемо на чињенице да је шећерна болест, када се испољи, најмасовнији узрочник слепила.

* Да ли се дешава да примарни дијабетес тип 2 узрокује хроничну упалу панкреаса?

- Далеко се чешће дешава да особа има тип 2 дијабетес и мало повишене ензиме панкреаса. То настаје због накупљања масти у панкреасу, или због повишених триглицерида. Тада би требало урадити HOMA индексе, као и концентрацију витамина Д. Ако су HOMA индекси ниски и постоји низак ниво витамина Д, могуће је да особа има секундарни, панкреатогени дијабетес. Тада је неопходно увести инсулин. Ако HOMA индекси говоре у прилог инсулинске резистенције и особа је гојазна, онда се ради о тип 2 дијабетесу и лечење је другачије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!