АФРОДИЗИЈАК, ЗАЧИН И ЛЕК: Пробајте капар – биљку која је спасла Зид плача
КАПАР је зачин познат још из античких времена, а приписују му се како лековита тако и афродизијачка својства.
Капари су у давна времена били саставни део народне медицине и њима су се лечиле многе болести и стања, на првом месту анемија, артритис и гихт. Често су се употребљавали и против надутости, с веровало се да јетру и бубреге штити од разних оболења.
Модерна истраживања су потврдила антиоксидантска својства капара због удела полифенола, посебно биофлавоноида, а доказано је да превентивно делују на болести кардиоваскуларног система и канцерогених оболења.
Његова ароматична својства су садржана у цветним пупољцима. Садржи витамин А, као и витамине Ц и Б. Богат је минералима као што су калцијум, калијум, гвожђе и фосфор. У народној медицини се препарати од капра користе за лечење проширених вена и других проблема везаних за циркулацију крви. Капар стимулише апетит и варење, истовремено смањујући надутост. Етерична уља се користе за масажу. Добијање есенције из корена своју примену налази код чирева.
Ако сте се питали шта је капар вероватно ћете чути да је у питању природни лек за алергије. Капар има велику моћ у заштити тела од алергена (полен и прашина). Његови активни састојци се користе за добијање лека којим се могу редуковати најчешћи симптоми алергија.
Бобице, односно неотворени цветни пупољци , сматрају се идеалним и за ублажавање реуматских болова. Такође, приписује им се и благотворно дејство на бубреге. Научници су недавно потврдили да обилује биљним стеролима који спречавају болести срца и крвних судова јер снижавају лош холестерол у крви.
За капар се везује и легенда која каже да се у време када су Римљани напали Јерусалим тамо нашао дечак по имену Тсалаф који је стајао на западном зиду и гађао Римљане стрелицама да не би ушли у град. Римљани су одлучили да у град уђу са северне стране и остали су запањени кад су видели да су се борили против само једног малог дечака. Према веровању, пре него су римске стреле погодиле дечака, он се претворио у биљку капар чије трње је уболо римске војнике, они су попадали и тако је западни зид Јерусалима остао нетакнут. Управо тај зид данас познајемо и као Зид плача којег сваке године посете милиони ходочасника.
БОНУС ВИДЕО - Рецепт за уштипке од спелте: Готови су за један минут
Препоручујемо
ЧУВА ВИД, РЕДУКУЈЕ ХОЛЕСТЕРОЛ: Сува шљива је много више од природног лека за пробаву
01. 01. 2023. у 22:21
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЋЕ МАЛА ГРОБЉА: Шведска у страху од рата, ужурбано спремају нова гробна места - план за укопавање ПОЛА МИЛИОНА људи
ВИШЕ од пет милиона шведских домова примило је у новембру брошуру под насловом „Ако дође до кризе или рата” (на шведском: Om krisen eller kriget kommer) у којој се грађанима нуде детаљни савети како сопствено домаћинство да припреме за ратно стање, пандемију, екстремне временске прилике и свеобухватни кибернетички напад који би пореметио темељне функције друштва.
17. 12. 2024. у 08:56 >> 09:29
Коментари (0)