"КРАКЕН" ЗАРАЗНИЈИ OД ПРЕДХОДНИХ СОЈЕВА? Лекари упозоравају на најновију мутацију корона вируса
НОВА варијанта вируса корона, названа "кракен" и означена као XBB 1.5, откривена је досад у 29 земаља света, а у САД чини више од 40 одсто инфицираних.
Научници који су проучавали овај подсој омикрона кажу да је бржи од свих досадашњих, али да не изазива тежу клиничку слику. У Србији засад нема потврде да је нова подваријанта присутна код нас, али епидемиолози кажу да би у фебруару могла да постане доминантни узрок ковид 19.
Нова подваријанта омикрона, "кракен", откривена је крајем октобра прошле године у држави Њујорк, а већ крајем децембра чинила је више од 40 одсто свих случајева заразе. Сумња се да је настала много раније, у Индији. Оно што брине лекаре је њено брзо ширење. "Кракен" је најзаразнији сој од почетка пандемије пре три године. Оно што је повољно, како истичу, јесте да овај нови сој даје лаку клиничку слику, обично без компликација.
Код нас се, и без званичне потврде присуства новог соја, иако епидемиолози кажу да је већ присутан, региструје пораст броја инфицираних, али већина има благу клиничку слику заразе. Да се омикрон сој лакше подноси и да не оставља трајне последице, потврђује и др Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије:
- То знамо по томе што је сада много мањи притисак на нашу постковид амбуланту. Она ради једном недељно, јер је драстично смањен прилив пацијената. Пре више од годину дана ситуација је била другачија. Тада је био доминантан делта сој и он је стварао велике проблеме јер су пацијенти услед њега оболевали од упале плућа. Код омикрона то није карактеристика. Док је делта сој био доминанта, ми смо у постковиду збрињавали 120 пацијената месечно, а сада 30 до 40.
Из Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) наводе да је разлог убрзаног темпа ширења "кракена" вероватно последица способности ове подваријанте да избегне заштиту имунолошког система коју су пружиле претходне инфекције или вакцинација. Такође, има мутацију на свом спајк протеину - делу вируса који се веже на ћелије домаћина.
Ова подваријанта је засад само "блесак на радару у Европи" у смислу броја случајева, навео је ЕЦДЦ, иако је откривена у Данској, Француској, Аустрији, Холандији, Немачкој, Италији, Шпанији, Шведској, Исланду, Белгији, Чешкој, Португалији и Ирској.
БИВАЛЕНТНА ВАКЦИНА
У ДОМОВИМА здрвља широм Србије однедавно је доступна бивалентна вакцина против ковида. Реч је о цепиву произвођача "Модерна", које одговара на два присутна типа вируса корона - оригинални вухански сој и омикрон. Препоручује се хроничним болесницима, људима који имају више од 50 година, свима који су ковид прележали пре више од осам месеци без обзира на то које су вакцине пре примали. Вакцину могу да приме и остали грађани, поготово они са слабијим имунитетом. Услов за све је да су од претходне вакцине прошла три месеца.
Опасност је у томе што се експлозија случајева подудара с ионако тешком сезоном грипа и респираторног синцицијског вируса, што оптерећује болнице. У Белгији су власти за јавно здравство прогласиле епидемију грипа због пораста случајева, а врхунац се очекује за три или четири недеље.
Нова подваријанта проузроковала је експлозију случајева у САД, али не значи да ће се такав сценарио догодити и у Европи.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (1)