ОД МРНА ВАКЦИНЕ, ДО НОВИХ МЕТОДА ЛЕЧЕЊА: Десет најзначајнијих достигнућа у медицини 2022. години
СТРУЧЊАЦИ Кливлендске клинике направили су списак од 10 најзначајнијих достигнућа у медицини током 2022. године. Како наводе, управо ови искораци промениће лице здравствене заштите.
Према панелу лекара и истраживача Кливлендске клинике на челу са др Џефријем Винсом, извршним директором за иновације, и катедром за биомедицински инжењеринг, мРНА вакцине нове генерације, нови приступ у лечењу рака простате и нова терапија за смањење ЛДЛ су три револуционарне технологије које ће променити здравствену заштиту.
1. МРНА вакцина нове генерације
Напредак у генерисању, пречишћавању и ћелијској испоруци РНК омогућио је развој РНК терапија у широком спектру апликација, као што су рак и Зика вирус. Технологија је исплатива и релативно једноставна за производњу. Штавише, пандемија ковида показала је да је свету потребан брз развој вакцине која се лако може применити широм света. Због претходних истраживања која су поставила темеље за ову технологију, ефикасна вакцина против ковида је развијена, произведена, одобрена и коришћена за мање од годину дана. Ова технологија има потенцијал да брзо и ефикасно елиминише неке од најизазовнијих болести у здравству.
2. ПСМА циљана терапија
Сваке године, више од 200.000 Американаца има дијагнозу рака простате - најчешће дијагностикованог рака међу америчким мушкарцима. Рано откривање и успешно снимање су кључни за локализацију тумора, стадијум болести и откривање рецидива. Простато-специфични мембрански антиген (ПСМА), који се налази у високим нивоима на површини ћелија рака простате, потенцијални је биомаркер болести. ПСМА ПЕТ користи радиоактивни трагач за лоцирање и везивање за ПСМА протеине, чинећи их видљивим ПЕТ снимањем. Приступ се може комбиновати са скенером или магнетном резонанцом да би се видело где се налазе ћелије рака.
3. Третман за смањење ЛДЛ
Висок ниво холестерола у крви, посебно липопротеина ниске густине (ЛДЛ-Ц), значајно доприноси кардиоваскуларним обољењима. Да би се успешније лечило ово обољење, Америчка агенција за храну и лекове одобрила је пре годину дана, у децембру 2021, лек инклисиран у терапији примарне хиперлипидемије (укључујући наследну хиперхолестеролемију), код одраслих који имају повишен ЛДЛ-Ц док су на максимално толерисаној дози статинске терапије. Инклисирана је инјекциона, хемијски синтетизована, мала интерферирајућа РНК која циља ПЦСК9 протеин. За разлику од статина, узима се само два пута годишње, и обезбеђује ефикасно и трајно смањење ЛДЛ-Ц у комбинацији са статинима. Његов продужени ефекат може помоћи у ублажавању неусаглашености са лековима, што је један од водећих узрока неуспеха у снижавању нивоа ЛДЛ-Ц.
4. Лек за дијабетес типа 2
У САД, једна од 10 особа има дијабетес. Једна потенцијална терапија је инјектибилни двоструки инсулинотропни полипептид (ГИП) зависан од глукозе (ГИП) једном недељно и агонист рецептора пептидних рецептора сличан глукагону (ГЛП-1) који има за циљ контролу шећера у крви. Убризгани под кожу, ГЛП-1 и ГИП рецептори узрокују да панкреас ослобађа инсулин и блокира хормон глукагон, ограничавајући скокове шећера у крви након оброка. Поред тога, успорава варење, помажући појединцима да дуже остану сити и мање једу. Касне студије фазе три откривају да третман значајно смањује хемоглобин А1Ц код дијабетеса типа 2 и подржава губитак тежине, што га потенцијално чини најефикаснијом терапијом за дијабетес и гојазност.
5. Стоп постпорођајној депресији
Стручњаци верују да би преваленција постпорођајне депресије могла бити најмање двоструко већа од онога што открива тренутна статистика, јер многи случајеви остају недијагностиковани. Саветовање и антидепресиви су примарни третмани, али неке жене не реагују на ове терапије. Америчка агенција за храну и лекове одобрила је третман интравенским инфузијама за посебно лечење постпорођајне депресије. Ова нова терапија, која се примењује 24 сата дневно током 60 сати, користи неуростероид за контролу одговора мозга на стрес. Овај дизајн третмана је револуционаран јер циља на сигнализацију за коју се сматра да је мањкава у постпорођајној депресији осетљивој на хормоне. Терапија интравенским инфузијама је била одобрена још 2019. године, али се тек од 2022. широко примењује у свим здравственим центрима у којима се третирају породиље.
6. Циљани лекови
Деценијама, клиничари су лечили симптоме хипертрофичне кардиомиопатије (ХЦМ) са ограниченом ефикасношћу, и то неспецифичним лековима који се прописују за лечење неких симптома које ХЦМ дели са другим кардиоваскуларним болестима. Ове терапије укључују бета блокаторе, антиаритмичке лекове, блокаторе калцијумских канала и антикоагулансе. Нови третман, међутим, ради на смањењу основног узрока ХЦМ код многих пацијената. Реч је о леку мавакамтен, који посебно циља срчани мишић како би смањио абнормалне контракције изазване генетским варијантама које доводе срце у пренапон. Делујући посебно на овај механизам код пацијената са ХЦМ, мавакамтен, одобрен у априлу 2022. године, не само да побољшава симптоме и квалитет живота, већ потенцијално може успорити напредовање болести.
7. Нехормонске алтернативе
Више од 50 одсто жена у менопаузи доживљава таласе врућине, који могу да трају у просеку седам година. Хормонска терапија је ефикасна и безбедна када се користи на одговарајући начин, али укључује одређени ризик. Такође, сви пацијенти нису кандидати за хормонску терапију. На срећу, нова група нехормонских лекова, названих НК3Р антагонисти, појавила се као одржива алтернатива хормонској терапији. Ови лекови ометају сигнални пут у мозгу који је умешан у развој валунга. Они су се показали обећавајуће у клиничким испитивањима за ублажавање умерених до јаких валунга у менопаузи једнако ефикасно као и хормони. Потребне су додатне студије да би се у потпуности разумели ефикасност и безбедносни профил ових нових лекова.
8. Мозак- компјутер
Отприлике један од 50 Американаца, или 5,4 милиона људи, има неки облик парализе. Иако су трошкови лечења високи, вредност се не може поредити са штетним ефектима на пацијенте. Већина пацијената са парализом доживљава значајан пад укупног здравља. Недавно је тим понудио нову наду за ове пацијенте користећи имплантирану технологију интерфејса мозак-компјутер да поврати изгубљену контролу мотора и омогући пацијентима да контролишу дигиталне уређаје. Технологија користи имплантиране електроде за прикупљање сигнала покрета из мозга и декодирање у команде покрета. Показало се да обнавља добровољне моторичке импулсе код пацијената са тешком парализом због дисфункције мозга, кичмене мождине, периферних нерава или мишића.
9. Вештачка интелигенција циља сепсу
Сепса је водећи узрок хоспитализације и смрти широм света. Пошто септички шок има веома високу стопу морталитета, рана дијагноза сепсе је критична. Дијагноза може бити компликована јер су рани симптоми неспецифични. Вештачка интелигенција појавила се као нови алат који помаже у брзом откривању сепсе. Користећи своје алгоритме, алат вештачке интелигенције открива неколико кључних фактора ризика од сепсе у реалном времену праћењем електронских медицинских картона пацијената као уносних информација лекара. Означавање пацијената са високим ризиком може помоћи у олакшавању ране интервенције, што може побољшати исходе, смањити трошкове здравствене заштите и спасити животе.
10. Аналитика хипертензије
Користећи машинско учење, врсту вештачке интелигенције, лекари су у могућности да боље одаберу ефикасније лекове, комбинације лекова и дозе за побољшање контроле хипертензије. Вештачка интелигенција ће такође омогућити лекарима да предвиде кардиоваскуларне болести и интервенишу пре него што се појаве. Предиктивна аналитика може бити кључ за превенцију хипертензије и многих других болести.
БОНУС ВИДЕО - ТОП 10 ИНСТАГРАМ ПРОФИЛА: Ово су најпраћенији налози на свету
Препоручујемо
ЧУВА ВИД, РЕДУКУЈЕ ХОЛЕСТЕРОЛ: Сува шљива је много више од природног лека за пробаву
01. 01. 2023. у 22:21
ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Чајевима ове четири биљке умирите кашаљ и избаците секрет
31. 12. 2022. у 18:50
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)