ДЕВЕТ СИМПТОМА МАСКИРАНЕ ДЕПРЕСИЈЕ: Један од најчешћих емоционалних поремећаја није увек лако открити
СЛИКА особе која данима седи или лежи у замраченој просторији, тешко устаје из кревета, избегава контакт са људима, губи задовољство и интересовање за активности у којима је доскора уживала, незаинтересована за одржавање хигијене, најчешћи су симптоми депресије.
Међутим, знаци овог менталног оболења не морају увек да буду тако очигледни. Постоји и прикривена депресија, када оболели не испољава ниједан од наведених знакова.
Специјалиста психијатрије др Јасминка Јанковић Гајић каже да, када би они који пате од прикиривене или маскиране депресије испунили упитник за дијагностиковање овог поремећаја расположења, он га дефинитивно не би потврдио, јер иако болују од депресије, они околини одају утисак особе која живи срећан, успешан и наизглед ефикасан живот:
- Скривена депресија, позната и као "насмејана" или атипична, карактерише се изостанком јасних, видљивих и типичних симптома болести, те је као таква често недијагностикована, а самим тим нелечена. Неретко се тако непрепозната продубљује, доводећи до покушаја или чак и реализације самоубиства.
Од маскиране или "насмејане депресије" често болују мушкарци, адолесценти и млађе одрасле особе.
Наша саговорница указује који су то најчешћи скривени знаци депресије:
Равнодушност
Као основни механизам функционисања користи се блокирање или потискивање свих емоција, како среће, тако и нерасположења. На тај начин особа са прикривеном депресијом неутралише и осећање жалости, беспомоћности и туге.
Нејасне мисли
Упркос јасним околностима, поседовању свих елемената и услова за логично мишљење и закључивање, често је овим особама тешко да нађу фокус, донесу одлуку и концентришу се у "руковању" сопственим мислима. Рационално размишљање је замагљено, а мисли се гомилају без разумљивог реда, стварајући осећај празнине у глави, неефикасности, збуњености...
Телесне сметње
Око 75 одсто особа које болују од депресије испољавају телесне тегобе, углавном болове у леђима, често у лумбалној или вратној кичми. Услед тога, није ретко ни подвргавање оперативним захватима због укочености, губитка функције и неподношљивих болова, да би се убрзо бол "преместио" на друго место. Тинитус или појава зујања у ушима је, такође, чест скривени симптом депресивности, као и тегобе са варењем, затвор и болови у стомаку...
Осећај изолованости
Иако су сви из уобичајеног окружења и даље присутни и доступни на исти начин као и увек, прикривено депресивна особа се ипак осећа дистанцирано и изоловано, и све је некако другачије. Окружена људима, она се осећа празно и сама са својим мислима.
Изговори
Иако је некада уживала у пићу или вечери са пријатељима, путовањима, добро се осећала након тренинга, ове активности за особу са маскираном депресијом постају безначајне, не доносе испуњење, избегавају се и постају бесмислене. Истовремено, оне захтевају улагање енергије која недостаје, тако да иза често коришћеног оправдања "мрзи ме" углавном стоје скривени елементи депресивности.
Ирационални бес
Ирационални бес или љутњу особа са прикривеном депресијом усмерава ка особама из околине, које су углавном збуњене и зачуђене, не схватајући на који начин су је изазвале. Ова врста симптома чешћа је код мушкараца, који су склони да многа осећања трансформишу у љутњу и бес, а што се често дешава и код адолесцената, код којих депресивност најчешће има потпуно атипични облик.
Исхрана и спавање
Склоност преједању или избегавању хране, честе промене у телесној тежини, збуњујући добитак или губитак, могу да буду аларм у који се у ствари укључила депресивност. Лош сан, несаница или провођење много времена у спавању и дремању,такође су разлози за узбуну.
Превелика срећа
Улога глумца који оставља утисак среће и задовољства неретко је прикривени знак депресије. Депресивне особе често испољавају и превелику срећу и активност, играјући улогу некога без проблема. То их уводи у претерану окупираност обавезама и послом, а околина их често види као радохоличаре.
Употреба алкохола
Ексцесивно пијење алкохола, узимање психоактивних супстанци, самоповређујућа, ризична понашања могу да буду типични знаци нетипичне депресије.
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)