ГНОЈНЕ АНГИНЕ ВИШЕ НИСУ РАЗЛОГ: Крајници се сад ређе ваде због упале

И. Ковачић

23. 11. 2022. у 14:09

РАЗЛОГ за операцију крајника, на коју се некад масовно ишло због честих гнојних ангина и хронично упаљених дисајних путева, сада је опструктивна "слип апнеа", односно прекид дисања у сну.

ГНОЈНЕ АНГИНЕ ВИШЕ НИСУ РАЗЛОГ: Крајници се сад ређе ваде због упале

Фото: Shutterstock

У том случају, када су крајници узрок проблема са дисањем, препоручује се само њихово делимично уклањање.

- Ова врста операције се спроводи код деце која имају здраве крајнике, и подразумева уклањање само увећаног дела крајника који омета дисање и гутање - објашњава др Катарина Станковић, специјалиста ОРЛ у Институту за мајку и дете. - Значи, оставља се функционални део крајника, који ће и даље дете штитити од инфекција. Ова метода се спроводи и код деце од треће године.

Када је таква операција неопходна, примењује се тзв. тонзилотомија најсавременијим апаратима као што су микродебридер или ласер. Иако неком можда звучи чудно да се због "слип апнее" ваде крајници, др Станковић објашњава да тегобе које узрокује прекид дисања у сну нису само хркање и гушење:

- Због тога дете има лош квалитет сна, па је у току дана узнемирено, нервозно и хиперактивно - наводи наша саговорница. - Поред тога, хронично отежано дисање на нос и уста оставља друге бројне последице, од којих су најчешћи проблем са слухом, упалама ушију, главобољама.

За разлику од времена када су деци масовно оперисани крајници, лекари данас имају потпуно другачији став. Наиме, ове жлезде се сматрају одбрамбеним бедемом против вируса и бактерија, осим у случају када сами крајници нису често погођени инфекцијама. И у том случају, захваљујући антибиотицима, упале могу успешно да се лече, па се крајници све ређе ваде. Докторка Станковић подсећа да је основна улога крајника да се боре са стотинама патолошких микроорганизама, јер када њихова одбрана посустане, јавља се прво инфекција горњих дисајних путева, а потом и доњих:

ПОСЛЕДИЦЕ УПАЛЕ КРАЈНИКА

КАДА су крајници склони инфекцијама или су хронично упаљени, могу да узрокују озбиљне последице на комплетно здравље. Упала са крајника може да се прошири на зглобове, срце, бубреге и слух.

- Зато је веома тешка одлука на лекару који треба да постави индикацију за операцију крајника код детета. Требало би добро да процени да ли ће сама операција допринети бољем квалитету живота детета, да ли ће се дисање поправити и да ли ће се смањити број инфекција.

Да ли постоји разлог да се дете упути оториноларингологу, може да процени сваки педијатар који редовно прати дете.

- Пракса је показала да и у свету и код нас постоје два основна разлога за операцију крајника: увећани крајници или често болесни крајници, значи не грло - каже наша саговорница. - Према тим индикацијама се разликује и врста операције која се предлаже и спроводи.Када дете има више од пет до седам акутних упала крајника, са високом температуром и појавом бактерија саветује се комплетно уклањање сва три крајника, ако је старије од три година.

- Код млађе деце крајници или палатиналне тонзиле тек око треће године постају активне у одбрани и стога је светски став да се, осим у појединим случајевима, не уклањају у целости - каже др Станковић.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)