ТЕЖЕ МРШАВИМО ЗБОГ - МОЗГА: Истраживање показало да мождане ћелије траже да једемо маст и шећер

ОД 1975. године до данас у свету се утростручио број гојазних људи, а стручњаци наводе да гојазност уопште није лако лечити ограничењем калорија и вежбањем.

ТЕЖЕ МРШАВИМО ЗБОГ - МОЗГА: Истраживање показало да мождане ћелије траже да једемо маст и шећер

Фото: Shutterstock

 Наиме, научници су истраживали неуронску активност и открили мождане ћелије које нас терају да једемо масти и шећер, односно масну и слатку храну.

Посматрали су какав ефекат на потрошњу енергије има специфична група неурона у емоционалном центру мозга - амигдали, а њихови налази могли би да пруже основу за нове третмане против гојазности.

Студија је објављена у часопису Nature Neuroscience. Према подацима Светске здравствене организације, гојазност се скоро утростручила од 1975. године.

У 2016. години, 13 одсто одраслих широм света класификовано је као гојазно. Неке земље имају већу стопу гојазности, попут САД, где је 41,9 процената 2020. било уврштено у категорију гојазних.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

НЕ СТАВЉАЈТЕ ЈЕ ОДМАХ У ФРИЖИДЕР: Како се правилно чува лубеница?