НАЈМЛАЂЕ ДЕТЕ НА ДИЈАЛИЗИ ЈЕ БЕБА: Бубрег у Србији чека 30 деце, 2.000 пацијената на листи за трансплантацију
ТРИДЕСЕТОРО деце из Србије пацијенти су на дијализи, каже председница Удружења "Донорство је херојство" Ивана Јовић. Додаје да је најмлађе дете на дијализи на Универзитетској дечкој клиници у Тиршовој беба, рођена 2021. године.
На конференцији одржаној у Београду троје представника пацијената и представник Министарства здравља уочи Међународног дана донора, који се обележава 12. октобра, говорили су о потребама пацијената, не само на дијализи, тј. оних који чекају бубрег, већ и о потребама пацијената са оболелом јетром, срцем, рожњачом, а како је најављено, у скорој будућности - и пацијената са тешким болестима плућа.
Према процени, у земљи је око 2.000 пацијената који чекају трансплантацију. Како др Војислав Радосављевић из Управе за биомедицину наводи, листе нису прецизне, јер се стално мењају. Два су разлога за то - неки пацијенти се стављају на листу као нови, неки са листе, нажалост, умиру.
Према његовим речима, у земљи је око 1.000 пацијената који чекају трансплантацију рожњаче, има 700-800 оних који чекају трансплантацију бубрега, око 60 оних који чекају јетру и око 40 оних који чекају плућа.
- Постоји листа чекања и за плућа која се тек формира, и њих је око 60 - каже Радосављевић, додајући да се ради на едукацији тима за трансплантацију, те да је са технолошко-медицинског аспекта ова трансплантација компликованија у односу на оне које се већ раде у земљи: бубрега, јетре, срца и рожњаче: - Радимо на томе да остваримо прву трансплантацију плућа у наредној години.
Новина за пацијенте са листе чекања јесте да је трансплантација бубрега са живог донора "враћена" у Србију, те да је у периоду од јуна обављено 14 таквих трансплантација код нас.
- На ВМА је обављено шест трансплантација бубрега са живог донора, у Клиничком центру Војводина 5, у КЦ Ниш две и у КЦС једна - истиче Радосављевић.
Поред ових добрих вести, у протеклом периоду бележимо и једну поражавајућу статистику. Било је 14 потенцијалних донора и ниједне сагласности породице за донирање њихових органа.
- И у свету је 50 одсто одбијања, али није 100 одсто - каже доктор у нади да ће се апелима подићи свест о спасавању живота донирањем органа мождано преминулих пацијената.
БОНУС ВИДЕО - “5 МИНУТА СА” ПЧЕЛАРОМ: Све тајне племените вештине – ево како да препознате прави мед
(Телеграф)
Препоручујемо
ПСИХИЈАТАР УПОЗОРАВА: Лекови за смирење изазивају зависност, проверите симптоме!
06. 10. 2022. у 23:09
ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Босиљак код артритиса, лист стављајте на отечене и болне зглобове
04. 10. 2022. у 10:50
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)