ЛЕЂА НЕ БОЛЕ УВЕК ЗБОГ КИЧМЕ: И лекари могу да погреше у постављању дијагнозе и лечењу

И. Ковачић

09. 07. 2022. у 12:00

БОЛ у леђима је једна од најчешћих тегоба у општој популацији, али и поред армије пацијената са овим симптомом, дешавају се грешке у лечењу и дијагнози.

ЛЕЂА НЕ БОЛЕ УВЕК ЗБОГ КИЧМЕ: И лекари могу да погреше у постављању дијагнозе и лечењу

Фото: Free Images Pixabay

Тако се догађа да се пацијенти због бола у доњем делу леђа лече од дискус херније, а да је бол заправо изазван артрозом кука или упалом тетива у карличном делу.

У таквим случајевима се и не може очекивати ефекат терапије, јер успешно лечење бола у доњем делу леђа зависи од постављања тачне дијагнозе, каже у интервјуу за "Новости" др Оливера Илић Стојановић, специјалиста физикалне медицине и рехабилитације и реуматолог Института за рехабилитацију у Београду, и виши научни сарадник Медицинског факултета Универзитета у Београду.

- За крајњи ефекат лечења је најважнија клиничка слика и добро узета анамнеза, за шта су неопходни велико знање, детаљан преглед и клиничко искуство лекара. Нажалост, све чешће пацијенте због бола у леђима, најпре шаљу на магнетну резонанцу или електронеуромиографију екстремитета, па им потом прописују терапију на основу ових резултата. Овакав приступ је апсолутно погрешан, јер актуелне тегобе и клинички налаз често нису у корелацији са променама које се на овај начин дијагностикују.

Због чега све леђа могу да боле, а да узрок није у кичменом стубу?

- На пример, малигна обољењап материце, дебелог црева, простате као и запаљењска обољења у трбуху и малој карлици могу да се манифестују болом у доњем делу леђа. У овим случајевима ни на рендгенском снимку, ни на магнетној резонанци кичменог стуба неће се видети прави узрок бола, а налаз дискус хернија, често и вишеструких, у различитим нивоима кичменог стуба ће да одведе лечење у погрешном правцу. Тако ћемо изгубити драгоцено време за дијагностику правог узрока бола.

Фото: Д. Миловановић

 

Колико су пацијенти на губитку због погрешне дијагнозе?

- Дешава се да пацијенти нису ваљано прегледани, па самим тим и лечени, а упуте се ортопеду или неурохирургу који на основу наведених дијагностичких испитивања препоруче оперативно лечење. Тако се изгубе месеци драгоценог времена, када је други узрок болести у питању или неправилно селектују пацијенти који нису за оперативно лечење.

Да ли пацијенти често долазе у запуштеном здравственом стању?

- Стичем утисак да је последњих десетак година то све чешће. Не зато што смо назадовали у знању, већ зато што се јавности пласирају информације о бројним начинима лечења који често обећавају немогуће. То је неминовност данашњег маркетиншког доба.

Када би пацијенте требало упутити на магнетну резонанцу и електронеуромиографију?

- Пацијенте би требало упућивати на магнетну резонанцу и електронеуромиографију онда када одговор на прописану терапију није у складу са очекиваним, када желимо да искључимо друге узроке или потврдимо степен оштећења неког нерва због процене радне способности или телесног оштећења, као и да отклонимо односно потврдимо могућност удружених повреда нерва.

Фото: Free Images Pixabay

Када леђа заболе, и лаици и стручњаци тврде да би требало да се вежба.

- То су најчешће дилеме како пацијената, тако и лекара различитих специјалности, али и фитнес инструктора. Међутим, одговор на ово питање није једнозначан, јер неки пацијенти могу и треба да вежбају, а код других би вежбање било контрапродуктивно. Чињеница је да је бол у доњем делу леђа најчешће последица поремећене статике кичменог стуба и слабости мишића који држе леђа. Тада се вежбе могу радити у свим фазама бола са модификацијом типа вежби.

У којим случајевима не би требало да се вежба и које су друге терапијске могућности?

- Код свих пацијената који имају проблем са болом услед акутног оштећења притиска нервних коренова или болују од остеопорозе треба искључити вежбе са савијањем кичменог стуба унапред. Терапија бола у леђима по правилу подразумева примену лекова, процедура физикалне медицине, заштитних положаја, али и статичких вежби. Све ово се може саветовати у првим данима симптома, посебно када је у питању синдром фасета, бол лигаментарно мишићне генезе или дегенеративне природе без актуелне компресије корена нерва.

Доктор Оливера Илић Стојановић, Фото: Д. Миловановић

Када се размишља о операцији?

- Оперативно лечење је последњи корак, када су исцрпљене све могућности комлексне медикаментозне и физикалне терапије. Дакле, суштина је да се правилно одаберу пацијенти који су за "нож", и да се одреди најбоље време да се интервенција уради.

Чињеница је да операција може да помогне и да трајно лиши пацијента узрока бола.

Најважније је адекватно и рано започињање лечења пацијента према актуелној клиничкој слици, а имајући у виду друга обољења и факторе ризика које пацијент им. У терапији сваког обољења кључан је избор доктора који вас прегледа и прописује начин лечења.

БЕЗ ЖУРБЕ

КОЈА је најчешћа и највећа грешка када је о болу у леђима реч?

- Форсирати што пре обезбољавање пацијената, не знајући шта је прави узрок бола. Јер, бол је заштита и поставља границу до које пацијент може да прави одговарајуће покрете. Ако пацијента без тачне дијагнозе обезболите, само се маскира узрок поремећаја и губи драгоцено време.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ЈЕ ЛЕГЕНДА: Аргентинац свој последњи изазов одиграће са  Новаком  (ФОТО/ВИДЕО)