ПОСЛЕДИЦА КОРОНА ВИРУСА: Депресија најчешћи ментални поремећај данас, у порасту најмање 25 одсто

Ду. К.

12. 06. 2022. у 14:50

ПАНДЕМИЈА ковида 19 значајно је утицала на ментално здравље: глобална распрострањеност анксиозности и депресије порасла је за чак 25 одсто само у првој години пандемије.

ПОСЛЕДИЦА КОРОНА ВИРУСА: Депресија најчешћи ментални поремећај данас, у порасту најмање 25 одсто

Фото Shutterstock

Аутори истраживања у 10 земаља, укључујући и Србију, овај податак изнели су уз објашњење да је врло вероватно да је пораст учесталости ових менталних стања сада још већа.

У централној и источној Европи и на Балтику, више од 2,4 милиона људи пати од депресије 4. Иако је број висок, депресија је, како је упозорено на панел дискусији на Глобсек форуму 2022, недовољно препозната с озиром на то да велики део популације и даље има предрасуде у вези са проблемима менталног здравља, а према локалним подацима, већина случајева депресије се и даље не лечи.

Истовремено, контекст пандемије учинио је ову тему релевантнијом него икада, а доктори и академици широм света назвали су је "тиха пандемија депресије".

Представници влада, као и здравствени радници и представници пацијената, сагласни су да брига о депресији мора бити у центру пажње у региону. Њихови извештаји садрже низ препоручених акција за побољшање управљања и негу пацијената са депресијом у региону, а то је сублимирано у заједничком документу - Меморандум пацијената, којим се захтева већа укљученост пацијената и унапређење квалитета неге особа оболелих од депресије.

Злоупотреба алкохола

У СРБИЈИ је јун проглашен за месец менталног здравља, како би се већа пажња усмерила управо на бригу о менталном здрављу. Прва урађена национална студија о процени менталног здравља показала је да у овом тренутку 15,2 одсто становништва испуњава критеријуме неког психичког поремећаја. Др Милица Пејовић Милованчевић са Института за ментално здравље каже да је и за стручњаке било изненађујуће да депресију има око 2,2 одсто становништва, анксиозне поремећаје 1,8 одсто, а најчешћи проблем у Србији је злоупотреба алкохола - 7,2 одсто становништва.

Депресија је најчешћи ментални поремећај данас. Светска здравствена организација процењује да погађа више од 40 милиона особа у Европској унији, што чини 4,3 одсто Европљана.

- Од депресије болује 3,8 одсто становништва широм света, укључујући пет одсто одраслих, а овај проценат је још виши када је реч о особама старијим од 60 година. Баш као што покушавамо да се ухватимо укоштац са пандемијом ковида 19, морамо се фокусирати на борбу против овог све већег проблема који погађа целокупно друштво - рекао је Јозеф Шувада, члан Извршног одбора СЗО.

Десет тимова стручњака и истраживача из централне и источне Европе и Балтика анализирало је бригу и лечење депресије у својим земљама, а затим сумирало и представило резултате рада на Глобсек форуму 2022. у Братислави. Истраживање о депресији у 10 земаља део је ширег истраживања које обухвата евалуацију кључних националних здравствених политика и услуга намењеним особама које пате од депресије у Белгији, Француској, Италији и Румунији.

- Упркос очигледној потреби да се унапреди брига о менталном здрављу, већина земаља централне и источне Европе и Балтика заостаје за ЕУ просеком по питању укупних улагања.

Фото: Free Images Pixabay

Професионалне капацитете, као и бригу заједнице о људима који су у највећем ризику од депресије, такође треба унапредити - рекла је Ана Михалкова, регионални координатор Истраживања о депресији.

Стручњаци су истакли да је интегрисана нега - систем усредсређен на пацијента, који подржава особе са депресијом током њиховог живота и у целом здравственом систему, од суштинског значаја за пружање адекватне подршке и лечења. Интеграција услуга менталног здравља и услуга социјалне помоћи може повећати стопу лечења и смањити терет болести.

- Захтевамо од доносилаца одлука да унапреде интегрисане системе неге, прикупљање и коришћење података, ангажовања пацијената и укључивање технологије у лечење - изјавио је Богдан Добник, директор удружења пацијената ОЗАРА из Словачке.

Андреј Врсански, директор Лиге за ментално здравље, највеће кровне организације корисника и пружалаца услуга менталног здравља у Словачкој, рекао је да пацијенти оболели од депресије и њихове породице заслужују исту врсту стратешког плана као и пацијенти који болују од карцинома.

Након деценија недовољно финансираних система заштите менталног здравља и дугих дискусија о реформама, представници власти у региону изразили су спремност да депресију ставе на дневни ред.

БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИНОВ САВЕЗНИК О КРАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ: Постојаће радијациона зона у коју нико неће ући током нашег живота

ПУТИНОВ САВЕЗНИК О КРАЈУ РАТА У УКРАЈИНИ: Постојаће радијациона зона у коју нико неће ући током нашег живота

САВЕЗНИК руског председника Владимира Путина изјавио је да би, ако би Русија лансирала нуклеарно оружје на Украјину, то створило "радијациону зону" која би окончала сукоб, наводи Фајненшал тајмс.

03. 12. 2024. у 21:36

ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)

ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)

ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.

02. 12. 2024. у 15:51

КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција

КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција

ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.

02. 12. 2024. у 13:23

Коментари (0)

ФУДБАЛЕРКЕ ШВЕДСКЕ НЕЗАУСТАВЉИВЕ: Србија изгубила и последњу шансу за пласман на Европско првенство