Осетљиве групе пацијената су још увек заробљеници пандемије

Промо

27. 05. 2022. у 15:20

ЗА један, не тако мали део популације, корона вирус и даље представља опасност по живот.

Осетљиве групе пацијената су још увек заробљеници пандемије

Фото: Промо

На глобалном нивоу, мере уведене током пандемије вируса ЦОВИД-19 се попуштају, већина људи сада путује, ради и борави у јавном простору без маски, а страх од ове врсте вируса је све мањи. Ипак, постоји један проценат становништва који се и даље налази под великим ризиком и који не може да настави свој живот у условима пандемије, а да при том не ризикује озбиљно угрожавање здравственог стања или смрт. Особе са дијагнозом рака крви, које су прошле кроз трансплатацију органа или имају аутоимуне болести спадају у имунокомпромитоване особе које се не могу заштити од владајућег вируса на исти начин као и општа популација.

Председница Удружења пацијената оболелих од лимфома ЛИПА, Маја Коцић наводи да је код пацијената са раком крви, а нарочито код пацијената са лимфомом, хроничном лимфоцитном леукемијом и мултиплим мијеломом нарочито важна превенција од добијања ЦОВИД-19 инфекције.

- Према последњим подацима који су доступни, четири од пет пацијената са хроничном лимфоцитном леукемијом, који добију ЦОВИД-19 развију тежак облик инфекције који захтева болничко лечење. Последица тога, је да трећина пацијената који добију вирус заврши са смртним исходом или од саме инфекције или због погоршања основне болести услед инфекиције САРС-ЦОВ-2 вирусом. Оно што је исто важно је и чињеница да пацијенти са хроничном лимфоцитном леукемијом немају или имају неадекватан имунолошки одговор на саму вакцину - навела је Коцић.

Добра вест је да је за осетљиве групе пацијената заштита од корона вируса ипак могућа, те да је од стране Европске агенције за лекове одобрена комбинација дугоделујућих моноклонских антитела који су усмерени према спајк протеину. Ова терапија, према речима клиничког фармаколога проф. др Радана Стојановића може представљати адекватну опцију за превентивну заштиту од вируса.

- Пандемија ЦОВИД-19 није завршена и у наредном периоду се морамо спремити за могуће нове изазове. Одређен степен колективне заштите смо стекли пребољевањем и вакцинацијом. У наредном периоду, један од главних циљева јесте заштита вулнерабилних група. Код великог броја имунокомпромитованих пацијената вакцине против ЦОВИД-19 не изазивају адекватну реакцију имуног система. Због тога се код њих чешће јављају тешке форме болести и већа је потреба за болничким лечењем - изјавио је Стојановић.

Комбинација дугоделујућих моноклонских антитела омогућава пацијентима са ослабљеним имунитетом да се врате нормалном животу, док за општу популацију значи мањи ризик од ширења вируса, будући да се код имунокомпромитованих особа вирус најчешће задржава и мутира. Након узимања овог лека, осетљиве групе пацијената заштићене су од корона вируса наредних шест месеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза