ТРЕНИНГ НЕ МОЖЕ ДА ЗАМЕНИ ИГРУ: Родитељи пазите - Која физичка активност је потребна да дете буде здраво?
ДО 2030. године, према плану Светске здравствене организације, неактивност деце требало би да се смањи за 15 одсто, али у време када нове генерације малишана готово да и не знају шта значи играти се напољу, и већину времена проводе седећи и гледајући у екране, то изгледа као врло амбициозан циљ.
На то упућује и закључак стручног тима Универзитета Бристол, који је током испитивања у најмлађој популацији дошао до сазнања да време које деца узраста од шест до 11 година проводе активно, опада за 17 минута на недељном нивоу из године у годину.
Истраживање о понашању деце школског узраста у Србији показало је да је свега једна трећина физички активна свакодневно бар сат времена. Последице се већ виде и у здравственим картонима најмлађих, првенствено по вишку у телесној тежини, али и по развоју костију и мишића. Приметна је, такође, и поларизација на две групе - оне који су потпуно физички неактивни, што ће се свакако одразити на здравље, и оне који се на разним спортовима, својом или вољом родитеља превише излажу физичком напору, што опет није добро.
Доцент др Тамара Стојменовић, специјалиста спортске медицине, у интервјуу за "Новости" каже да се физичком активношћу не може претерати, али да је, ипак, чињеница да је игра најбоља варијанта спорта који постоји:
- Дете које се игра ужива у томе, а самим тим даје сто одсто својих могућности. То значи да ће од физичке активности добити оно најбоље. Дакле, деца би требало да проводе што више времена напољу, а од своје четврте године могу да иду у различите школице спорта, са циљем развијања базичне моторике. Тек са поласком у школу деца су психофизички зрела да могу да се определе за бављење неким специфичним спортом. Оно што је битно јесте да дете воли спорт којим се бави, да га доживљава управо као игру, и да то не буде жеља његових родитеља, већ искључиво његова или њена.
* Која је права "доза" тренинга за дете у развоју?
- Препоруке Светске здравствене организације, када је реч о деци и физичкој активности, јесу да дете треба свакодневно да упражњава минимум сат времена умерене до високо интензивне физичке активности. Међутим, није ретко да, нарочито талентована деца, буду "убачена у машину професионалног спорта", када су број тренинга током недеље, њихов интензитет и тип, као и тренирање са старијим саиграчима и те како неприлагођени узрасту и могућностима детета.
* Шта, онда, добијамо као последице?
- У том случају, дете постаје "темпирана бомба" која сваког тренутка може да "експлодира", како физички, у смислу тешке повреде, тако и ментално, у смислу притисака са којима није у стању да се носи. Другим речима, ни превише, ни премало, већ баш онолико колико треба, и са спортом, као и са свим у животу, треба наћи "златну средину".
* Може ли се тренирати од најмлађег доба?
- Дете почиње да се бави спортом од тренутка када прохода, тачније од када пропуза. Дакле, за малу децу то не мора да буде организован спорт или тренинг. Дете треба да се игра на тобоганима, љуљашкама, различитм полигонима у парковима, трчи, пада, устаје после пада, и тако све укруг. Али, све кроз игру, да би развило базичне моторичке способности.
* Шта је боље, пустити дете на игралиште или га водити на тренинг?
- Најбоље је сваки дан што више игре, трчања за лоптом, различитих спортских игара напољу, невезано за организовани спортски тренинг у неком клубу. Уколико се дете само бави неким спортом који подразумева три до пет тренинга недељно, у трајању од најчешће сат времена, јасно је да неће задовољити препоруке Светске здравствене организације у погледу "дозе" физичке активности. Додатно, уколико се зна да на тренингу често има 20 и више деце, јасно је да интензитет тренинга неће бити адекватан. Јер, док дете сачека да дође на ред и уради неку вежбу, прође и по неколико минута, тако да од сат времена тренинга, врло често нема ни 30 минута ефективног трчања, скакања и спровођења техничких елемената датог спорта. Права мера је свакодневно играње фудбала, кошарке, "шугице" са другарима испред зграде, а уз то може ићи и организовано бављење неким спортом.
* Голим оком је видљиво како извесни спортови утичу на обликовање тела у дечјем узрасту. Може ли спорт да утиче лоше на мишићно скелетни развој?
- Апсолутно не! Кошаркаши и одбојкаши нису толико високи зато што су изабрали да се баве овим спортовима. Ради се о природној и професионалној селекцији. Они који су високи, а поред тога и талентовани, биће селектирани да се баве сениорским нивоом кошарке, одбојке и слично. Дете ће да порасте онолико колико му је генетика одредила да порасте и сходно томе, спорт на раст у висину не може да утиче. Додатно, већина родитеља са плаши тренинга снаге и одласка њихове деце у теретану. Научно је доказано да тренинг снаге, ако је добро одмерен, доприноси адекватном развоју коштаног система. Истовремено, тренинг снаге омогућава правилан развој мускулатуре која даје потпору коштаном систему и тиме превенира настанак развојних деформитета скелета.
* Може ли се претерати у тренинзима снаге?
- Наравно, и овде је неопходно правилно да се дозира физичка активност. Овде је битно да напоменем да је мит да ће деца која упражњавају тренинг снаге остати мала растом. Значи, родитељи непотребно брину око дизања тегова.
* Има ли спортова који не би требало да се тренирају пре завршетка периода раста и развоја?
- Нема. Сви спортови могу и треба да се упражњавају током раста, развоја и сазревања. Моја препорука је и да се дете испроба у што више спортова, наравно, уколико баш не заволи један спорт, па има жељу да се само њему посвети. На тај начин ће са више аспеката развијати базичне и специфичне моторичке способности, постаће спретније, агилније и спремније да се касније уско базира на једну спортску дисциплину.
Развијање моторике и кроз пливање
* Које спортске активности и ког интензитета су најбоље за одређене узрасте?
- У најмлађем узрасту, од четврте до седме године, препорука је да се дете бави спортовима који најефикасније развијају базичне моторичке способности. Атлетика је један од таквих спортова. Гимнастика такође долази у обзир, јер ће дете уз овакву врсту тренинга научити како да правилно падне, а да се не повреди, спроводиће велики број вежби са тежином сопственог тела. И, наравно, свако дете треба да научи да плива, тако да је и пливање један од базичних спортова које дете може упражњавати у најмлађем узрасту.
БОНУС ВИДЕО - 11.000 РУЧНО НАШАРАНИХ ЈАЈА: Манифестација „ДЕЦА ДЕЦИ“ на више локација у Београду
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)