МУЧИ ВАС КАНДИДА? Упорну гљивицу излечите храном
ПАНДЕМИЈА ковида повећала је употребу антибиотика, због које су се многи након њихове примене суочили са умножавањем кандиде.
Ова гљивица, која се иначе нормално налази у људском организму, када се ствара у већем броју од нормалног узрокује бројне проблеме са здрављем. Тада се најчешће појављују тегобе попут главобоље, замора, поремећаја пажње и концентрације. Такође, токсични продукти кандиде могу да делују на готово све органе, реметећи, у мањем или већем степену, њихове функције.
Да би спречили даље умножавње кандиде кључна је исхрана. Будући да се гљивице хране угљеним хидратима, потребно је да се смањи њихов унос. Ту се убрајају шећери, скроб и влакна, с тим што влакна не улазе у крвоток и не подижу шећер у крви, као што то чине шећери и скроб. Глукоза и фруктоза су врсте шећера од којих гљивице најчешће живе, зато је важно да се ограничи и њихов унос.
Смањени унос угљених хидрата надокнађује се повећаним уносом здравих природних масноћа. Оброк би требало да се састоји од протеинског дела, попут меса, рибе, јаја и поврћа, уз масноће у којима се припрема храна.
Антикандида дијета која искључује шећере и бело брашно, али садржи брашно целих житарица, пиринач и слично, није потпуно ефикасна, јер се све житарице састоје од скроба који је чиста глукоза. Оброци би требало да буду разноврсни и није добро понављати их више дана заредом.
Понедељак
Доручак: тврдо кувана јаја са шунком и свежом паприком
Ручак: динстане тиквице са празилуком, црним луком и пилетином
Вечера: зелена салата са туњевином
Уторак
Доручак: шоља кефира са свеже млевеним ланеним семенкама
Ручак: кременадла са киселим купусом
Вечера: динстана пилетина са салатом од целера
Среда
Доручак: краставац са пуномасним јогуртом, белим луком и першуном
Ручак: мусака од млевеног меса и патлиџана
Вечера: крем чорба од броколија и риба на жару
Четвртак
Доручак: смути од поврћа по жељи са зеленом јабуком
Ручак: ослић печен у рерни и кувани спанаћ са луком и лимуновим соком
Вечера: паприка, тиквице и лук лагано пропржени на маслиновом уљу (полусирово)
Петак
Доручак: омлет од јаја са паприком и домаћом сланином
Ручак: ражњићи са роштиља, поврће (паприка, патлиџан, лук) уз мешану салату са дресингом од маслиновог уља и лимуновог сока
Вечера: крем чорба од бундеве и туњевина са бареним јајетом и зеленом салатом
БОНУС ВИДЕО - Рецепт за домаћи намаз од авокада: Сластан и брз доручак
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)