ИМАТЕ ОСЕЋАЈ ТЕСКОБЕ У ГРУДИМА? ЕКГ преглед довољан да се утврди да ли је реч о срчаном удару
КАДА се у грудима јави осећај тескобе, ЕКГ преглед је довољан да би лекар утврдио да ли је реч о срчаном удару.
Али, уколико имате неко комплексно срчано обољење неопходно је да се срце слика магнетном резонанцом, јер она најпрецизније показује све срчане структуре. Није искључена ни примена коронарографије - најинвазивније дијагностичке методе, којом специјалиста непогрешиво открива проблем, а истовремено може и да га уклони.
У интервјуу, за "Новости", доктор Иван Илић, из Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње", каже да се дијагностика болести срца и крвних судова увек спроводи почевши са методама које су једноставније, мање агресивне према пацијенту и са мањим ризицима по здравље пацијента:
- Стога, испитивање једне особе почиње увек са клиничким прегледом и ЕКГ записом, а наставља се са ултразвучним прегледом, а тек потом скенером, магнетном резонанцом и различитим тестовима којима се провоцира настанак поремећаја. На крају дијагностика се комплетира инвазивним (катетерским) процедурама које дају највише информација, али носе и ризик по здравље пацијента. Наравно, кардиолог ће да вас упути и у лабораторију да би вам одредили ниво шећера и масти у крви, крвну слику, стање електролита, као и анализу параметара који показују како функционишу бубрези и јетра.
* Шта све можете да закључите на основу ЕКГ прегледа?
- На основу ЕКГ записа може да се посумња на исхемијску болест срца, односно инфаркт, али и да се утврде разнородни поремећаји срчаног ритма. ЕКГ запис има своју осетљивост за откривање болести срца, па тако нормалан ЕКГ запис не искључује присуство обољења. У акутном инфаркту срца, ЕКГ представља кључни податак и треба га урадити најбрже могуће и на основу тога одредити даљи начин лечења.
* Када кардиолог упућује пацијента на холтер ЕКГ?
- Уобичајени ЕКГ запис и мерење крвног притиска дају слику активности срца у једном тренутку те поједини поремећаји ритма и промене крвног притиска не могу да буду откривени на тај начин. Данас, холтер ЕКГ и крвног притиска представља методу којом се током 24 или 48 сати може снимати ЕКГ и мерити крвни притисак, и на тај начин дијагностиковати значајни поремећаји ритма као што су апсолутна аритмија, блокови у спровођењу електричних импулса кроз срце, који захтевају уградњу водича срчаног ритма (пејсмејкер) или интервенцију у циљу прекида аритмије.
* Основно је да се уради ултразвук срца, шта се ту све може видети?
- Ултразвучни преглед срца омогућава неинвазивно, безболно приказивање срчаних шупљина и залистака у реалном времену. Овај преглед омогућава увид у изглед срчаних комора и преткомора, њихову величину и функцију. Такође, могу се јасно видети срчани залисци и утврдити њихов изглед и функција. Применом ултразвучног прегледа могу да се утврде и неке значајне и честе болести као што су сужење аортног залиска, попуштање митралног залиска, пролапс залиска, проширење аорте, различити облици болести срчаног мишића - кардиомиопатије, као и последице болести коронарних артерија које се манифестују у виду поремећаја покретљивости зидова срчаних комора. Ултразвучни преглед има и свој инвазивни облик. Реч је о трансезофагеалном ехокардиограму, који се изводи ултразвучном сондом која снима срце из једњака пацијента.
* У којим ситуацијама ултразвук срца није довољан?
- Код појединих пацијената ултразвук није довољан за јасан увид у изглед и функцију срчаних структура, па се морају подвргнути додатним прегледима, као што је магнетна резонанца или скенер. Применом магнетне резонанце може се детаљније видети структура срчаног мишића, као и евентуални ожиљци настали претходним инфарктима, препознати болести које настају накупљањем супстанци у ћелијама срчаног мишића. Дакле, овај преглед има супериорне карактеристике у детекцији и процени значајности болести срчаних залистака. Међутим, с обзиром на то да је веома скуп и захтева посебно обученог лекара за његову примену, требало би га користити само када је то заиста неопходно.
* Зашто се неки пацијенти упућују на тест оптерећења?
- Врло често обољења срца не дају тегобе у мировању већ када су потребе организма повећане односно када постоји потреба да срце пумпа више крви како би снабдело организам током физичког напора. Због тога је створен тест физичким оптерећењем или ергометрија којим се имитирају услови физичке активности из реалног живота. Пацијенти ходају по траци или возе бицикл док им се снима ЕКГ и прате крвни притисак и пулс. Овај преглед служи да се утврди присуство коронарне болести, значајних поремећаја ритма, али и да се процени стање пацијента након кардиолошких интервенција или операција. Овај преглед има своју надградњу у виду додатка - снимања ултразвука срца и/или мерења потрошње кисеоника преко маске којим се повећава тачност и дијагностичка способност овог прегледа.
* Када је коронарографија неизбежна и има ли препрека за њену примену?
- Коронарографија је агресивна метода која има своје ризике чак и код здравих особа, због чега се она изводи након неинвазивних претрага као што су ЕКГ, ултразвучни преглед срца. Код пацијената код којих се сумња на присуство коронарне болести уз потврду одговарајућим неинвазивним тестовима индикована је коронарографија. Ова метода може да се уради код свакога, јер за овај преглед је потребно да пацијент има проходне крвне судове руку и ногу. Екстремно ретко, постоје пацијенти код којих је потребно да се хируршки припреми крвни суд за приступ и извођење коронарографије.
Праћење на даљину
* Има ли нових дијагностичких приступа у кардиологији?
- Кардиологија стално напредује и пуно зависи од развоја савремених технологија. На пример, сада се ради и мање агресивна коронарографија применом скенера. То је унапређена метода процене значајности сужења коронарних артерија, које могу да замене неке од инвазивних поступака током катетеризација срца и коронарографије. Захваљујући брзом интернету, могуће је путем телеметрије пратити рад срца пацијента, крвни притисак и дисање на даљину и на тај начин детектовати поремећаје и превенирати катастрофалне догађаје као што су малигни поремећаји ритма и инфаркт срца.
БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења
Препоручујемо
ПОЧНИТЕ СА ПРИПРЕМАМА ЗА ЛЕТО: Савршене ноге уз комбиноване вежбе против целулита
10. 03. 2022. у 13:50
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)