СЕДАМ ЗНАКОВА ДА "ЛУДУЈУ" ХОРМОНИ: Многе здравствене тегобе су директна последица нарушене "хемије" организма

В. Н.

11. 03. 2022. у 13:50

ХОРМОНСКИ статус организма у великој мери диктира утицај из околине, попут загађења ваздуха, али и стрес, лоша исхрана и физичка неактивност... На хормоне утичу и бројни лекови, хронична обољења. У сваком случају дисбаланс хормона снажно се одражава на тело и на психу. Међутим, ове тегобе се често приписују неким другим здравственим проблемима и обично прође доста времена пре него што се утврди прави узрок.

СЕДАМ ЗНАКОВА ДА ЛУДУЈУ ХОРМОНИ: Многе здравствене тегобе су директна последица нарушене хемије организма

Фото Shutterstock

Зато је веома важно да се дисбаланс хормона препозна на време, јер хормоне је могуће вратити у нормалу што помаже организму да правилно функционише.

Ево неколико знакова који најчешће упућују на то да је у организму дошло до дисбаланса хормона:

НЕСАНИЦА

Немогућност да се утоне у сан, буђење у току ноћи, као и презнојавање у сну често су директне последице нарушеног хормоналног статуса, било да је реч о полним хормонима, хормонима расположења, као и о онима које лучи штитаста желзда. Иначе, хормони су међусобно дубоко повезани и једна неравнотежа се попут домино ефекта врло брзо одражава на друге хормонске саставе. Примера ради, недовољно естрогена, што је редован пратилац старења жена, одразиће се на спавање, јер естроген помаже да се искористи хормон серотонин који је директно важан за сан.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

СЕКСУАЛНА ЖЕЉА

Досадашња истраживања су показала повезаност нивоа тестостерона (доминантног мушког полног хормона) и сексуалне мотивације код здравих жена. Жене које су имале смањену продукцију тестостерона имале су и слабију сексуалну мотивацију. Ово је потврђено и клиничким студијама на женама којима су одстрањени јајници, а којима је заменско убризгавање тестостерона повећало сексуалну жељу. Смањени либидо код мушкарца такође се доводи у везу са нижим вредностима тестостерона.

ПОЈАЧАНА МАЉАВОСТ

Раст и изглед длаке је под директним утицајем хормона. Код жена се хормонални дисбланас углавном испољава растом тамнијих, грубљих и дебљих длачица и на лицу (наусницама, бради и у пределу зулуфа), грудима, доњем делу стомака и на унутрашњој страни бутина. Код мушкараца се пак о појачаној маљавости може говорити када су "јаким" длачицама, поред уобичајених делова тела, где се појављују изразито густе и јаке маље, захваћени и леђа, врат и рамена.

Фото Схуттерстоцк

АКНЕ И ОПАДАЊЕ КОСЕ

Код неких жена са повишеним вредностима тестостерона нема појачане маљавости, већ се јављају себореја, акне и разређеност косе, па чак и одређени степен ћелавости.

ЛОШЕ ПАМЋЕЊЕ

Истраживања су потврдила да око 60 одсто жена у перименопаузи или менопаузи доживљава когнитивне промене субјективно, али то се готово увек може поткрепити медицинским прегледима. За то је одговоран недостатак хормона естрогена. Дефицит естрогена директно утиче на активности у хипокампусу, пределу мозга који је важан и за повезивање и за преузимање одређених врста памћења. Студије у којима су учесницама одстрањени јајници (у тим жлездама се производи највише естрогена), показале су да су се когнитивне способности побољшале када је женама прописан суплемент естрогена.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

НЕПРЕСТАНА ГЛАД

Све је више истраживања која показују да особе које осећају глад одмах након што су јеле, и уопште особе које имају повећан апетит, имају проблема са дисбалансом хормона, који може да доведе до више различитих последица. Тако је установљено да ко услед хормонског дисбаланса пати од несанице, такође има и проблем са појачаним апетитом. Могуће је и да у тим случајевима људи развију посебну жељу за масном и калоричном храном.

ПРОМЕНЕ РАСПОЛОЖЕЊА

Хормони имају директан утицај на расположење и, генерално, стање психе сваке особе. Међутим, овде је битно да се напомене да поремећаји у раду штитасте жлезде могу да буду узрок појаве депресије и анксиозности. Истраживања су показала да су депресија и анксиозност чак пет пута чешће код пацијената са смањеном функцијом штитасте жлезде. Зато се неретко дешава да се пацијенти неуспешно лече од депресије, а не знају да им штитаста жлезда не функционише правилно већ годинама.

Фото: Профимедиа

БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)