БОЉЕ ДРЖАЊЕ УЗ ЈАКЕ ТРБУШЊАКЕ: Ојачајте мишиће стомака уз неколико лаганих вежби

В. Н.

07. 03. 2022. у 13:50

ЈАКИ трбушни мишићи нису само естетски привлачни. Њихов функционални значај је огроман.

БОЉЕ ДРЖАЊЕ УЗ ЈАКЕ ТРБУШЊАКЕ: Ојачајте мишиће стомака уз неколико лаганих вежби

Фото Shutterstock

Основно је да са мишићима леђа омогућавају правилно држање тела. Међутим, подједнако је важно и то што затегнути трбушњаци одређују и какав је рекреативни потенцијал. Наиме, трбушни мишићи учествују у извођењу сваке вежбе и покрета, стога онолико колико су они јаки зависи колико ћете бити покретни и физички спретни.

Иако се трчање, ходање и пливање сврставају у природне облике кретања и њиховим упражњавањем се јача мускулатура целог тела, оне нису довољне да би се мишићи трбушног зида затегли у довољној мери. Зато је неопходно да се раде вежбе које су посебно усмерене на ове мишиће.

При томе, будите опрезни. Најчешће повреде приликом извођења вежби за стомак су повреде лумбалног дела кичме. Важно је да избегавате нагле покрете великих амплитуда. Обавезно је и да користите "осигуравајуће" положаје, односно да водите рачуна да је лумбални део кичме на поду. Посебна пажња се саветује онима са болом у леђима, као и онима који болују од дискус-херније.

За јачање трбушњака предлажемо неке од најједноставнијих али ефикасних вежби:

Искорак

Заузмите клечећи положај. Затим једном ногом искорачите до шаке ослоњене на подлогу. Из ове позиције повуците уназад ногу којом сте искорачили и вратите је у првобитан положај. Урадите најмање 10 повлачења, а затим исто поновите супротном ногом.

Доњи стомак

Лезите на леђа са опруженим ногама и рукама ослоњеним на потиљак. Подижите обе ноге истовремено док не дођу под угао од 90 степени, па се вратите у првобитан положај. Поновите вежбу 12 пута у три серије.

Принтскрин

Класични трбушњаци

За почетак, пожељно је да радите класичне трбушњаке, и то по 15 понављања у три серије. Лезите на леђа са опруженим ногама и рукама ослоњеним на потиљак. Подижите горњи део тела док задњица и ноге остају на подлози.

Бочни мишићи

Док лежите на леђима, руке опружите поред тела, а главу благо подигните од подлоге да би кичма целом дужином остала ослоњена на подлогу. Наизменично савијајте и опружајте ноге. Поновите вежбу 12 пута у три серије.

Издржај

Лезите на стомак, а затим се подигните на подлактице и врхове ножних прстију. Тело би требало да буде у једној равни. Задржите положај десетак секунди. Потом се спустите најпре на један, па на други бок. Поновите целу вежбу најмање три пута.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“