НА ЛИСТИ НАЈЈАЧИХ БОЛОВА НИСУ И ПОРОЂАЈНИ: Национална здравствена служба Велике Британије направила списак најболнијих стања

В. Н.

21. 01. 2022. у 12:12

СТРУЧЊАЦИ британске Националне здравствене службе направили су листу најболнијих стања која човек може да доживи.

НА ЛИСТИ НАЈЈАЧИХ БОЛОВА НИСУ И ПОРОЂАЈНИ: Национална здравствена служба Велике Британије направила  списак најболнијих стања

Фото Shutterstock

Иако су бол и толеранција на бол субјективан осећај, они тврде да су ово објективно најјачи болови.

Иако жене тврде да су порођајни болови најјачи и неупоредиви са било којом другом врстом бола, они се ипак нису нашли на листи британских стручњака. Управо због тога жене су склоне да верују да су листу правили искључиво мушкарци или да је било у тиму и жена које се нису порађале, јер у супротном сигурно не би заборавиле порођајне болове.

1. "Блокада" рамена

Ово је најчешћи узрок бола и укочености рамена код људи. Бол и укоченост могу да трају и две или три године пре него што спонтано нестану, а у раној фази то стање може бити веома болно.

2. Лом костију

На бол узроковану преломом утичу величина кости, врста прелома и пратеће компликације. Највећу болност проузрокују преломи бутне кости, потколенице и преломи карличног прстена.

3. Срчани удар

Инфаркт миокарда или срчани удар је одумирање дела срчаног мишића због потпуног престанка дотока крви у захваћени део срчаног мишића. Ко год се бави спортом зна да је пуцање неког мишића или обично истезање мишића рецимо ноге веома болно, и да је после тога нога неко време нефукционална. Исто је и са срцем, оштећење које настане може да буде различите величине.

4. Регионални бол

То је стање трајног и често онеспособљавајућег бола, захвата једну регију (најчешће руку) и често се јавља након трауме која се тежином не поклапа са нивоом бола. Старији назив за ово стање хроничног бола с придруженим моторичким и аутономним симптомима јесте рефлексна симпатичка дистрофија или каузалгија.

5. Дискус хернија

Јавља се најчешће у доњем и вратном делу кичме. Бол је изазван притиском дискуса (јастучића) који се налази између два пршљена, и који, у овом случају, буде потиснут према живцу који излази из кичме. Тиме долази до појаве јаког бола, трнаца, слабости захваћене ноге, а у најтежим случајевима и до поремећаја мокрења и пражњења столице.

6. Фибромијалгија

Фибромијалгија је хронична болест коју карактеришу стални болови и непрекидан осећај умора, а траје, у већини случајева, читав живот. Не оштећује мишиће, зглобове, органе, није опасна по живот и с временом постаје подношљива. Од ње болује четири одсто популације. Фибромијалгија смањује радну способност и битно утиче на квалитет живота и на расположење.

7. након операције

Интервенције умерене трауме могу узроковати знатан бол након операције.

8. Чир на желуцу

Чир желуца и чир на дванаестопалачном цреву могу се описати као ограничена оштећења слузнице пробавног система који продиру кроз мишићни слој слузнице, остављајући при зарастању ожиљак. Главну улогу у развоју болести имају инфекција хеликобактеријом, лекови, фактори животног стила, тешки физиолошки стрес, али и генетски фактори.

9. панкреатитис

То је акутни упални процес гуштераче. Настаје нагло и карактеришу га јаки болови. Болови се најчешће шире попут појаса око горњег дела абдомена.

10. Гихт

Гихт је назив за групу болести коју одликује повећана концентрација мокраћне киселине у крви, напади нагло настале упале (обично једног) зглоба, наслаге кристала мокраћне киселине у близини зглобова, наслаге кристала мокраћне киселине у бубрегу, као и камење у бубрезима.

11. Ендометриоза

Ендометриоза је бенигна болест код жена, код које се мали комади ендометријума, унутрашњег ткива материце, могу пронаћи изван материце, где им иначе није место. Најчешће се ти комади ендометријума налазе на трбушној марамици зидова мале карлице, јајнику, јајоводу, мокраћној бешици, цревима, али и на удаљеним органима, рецимо на плућима, па чак и оку. Најчешћи симптоми ендометриозе су болне менструације и болови при полном односу.

12. Неуралгија

Неуралгија тригеминуса, позната и као "болни тик" хроничан је бол који се јавља у подручју које захвата нервус тригеминус. Тригеминална неуралгија је облик неуропатског бола који пацијенти често описују као струјни удар.

13. Упала слепог црева

Слепо црево је део дебелог црева на месту где се улива танко црево. Претпоставља се да упала настаје због опструкције отвора слепог црева, што узрокује јак бол.

14. Бубрежно камење

Камење у бубрегу се ствара из кристала који се таложе из мокраће и накупљају на унутрашњим површинама бубрега. Када камење крене у мокраћоводе настаје јак бол који не пролази док се не избаци камен или не добије одговарајућа доза аналгетика.

15. Ишијас

Ишијас прати и снажан, оштар бол у доњем делу леђа који се шири према нози кроз глутеалну регију, понекад све до прстију.

16. Мигрена

Мигрена је главобоља која се јавља периодично и обично захвата половину главе. Бол је често праћен мучнином, повраћањем и поремећајем вида. Пре напада често се јавља аура (предсигнал пре правог мигренског напада).

17. Артритис

Реуматоидни артритис је тешка, хронична, упална болест везивног ткива које се највише показује на зглобовима. У овом поремећају имунолошки састав напада хрскавично ткиво, кости и, понекад, унутрашње органе.

18. Српаста анемија

Анемија српастих ћелија је наследни облик анемије - стање у којем не постоји довољно здравих црвених крвних ћелија (еритроцита) за спровођење адекватне количине кисеоника по телу, што узрокује појаву бола.

19. Кластер главобоље

Кластер главобоље су несносни напади хистаминске главобоље у једној страни главе, пре свега у подручју ока и слепоочнице.

20. Херпес зостер

Вирусна инфекција која може да траје и по месец дана. Болест изазива вирус варичела зостер, исти онај који изазива и овчије богиње. Након прележаних богиња вирус остаје у организму па се активира дуж једног од живаца и тиме изазива болест и појаву бола.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“