И МЕНСТРУАЦИЈА РЕМЕТИ САН? Ево шта се дешава у периоду живота који карактеришу значајне хормонске флуктуације

В. Н.

08. 12. 2021. у 14:17

НАИМЕ, промене нивоа хормона, како у пубертету и трудноћи, тако и током месечног циклуса, "диктирају" квалитет сна, за који је, као и за многе телесне функције, потребна савршена равнотежа у производњи хормона.

И МЕНСТРУАЦИЈА РЕМЕТИ САН? Ево шта се дешава у периоду живота који карактеришу значајне хормонске флуктуације

Фото Shutterstock

Доказано је да се жене најчешће суочавају са потешкоћама да заспе, или имају испрекидан сан, управо у периодима живота које карактеришу значајне хормонске флуктуације, попут пубертета, трудноће и предменопаузе.

Женски полни хормони - посебно естроген и прогестерон - имају значајан утицај на сан и његов квалитет. У фоликуларној фази менструалног циклуса: фаза која почиње првог дана менструације и завршава се овулацијом, када је ниво естрогена висок, телесна температура је ниска, што подстиче поспаност.

Међутим, у лутеалној фази: другој фази менструалног циклуса која почиње када јајници отпуштају јајну ћелију и завршава се пре почетка менструације, ниво естрогена се смањује, што може да се одрази и на ниво серотонина и доведе до пада у квалитету сна.

Овулација, такође, може довести до повећања прогестерона, а једна од могућих последица је повећање телесне температуре и поремећај производње мелатонина, који је неопходан за регулацију начина спавања.

Управо из тог разлога многе жене пријављују проблеме са сном уочи менструације - обично у исто вријеме када доживљавају друге симптоме предменструалног синдрома (ПМС).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА