ПРЕЛОМ МАЛИХ КОСТИЈУ ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ: Доктор Желимир Јовановић, ортопед, о повредама стопала које захтевају прецизну дијагностику
ПЕТ особа на 10.000 људи широм света на боловању је услед повреде стопала.
Најчешћи узрок је спортска активност, а затим саобраћајна траума и пад са висине. Оно што повреде стопала чини посебним, јесте да преломи његових малих костију могу да створе велике проблеме за читав живот.
У интервјуу за "Новости" др Желимир Јовановић, специјалиста ортопедске хирургије са трауматаологијом Института "Бањица", каже да некада наизглед безазлено нагњечење стопала може да доведе до озбиљних компликација са потенцијално неизвесним исходом лечења:
- У суштини не би требало потценити и занемарити ниједну повреду стопала, била она коштана или мекоткивна. Оријентационо речено, повреде након којих можете да се ослањате на стопало и ходате вероватно су безазленије, али уколико нисте у могућности да направите неколико корака обавезан је што хитнији преглед лекара.
Колико успешно се лече повреде овог дела ноге?
- У случају тежих повреда стопала најбитније је да се направи одговарајућа процена степена трауме и могућих исхода и о томе отворено обавести пацијент, да би му се предочили реални исходи лечења и могуће компликације. У трауми стопала најчешће је реч о удруженим повредама коштаног система и лигаментарног апарата које захтевају дуготрајно лечење и опоравак. У највећем броју случајева те повреде се успешно лече и пацијенти су задовољни резултатима. Наравно, у односу на степен повреде за некога је успех спасти му стопало и обезбедити релативно комфоран и безболан живот уз минималне физичке захтеве, док је за друге то повратак професионалном спорту или неким другим екстремним физичким активностима.
Да ли се тешке повреде стопала увек санирају хируршки?
- Тешке повреде се свакако најчешће лече хируршки. У зависности од тога колико је повреда комплексна и у ком делу стопала се налази, хирург бира методу и импланте које ће да користи. Имајући у виду релативно честе компликације са којима се суочавамо у овој области ортопедије, тренд је да се користе технике које су све мање инвазивне. Поред класичних, отворених хирургија које се раде када је то неопходно, ако конкретан случај дозвољава, ми се одлучујемо на минимално инвазивне технике, затим артроскопски асистирану хирургију или пак оперисање "без реза" коришћењем само игала којима фиксирамо кости.
Колико често повреде стопала буду узрок трајног деформитета, хроничног бола, па чак и неког степена инвалидности?
- Комплексне повреде стопала су потенцијално онеспособљавајуће, нарочито када се поломи петна кост (калканеус), скочна кост (талус), као и кости ножја (тарзуса). Ови преломи често за последицу имају развој дегенеративних промена, чак и након идеалног примарног резултата лечења. Објашњење није тешко, с обзиром на то да знамо да су силе које стопало трпи веома велике. Такође, постојање било каквог одступања од физиолошке грађе и односа међу костима стопала, односно деформитети, могу да буду последица повреде не само кости већ и лигаментарног апарата, али и хроничних системских болести, неуролошких лезија па и неуропатије узроковане, на пример, шећерном болешћу. На крају, доминантни симптом који прати пацијенте са деформитетима, дегенеративним променама је свакако хроничан бол који се веома тешко решава, некада, нажалост, једино решење компликација је ампутациона хирургија. Зато је важно да се истакне да ове последице најчешће настају након занемаривања повреде или неадекватног лечења.
Колико успешно се лече урођени деформитети стопала?
- Урођени деформитети стопала се најчешће јављају у склопу неких синдрома или удружених деформитета, мада могу бити и изоловани. Наравно да се лече, неки без операције, корекцијом позиције у току одрастања бебе, док други захтевају веома комплексне, некада и вишеетапне хируршке захвате да би на крају добили функционално и безболно стопало. Осим урођених деформитета добро је поменути и урођену склоност ка настанку деформитета као што су на пример чукљеви.
Да ли се и повреде скочног зглоба сврставају у повреде стопала?
- Анатомски гледано, скочни зглоб представља спој између потколенице и стопала.
Најчешће лекари који се баве обољењима и повредама стопала лече и скочни зглоб, тако да те повреде можемо сврстати у једну групу. Са друге стране не смемо заборавити да повреде скочног зглоба и стопала могу да буду удружене и зато је неопходно сагледати скочни зглоб и стопало као један сегмент.
Лигаменти спорије зарастају
Има ли лека за трајно истегнуте лигаменте или за пукнути лигамент?
- Наравно да има. Лигаменти су анатомске структуре које спајају две кости, нису нарочито потентни што се зарастања тиче због слабије проквљености. Повреде лигамената доводе до нестабилности зглоба, а касније због нестабилности долази до убрзаног развоја дегенеративних промена. Акутне повреде неких лигамената можемо лечити неоперативно, имобилизацијом, мировањем, физикалним процедурама, док поједине повреде захтевају хируршко лечење у смислу реконструкције или појачавања лигамената и стабилизације зглоба.
Препоручујемо
БОЛ У ПЕТИ: Доктор Немања Славковић о дијагностиковању непријатног осећаја
27. 10. 2021. у 10:12
ЕНДОКРИНОЛОГ ИВАН ПАУНОВИЋ ОТКРИВА: Шта су инциденталоми надбубрежне жлезде?
19. 11. 2021. у 12:30
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)