ПОТРЕБНО ШТО ВЕЋЕ ЗНАЊЕ О УЧИНКУ ТАБЛЕТА: И пацијенти могу да пријаве нежељено дејство лека
ЛЕКАРИ и фармацеути имају обавезу да пријаве сваку сумњу на нежељено дејство лека или вакцине. Значајну подршку у томе могу да им пруже и пацијенти, који такође, имају право да обавесте надлежне о променама или стањима која су приметили када су почели да примењују неки медикамент.
Специјалисти клиничке фармакологије, професор Слободан Јанковић и примаријус Драгана Кастратовић, сагласни су да је од посебног значаја пријављивање сумње на нежељено дејство када се у употребу пуштају нови лекови, као што су сада вакцине против ковида:
- На тај начин обезбеђује се да лечење буде засновано на доказима из клиничке праксе, што једино омогућава безбедну и ефикасну примену лекова - наводе стручњаци.
- У нашој земљи то је Агенција за лекове и медицинска средства - објашњава професор Јанковић. - Лекари, стоматолози и фармацеути већ одавно имају обавезу да нежељене догађаје које примете пријаве, што се може лако учинити преко интернет странице ове Агенције. Нажалост, у пракси се пријави само мали проценат нежељених догађаја из различитих разлога, као што су немар, недовољна обавештеност, непрепознавање... Зато је од огромног значаја да сумњу на нежељена дејства пријављују и сами пацијенти. То, такође може лако да се учини преко интернет странице Агенције, где постоји посебан формулар за пацијенте.
Узрочно последична веза
КАДА се за време терапије леком појави нешто неповољно као што су мучнина, поремећај лабораторијских резултата, повреда, оспа, неко ново обољење или било шта друго лоше по пацијента, то се назива нежељени догађај који може, али и не мора бити у вези са леком - каже професор Јанковић. - Тек ако докажемо узрочно-последичну везу између лека и нежељеног догађаја можемо да кажемо да се ради заправо о нуспојави.
- Доктор Кастратовић каже да једино ако и пацијенти пријављују нежељене догађаје можемо да имамо довољно података да откријемо права нежељена дејства медикамената и да се од њих заштитимо у будућности кроз пажљиву примену, односно избегавање примене одређених лекова у групама пацијената склоним, или посебно осетљивим на одређена негативна дејства.
Наши саговорници истичу да се само пријављивањем нежељених догађаја приликом примене лекова показује и здравствена култура људи.
- Идемо у сусрет неизвесности због појаве нових болести, нових технологија, промена у животној средини - каже професор Јанковић. - Кроз редовно пријављивање сумње на нежељено дејство лекова можемо барем као одговорни грађани рећи да смо учинили што смо могли. Протоком тачних и слободно доступних медицинских информација задовољава се право свих нас на слободно одлучивање о свом здрављу, а избегавају се злоупотребе и штетно дејство полуинформација које неминовно доводе до оштећења здравља и потом психосоматских болести.
Препоручујемо
НАУКА ОДГОВОРИЛА: Да ли жена може да затрудни за време менструације?
02. 10. 2021. у 12:00
ГЕНИ КОЈИ ОДРЕЂУЈУ БОЈУ КОСЕ: Студија са великим значајем у медицини и биологији
30. 09. 2021. у 15:00
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)